Numer 3/2012

Wydarzenia

7

Jesteśmy z Wami już 15 lat!

16

Nowy Showroom Mitsubishi Electric w Balicach

Mitsubishi Electric otworzyło zmodernizowane Centrum Automatyki Przemysłowej w siedzibie firmy w Balicach. Jest to pierwsze tak nowoczesne centrum wystawienniczo-edukacyjne w Polsce. ShowRoom daje możliwość doskonalenia wiedzy technicznej oraz poznania najnowszych technologii zarówno klientom, partnerom, jak i uczelniom technicznym.

88

Profesor Jerzy Stańda – twórca szkoły metrologii przepływów

26 listopada 2011 r. odszedł Profesor Jerzy Stańda, jeden z Pionierów Politechniki Wrocławskiej – skromny człowiek, twórca wrocławsko-opolskiej szkoły naukowej metrologii przepływów. Wdzięczni Wychowankowie rozwijają dzieło naukowe Profesora według zasad przekazanych i utrwalonych przez 50 lat współpracy.

91

Dziewiąty doktorat honoris causa profesora Tadeusza Kaczorka

Nadany Uchwałą nr 29/2011 Senatu Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukaszewicza z dnia 17 listopada 2008 r. tytuł Doktora Honoris Causa jest nie tylko kolejnym prestiżowym wyróżnieniem, ale i oceną osiągnięć oraz dokonań Profesora Tadeusza Kaczorka dla rozwoju automatyki i elektrotechniki oraz uhonorowaniem jego wkładu wniesionego w rozwój nauki polskiej i wychowanie wielu pokoleń automatyków i elektryków.

110

Seminaria naukowe PIAP. Semestr XXXVIII „Wiosna 2012”

Nowości

10

Nowe produkty

60

Inteligencja jest w sieciach

Ethernet − jako standard przemysłowy − musi charakteryzować się dużą dostępnością, niezawodnością oraz znakomitą pracą zarówno oprogramowania, jak i samej sieci. Przełączniki zarządzalne Harting można łatwo skonfigurować i nie wymagają instalowania dodatkowych apletów Javy. Potwierdza to zorientowanie firmy na klienta jako jedną z typowych cech tej marki.

62

.steute – nowości produktowe na 2012 rok

64

Czym jest SC Express?

Produkty z rodziny SC Express zapewniają najwyższą wydajność akwizycji danych oraz kondycjonowania sygnału na platformie PXI. Dzięki większej dokładności, wysokiej przepustowości danych oraz doskonałej synchronizacji można zaprojektować elastyczny i skalowalny system akwizycji danych, sprawdzający się w zastosowaniach zarówno o niewielkiej, jak i o dużej liczbie kanałów.

68

SCHUNK liderem systemów wymiany narzędzi. Szybkozłącza do robotów przemysłowych i laboratoryjnych

Wzrost udziału robotów w procesach produkcyjnych połączony ze wzrostem komplikacji procesów technologicznych wykonywanych przez roboty wymusza rozwój oprzyrządowania umożliwiający realizację postawionych zadań. Firma Schunk, będąca liderem w zakresie produkcji komponentów do automatyzacji procesów produkcyjnych, oferuje szeroką paletę produktów przeznaczonych do wyposażenia robotów przemysłowych i laboratoryjnych, umożliwiających tworzenie tak aplikacji standardowych, jak i dedykowanych rozwiązaniom specjalnym.

71

Innowacyjne dyski krzemowe innoDisk

Producent przemysłowych modułów RAM oraz dysków i kart wykorzystujących pamięci typu flash prezentuje swoją najnowszą ofertę w dziedzinie dysków SSD.

72

Ethernet w zastosowaniach przemysłowych. Oferta rozwiązań sieciowych firmy AAXEON

Za stosowaniem Ethernetu w przemyśle przemawia popularność, jaką cieszy się ten standard, oraz korzystny współczynnik jego ceny do możliwości. Ethernet zapewnia szerokie pasmo transmisji danych oraz daje duże możliwości pod względem okablowania systemu (skrętka, światłowód lub sieć bezprzewodowa), stanowi zatem bardzo wygodny szkielet dla systemów automatyki przemysłowej.

75

RSD – seria przetwornic DC/DC do zastosowań w kolejnictwie

Mean Well postanowił wkroczyć na rynek kolejowy. Nowością w ofercie tego producenta są przetwornice serii RSD spełniające spełniają normę kolejową EN-50155. Aktualnie dostępne są modele 100 i 150 W, ale docelowo cała seria ma obejmować przetwornice o mocy od 25 do 300 W. Produkt przeznaczony jest do stosowania w pociągach, metrze, tramwajach oraz innych pojazdach zasilanych napięciem stałym.

