Numer 6/2012

Wydarzenia

10

HANNOVER MESSE 2012. Przegląd nowości w dziedzinie urządzeń pomiarowych, napędów oraz technologii ekologicznych

Głównym mottem targów Hannover Messe 2012 były „zielone technologie”, co dało się zauważyć na niemal wszystkich stoiskach. Wystawcy prezentowali wiele produktów, które charakteryzują się wysoką innowacyjnością,a zarazem są przyjazne dla środowiska.

13

O mechatronice wśród robotów mobilnych. Relacja z międzynarodowej konferencji naukowej ICM-IIA 2012

Przez trzy dni w Centrum Konferencyjnym Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP rozbrzmiewał język angielski. Wygłaszane referaty oraz dyskusje – zarówno te panelowe, jak i kuluarowe – zdominowała tematyka związana z szeroko pojętą mechatroniką, zwłaszcza tą dotyczącą robotyki mobilnej oraz automatyki przemysłowej.

14

Talos Demo Day. Relacja z pokazu działania demonstratora

W dniu 18 kwietnia 2012 r. na poligonie we Wrocławiu została zaprezentowana demonstracyjna wersja systemu TALOS, powstałego w efekcie czteroletniej współpracy międzynarodowego konsorcjum koordynowanego przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z funkcjonalnością robotów, wyposażonych w najnowsze rozwiązania sensoryczne i nawigacyjne, przeznaczonych do wzmocnienia bezpieczeństwa na zewnętrznych granicach lądowych państw.

40

Sukcesy Drużyny Efektywności w ASTOR EURO Tour 2012

Wszyscy w kraju żyjemy mistrzostwami Europy EURO 2012. Presji tej uległa również firma ASTOR Sp. z o.o., organizując cykl seminariów skierowanych do specjalistów z branży automatyki, produkcji i przemysłu, odbywających się na polskich stadionach piłkarskich, które zapełniają się kibicami piłki nożnej.

52

Dwie dekady Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego

Na rok 2012 przypada okrągła dwudziesta rocznica utworzenia Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych (ISSI) na Wydziale Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego. ISSI powstał we wrześniu 1992 roku jako czwarty instytut ówczesnego Wydziału Elektrycznego Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze.

Nowości

6

Nowe produkty

42

Moduły liniowe firmy SCHUNK. Rozwiązania specjalne z elementów standardowych

Firma Schunk, największy na świecie producent chwytaków, oprzyrządowania do robotów oraz modułów obrotowych, ma w swojej ofercie szeroką gamę modułów liniowych do systemów automatyki.

44

Testo Saveris. Innowacyjny system monitoringu produkcji, magazynowania i transportu w przemyśle farmaceutycznym

W produkcji, składowaniu, jak również w transporcie temperatura i wilgotność krytycznych półproduktów zależą od wielu czynników zewnętrznych i mogą negatywnie wpłynąć na produkt końcowy. Nadmiernie wysoka wilgotność lub temperatura może ułatwiać wzrost ilości zarazków w niesterylnych preparatach. To niebezpieczeństwo jest szczególnie duże podczas transportu.

46

Zastosowanie sterowników nożnych do płynnej regulacji obrotów silnika

W przemyśle maszynowym, zarówno ciężkim, jak i lekkim, spotyka się coraz częściej różnego rodzaju nowoczesne systemy sterowania obrotami silników. Pomijając kwestię silników prądu stałego, na rynku dostępna jest obecnie szeroka gama atrakcyjnych cenowo falowników, przeznaczonych do współpracy z silnikami asynchronicznymi trójfazowymi. Falowniki mają często gniazda służące do podłączenia zewnętrznych urządzeń służących do płynnej regulacji obrotów. Najczęściej będą to sterowniki nożne.

48

Nowy kierunek w projektowaniu napędów AC. Firma PARKER przedstawia napęd AC30V

AC30V jest pierwszym z zupełnie nowej generacji napędów Parkera − został zaprojektowany specjalnie z myślą o pompach przemysłowych i wentylatorach, jak również o zastosowaniach w aplikacjach ogólnego przeznaczenia.

50

Komputery dla okrętownictwa

Firma Moxa od wielu lat rozwija swoją ofertę komputerów wbudowanych przeznaczonych do licznych zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Kolejną niszą zagospodarowywaną przez tego producenta są komputery dedykowane dla przemysłu okrętowego. W ofercie znalazły się zarówno komputery typu box, jak i komputery panelowe.

51

Pomiar temperatury w przemyśle tworzyw sztucznych

Tylko producenci wiedzą, jak istotny wpływ na produkcję materiałów z tworzyw sztucznych mają niezawodne i dokładne pomiary temperatury. Firma Guenther produkuje czujniki temperatury od ponad 45 lat, ma więc doświadczenie i technologię pozwalającą na produkcję czujników dla procesów wytwarzania tworzyw sztucznych, które gwarantują optymalne dopasowanie do danego procesu oraz długotrwałą żywotność.

Temat numeru Energooszczędna produkcja

17

Silnik synchroniczny z serii DRC

Firma SEW-Eurodrive oferuje nowość na rynku energooszczędnych silników – silnik synchroniczny DRC z wirnikiem z magnesami trwałymi oraz zintegrowaną elektroniką, który przewyższa nawet najwyższy poziom sprawności IE 4 i oznacza Super Premium Efficiency.