76

Nowe horyzonty w sterowaniu opartym na PC

Firma B&R, łącząc kompaktowość i uniwersalność urządzeń integrujących sterowanie i wizualizację z wydajnością komputerów przemysłowych Automation PC, opartych na procesorach Atom, uzyskała nie tylko wysokowydajny terminal, ale całkowicie nową i kompletną rodzinę produktów Power Panel 500. Głównym atutem komputerów nowej serii jest połączenie wydajności komputera PC z wyjątkowo małą głębokością montażu.

78

Przemysłowe przewody Ethernet do każdego rodzaju ruchu

Firma igus z Kolonii, specjalista w dziedzinie technologii tworzyw sztucznych, zaprezentowała podczas targów SPS/IPC/DRIVES wiele nowości w zakresie przewodów chainflex do systemów prowadników przewodów oraz liniowych napędów elektrycznych drylin E.

80

CPX – synonim zintegrowanej automatyzacji

Elektryczny terminal dla wysp zaworowych CPX to synonim zintegrowanej automatyzacji XXI wieku. Liczba ponad 10 tys. zainstalowanych systemów mówi sama za siebie. Wspólnymi cechami wszystkich systemów są wysoka modułowość i elastyczność, które pozwalają integrować ze sobą wiele funkcji, w tym sterowanie ruchem, bezpieczeństwo i diagnostykę.

82

Optymalny dobór silnika

W praktyce inżynierskiej często spotykamy się z sytuacjami, w których następuje przyśpieszone zużycie elementów wynikające ze zbyt dużych przeciążeń w czasie rozruchu układu lub nadmiernego grzania się silnika przy ciężkich i długotrwałych rozruchach. Oba te przypadki są wynikiem niedostatecznie dobrego dostosowania parametrów silnika do obciążenia.

84

Promotic – środowisko do tworzenia systemów SCADA z nowym driverem komunikacyjnym dla sterowników mS7 firmy SIEMENS

Microsys nieustannie rozwija środowisko Promotic, wzbogacając je o nowe właściwości i sterowniki komunikacyjne. Duży udział sterowników Simatic firmy Siemens w polskim rynku sterowników PLC skłania firmę Microsys do bieżącego reagowania na zmiany zachodzące w ofercie produktowej firmy Siemens, czego przykładem jest wprowadzenie nowego sterownika komunikacyjnego PmS7.

87

Aicure UJ30/35 – utwardzarki ultrafioletowe firmy PANASONIC

Skuteczność utwardzania materiałów typu tusze, farby, kleje czy inne tworzywa za pomocą naświetlania ultrafioletowego zauważono już dawno. Standardowo do tego typu aplikacji używano lamp ultrafioletowych, ale wraz z rozwojem przemysłu w procesie produkcji coraz bardziej znaczące stawały się takie czynniki, jak szybkość działania, oszczędność energii i dokładność.

Temat numeru Czujniki i systemy pomiarowe

18

Przyrządy połączone. Protokoły komunikacyjne w systemach pomiarowych

Przy konstruowaniu złożonych urządzeń i systemów przeznaczonych do komunikacji, testowania i innych zaawansowanych aplikacji, często zachodzi potrzeba wykonywania pomiarów z użyciem przyrządów, które mogą porozumiewać się ze sobą, np. podczas przeprowadzania automatycznych pomiarów przy zbieraniu wielkich ilości danych. W artykule prezentujemy przegląd najpopularniejszych standardów komunikacyjnych, znajdujących zastosowanie w tego rodzaju systemach pomiarowych.

26

Czujniki przemysłowe z bezprzewodową transmisją danych

Celem artykułu jest przedstawienie różnych rozwiązań transmisji bezprzewodowej stosowanych w automatyce przemysłowej do przesyłania danych z czujników. Wyłączono z tego przeglądu szeroką gamę systemów monitoringu środowiska, w których przestrzeganie niezawodności i terminowości dostarczania danych nie jest tak bezwzględnie wymagane jak w sterowaniu urządzeniami produkcyjnymi. W związku z tym pominięto także zastosowania systemów transmisji bezprzewodowej Wi-Fi i Bluetooth, będących w powszechnym użyciu domowym i biurowym, oraz systemów GSM/GPRS i UMTS, w przypadku których stosowanie uzależnione jest od działań dostawcy usług.

33

Współrzędnościowe ramiona pomiarowe w zastosowaniach przemysłowych

Współrzędnościowe ramiona pomiarowe stanowią, podobnie jak współrzędnościowe maszyny pomiarowe, zawansowany dział metrologii geometrycznej mające ugruntowaną pozycje w przemyśle, zwłaszcza w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, a także w przemyśle wyrobów AGD. Współrzędnościowe ramiona pomiarowe, dzięki komputeryzacji procedur pomiarowych i odpowiedniej konstrukcji nadającej im charakter urządzeń przenośnych, czynią je urządzeniami uniwersalnymi pozwalającymi na wykonywanie pomiarów złożonych części maszyn nawet bezpośrednio w otoczeniu produkcji.

40

Przetworniki ciśnienia szwajcarskiej firmy TRAFAG AG

Obecna od 1947 r. na rynku szwajcarska firma Trafag AG jest jednym z liderów w produkcji i rozwoju czujników i przetworników ciśnienia. Firma produkuje bardzo szeroką gamę przetworników z wykorzystaniem dwóch technologii czujników – cienka warstwa na stali i gruba warstwa na ceramice. W trakcie ponad 35 lat opracowano różne typy czujników zgodnie z potrzebami rynku, producentów OEM oraz własnymi doświadczeniami.

43

Nowa seria czujników optoelektronicznych BOS 18M

BOS 18M to kompletna rodzina czujników optoelektronicznych w popularnej obudowie M18. Solidna metalowa obudowa, duży zasięg działania oraz doskonała precyzja przełączania to główne cechy nowej serii. Doskonale widoczna plamka świetlna umożliwia szybkie i precyzyjne ustawienie czujników. Wersje ze światłem podczerwonym gwarantują pewne i precyzyjne działanie nawet przy bardzo dużym zabrudzeniu.

44

Sondy hydrostatyczne i przetworniki ciśnienia

Merazet SA – dystrybutor produktów firmy KELLER w Polsce – wprowadził na rynek kilka interesujących nowości z segmentu przemysłowych przetworników ciśnienia dla chłodnictwa oraz czujników do hydrostatycznego pomiaru poziomu cieczy.

46

Pomiary ze wzor(c)ową precyzją. Czujniki i systemy pomiarowe firmy ZEPWN

Firma ZEPWN od ponad 20 lat spełnia oczekiwania swoich klientów w zakresie opracowań i dostaw urządzeń do pomiaru takich wielkości, jak siła, masa, ciśnienie, moment, temperatura i odkształcenie. Czujniki użytkowe produkcji ZEPWN działają w wielu zakładach z branży automatyki przemysłowej oraz w branżach motoryzacyjnej i kolejowej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w wykonywaniu aplikacji tensometrycznych firma ZEPWN osiągnęła wysoki poziom technologiczny i oferuje bezkonkurencyjne rozwiązania, które zostały wykorzystane i docenione przez tak wymagających klientów, jak Europejska Agencja Kosmiczna czy dział rozwoju firmy Daimler AG.

47

Pomiar drogi z użyciem przetworników obrotowych

Firma WObit od wielu lat oferuje szeroką gamę enkoderów inkrementalnych, liniałów magnetycznych oraz innych czujników do pomiaru drogi z wyjściem kwadraturowym. Bogate doświadczenie oraz nieustanny rozwój wiedzy, szczególnie w dziedzinie pomiarów, pozwoliły wprowadzić także własne urządzenia i systemy współpracujące z wyżej wymienionymi czujnikami. Przykładem takiego urządzenia jest moduł pomiarowy ADE4-U.

48

Urządzenia do bezdotykowego pomiaru temperatury w automatyzacji procesów

Coraz większa chęć zautomatyzowania procesów wytwórczych stawia przed zespołami automatyków i utrzymania ruchu w każdej firmie sporo wyzwań. Jednym z najważniejszych jest niewątpliwie prowadzenie procesu zgodnie z założeniami technologicznymi. Dokładna kontrola temperatury pozwala na produkcję komponentów wysokiej jakości i jednocześnie pozwala ograniczyć koszty produkcji oraz daje możliwość przyspieszenia i optymalizacji procesu.

49

Rejestracja rozkładów temperatury w hutnictwie i odlewnictwie

Guenther Polska podpisał umowę na wyłączną dystrybucję produktów firmy PhoenixTM, zajmującej się rozwojem i produkcją systemów do wizualizacji profilowania temperaturowego w piecach przemysłowych.

Aplikacje

50

Optymalizacja produkcji łożysk dzięki RFID

52

Budowa, automatyzacja i uruchomienie instalacji akumulatora ciepła w Elektrociepłowni Białystok SA

54

Karbonowe chwytaki do aplikacji robotycznych serii manulift CR

56

DriveBenefits – nowoczesna logistyka

58

DANFOSS VLT Aqua Drive FC 202

Rynek i technologie

13

Automatyka bez wzrostu w 2012 r.

Firma doradcza ARC Advisory Group przewiduje zerowy wzrost w branży automatyki w 2012 roku. W perspektywie średnioterminowej, do trendów technicznych o dużym znaczeniu zaliczane są: bezpieczeństwo (safety&security), zarządzanie energią, platformy wspomagania prac inżynierskich (engineering frameworks) oraz automatyka rozproszona. W dłuższej perspektywie coraz większą rolę powinien odgrywać outsourcing procesów biznesowych − do Cloud Computing może dołączyć Cloud Manufacturing.

92

Przegląd niemieckiej prasy branżowej

AUTOMATICON 2012

116

Zaproszenie Komisarza Targów oraz lista wystawców i plany rozmieszczenia stoisk

120

Seminaria – harmonogram

Polecane książki

109

Zdzisław Mrugalski: Historia zegarmistrzostwa w Polsce.