18

Falowniki z funkcją zwrotu energii do sieci

Napędy elektryczne pochłaniają nawet trzy czwarte energii zużywanej w cyklu produkcyjnym. Dlatego producenci napędów przykładają coraz większą wagę do efektywności energetycznej oferowanych rozwiązań, czego przykładem są napędy regeneracyjne oraz przetwornice częstotliwości z funkcją odzyskiwania energii. W niniejszym artykule omówiona zostanie budowa takich falowników, przedstawione zostaną również niektóre układy napędów z odzyskiwaniem energii oraz tabele z parametrami wybranych przekształtników częstotliwości z możliwością zwrotu energii do sieci.

24

Transair – czyli jak zaprojektować i wykonać energooszczędną instalację sprężonego powietrza

W większości procesów produkcyjnych wykorzystuje się sprężone powietrze jako wygodny i bezpieczny nośnik energii. Do tej pory powszechny był pogląd, że sprężone powietrze jest tanie, bo samo „medium jest darmowe”. Jednak w procesie sprężania powietrza prawie 85 % dostarczonej energii jest zamienianej na ciepło, a więc efektywnie wykorzystujemy zaledwie 15 %!

26

Energooszczędne, mobilne systemy do pomiaru siły, masy oraz ciśnienia

Większość urządzeń elektrycznych, jak sama nazwa wskazuje, nie może funkcjonować bez zasilenia ich prądem elektrycznym. Zapewnienie takiego zasilania w warunkach przemysłowych nie stanowi zwykle żadnego problemu. Większym wyzwaniem jest zrealizowanie aplikacji idących w przeciwnym kierunku – dokonywanie pomiarów przy niskim zasilaniu w miejscach, w których problematycznym staje się podłączenie do sieci energetycznej.

27

Zasilacze LED firmy MEAN WELL

Diody LED coraz częściej są wykorzystywane jako źródła światła, zastępując tradycyjne żarówki i świetlówki, są również elementem dekoracyjnym. Podstawowym warunkiem długotrwałego i optymalnego użytkowania diod LED jest ich poprawne zasilanie, duże znacznie mają nie tylko parametry elektryczne, ale również te dotyczące niezawodności działania.

Aplikacje

28

Efektywne zarządzanie stadionem Klubu Legii Warszawa dzięki systemom automatyki i kontroli dostępu Schneider Electric

Latem 2010 roku w Warszawie, przy ul. Łazienkowskiej, został oddany do użytku nowy stadion Klubu Piłkarskiego Legia Warszawa – Pepsi Arena. Stadion, który wyznacza nowe standardy i przede wszystkim spełnia marzenia niemal każdego kibica, szybko zyskał sobie przydomek obiektu sportowego XXII wieku. Jego projektanci zadbali, by spełniał najnowsze standardy oraz wymogi UEFA, dzięki czemu klasyfikuje się do obiektów kategorii Elite. Zastosowane zaawansowane technologie zapewniają bezpieczeństwo kibicom, zawodnikom i wszystkim pozostałym użytkownikom stadionu.

30

Modernizacja układu nawęglania w Energa Elektrownie Ostrołęka

Firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA z Białegostoku świadczy kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i branży elektrycznej oraz usługi pomiarowe, prowadzi również bezpośrednią sprzedaż urządzeń automatyki przemysłowej. Kolejną inwestycją zrealizowaną przez firmę APS SA była modernizacja układu nawęglania.

Rozmowa PAR

34

Ekspansja RS Components nie ma granic…

Rozmowa z Zebem Shahinem, członkiem zarządu i wiceprezesem RS Components na Europę Wschodnią

Rynek i technologie

37

Szkolenia przez 1500 dni w roku z zakresu telekomunikacji i rozwiązań sieciowych

Leliwa Sp. z o.o. jest firmą świadczącą usługi szkoleniowe na najwyższym światowym poziomie. Od samego początku istnienia prowadzimy współpracę m.in. ze szwedzką firmą Ericsson. Oferujemy szeroką gamę rozmaitych szkoleń z zakresu telekomunikacji, GSM, planowania sieci, GPRS, UMTS, WCDMA, HSPA, IMS, RCS, LTE oraz sieci komputerowych. Szkolenia mogą być przeprowadzone w siedzibie klienta lub w dowolnym miejscu w Polsce lub na świecie. Na sukces firmy składa się organizacja ponad 1500 dni kursowych rocznie dla klientów z całego świata.

38

Polska innowacyjna rozrywka

Czy Polak to człowiek ceniący rozrywki? Na to wygląda, gdyż wśród najsłynniejszych polskich wynalazków znajdziemy m.in. szachy trzyosobowe, elektroniczną kostkę do gier i pleograf, czyli zaczątek współczesnego kina.

Polecane książki

36

B. Siemiątkowska, A. Borkowski, R. Chojecki, M. Gnatowski, W. Mokrzycki, J. Szklarski: Reprezentacja otoczenia robota mobilnego

Forum Młodych

70

Na podbój wszechświata – polskie łaziki marsjańskie

72

Turniej robotów ROBOXY 2012

74

Sesja Studenckich Kół Naukowych z firmą ASTOR