Numer 12/2012

Wydarzenia

10

Polski system miar wymaga głębokiej reformy

25 października w Instytucie Technologii Eksploatacji w Radomiu odbyła się konferencja „Przyszłość polskiej metrologii naukowej i przemysłowej”, połączona z uroczystym otwarciem Centrum Metrologii Radwag. Uczestnicy konferencji rozmawiali m.in. o nowelizacji ustawy Prawo o miarach oraz roli i miejscu Głównego Urzędu Miar w polskim systemie metrologicznym. Podczas dyskusji towarzyszących prezentacjom zaproszonych gości oraz dwóm panelom dyskusyjnym pojawił się szereg pomysłów i postulatów. Z prowadzonych na konferencji dyskusji wypływa jeden wniosek: należy jak najszybciej znowelizować istniejące prawo oraz w miejsce GUM powołać jednostkę o zupełnie innym charakterze i umocowaniu prawnym – Narodowy Instytut Miar.

13

Powstał Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego

Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency – ESA) powstała w 1975 roku jako organizacja koordynująca współpracę państw europejskich zainteresowanych eksploracją i eksploatacją przestrzeni kosmicznej. Obecnie ESA skupia 19 państw członkowskich, a jej roczny budżet wynosi około 4 mld euro. Wraz z przystąpieniem Polski do ESA przed polskimi przedsiębiorstwami i instytutami badawczymi otworzył się nowy rynek związany z kosmicznymi programami unijnymi.

14

Produkcja przemysłowa okiem praktyków metodyki WCM. Relacja z X konferencji „World Class Manufacturing – produkcja klasy światowej”

W dniach 20–21 listopada w hotelu Sheraton w Krakowie odbyła się już po raz dziesiąty konferencja „World Class Manufacturing – produkcja klasy światowej”, organizowana przez firmę GBI Partners.

16

Lubelskie Targi Energetyczne ENERGETICS 2012

Centrum Targowo-Wystawiennicze Targów Lublin SA przez trzy dni było polską stolicą elektroenergetyki i sieci szerokopasmowych. Z ofertą blisko 120 wystawców zapoznało się ponad 4300 zwiedzających.

18

ASTOR już po raz czternasty wyróżnił najlepszych dyplomantów

Rozstrzygnięcie konkursu prac dyplomowych oraz seminarium dla edukacji – to dwa ważne wydarzenia zorganizowane przez firmę ASTOR, które znalazły swój finał 30 listopada w Krakowie.

19

Śląskie święto automatyki w Expo Silesia

W dniach 13–15 listopada 2012 roku w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu odbyły się IV Targi Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo. Wraz z HAPexpo odbyły się poświęcone automatyzacji procesów technologicznych II Targi Robotyzacji i Automatyzacji w Przemyśle ROBOTshow.

Nowości

7

Nowe produkty

60

Medal targów HPS 2012 dla miernika The Parker Service Master Plus

Urządzenie pomiarowe The Parker Service Master Plus z rodziny urządzeń diagnostycznych SensoControl zostało nagrodzone medalem IX Targów Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów HPS 2012, najważniejszego spotkania specjalistów z powyższych branż.

61

Zasilacze do automatyki budynkowej i systemów LED

Diody LED coraz częściej są wykorzystywane jako źródła światła, zastępując tradycyjne żarówki i świetlówki. Warunkiem długotrwałego i optymalnego użytkowania diod LED jest zapewnienie im poprawnego zasilania.

62

Wskaźniki świetlne LED o wysokiej jasności, długiej żywotności i niskim zużyciu energii

Firma Turck wprowadziła do swojej oferty pięć nowych wskaźników serii EZ-LIGHT charakteryzujących się wysoką jasnością, zapewniających wyraźną i widoczną nawet z dużej odległości sygnalizację. Urządzenia te są szczególnie dedykowane do pracy w środowisku o dużym nasłonecznieniu lub jasno oświetlonych pomieszczeniach. Nowe urządzenia są wykonane w technologii LED, która zapewnia dużą żywotność i niższe zużycie energii w porównaniu do oświetleń fluorescencyjnych lub żarówkowych.

Temat numeru Komputery przemysłowe i panele operatorskie

20

W świecie komputerów przemysłowych

Rynek komputerów przemysłowych staje się coraz bogatszy, bardziej urozmaicony i wyspecjalizowany, ponieważ komputery przemysłowe są coraz częściej stosowane w nowoczesnych liniach technologicznych, maszynach i urządzeniach. Najnowocześniejsze komputery znajdują zresztą zastosowanie w różnych branżach naszej gospodarki, na przykład w przemyśle medycznym, militarnym, transportowym, logistycznym i spożywczym.

30

Odwieczny dylemat: sterownik PLC czy komputer przemysłowy

Projektanci systemów automatyki zwykle muszą wybrać odpowiednie jednostki sterujące do automatyzowanych maszyn lub procesów. Na wybór odpowiedniego urządzenia wpływa m.in. niezawodność, bezpieczeństwo, cena, łatwość oprogramowania, wymagana liczba oraz rodzaj wejść i wyjść. Pomimo, że coraz częściej stosowane są komputery przemysłowe (IPC) to wciąż do automatyzacji większości procesów, wykorzystywane są sterowniki PLC.

32

Niezawodne komputery przemysłowe Pro-face

Wraz z rozwojem aplikacji i systemów operacyjnych coraz częściej stosuje się komputery do ciągłej pracy i monitoringu procesów produkcyjnych. W takich aplikacjach niezwykle ważne są bezawaryjność oraz stabilność pracy komputera. Firma Pro-face od ponad 20 lat zajmuje się produkcją niezawodnych komputerów przemysłowych.

34

Nowoczesne bezwentylatorowe komputery przemysłowe Matrix w ofercie firmy GURU Control Systems

Firma Adlink Technology opracowała rodzinę bezwentylatorowych komputerów przemysłowych o nazwie Matrix. Od początku założeniem projektu było zapewnienie jak najlepszego odprowadzania ciepła. Dlatego wszystkie generujące ciepło podzespoły zostały umieszczone u góry płytki drukowanej w taki sposób, aby zapewnić kontakt powierzchni emitującej ciepło z aluminiową obudową. Dzięki krótkiej drodze przewodzenia ciepła i niewielkiej rezystancji termicznej zagwarantowano cieplną stabilność systemu w trakcie pracy w temperaturze otoczenia +70 °C.

37

MARITEX – niezawodne komputery przemysłowe

Założona w 1987 roku gdyńska firma Maritex PHP Sp. z o.o. sp.k. jest jedną z największych w Polsce hurtowni elementów elektronicznych, komputerów przemysłowych i systemów komputerowych stosowanych w automatyce. Firma posiada certyfikat ISO 9001:2008.

38

Rozwiązania HMI ESA – wydajność, elastyczność i europejska jakość

Firma ESA Elettronica to włoski producent terminali operatorskich, komputerów i monitorów przemysłowych oraz dedykowanego oprogramowania narzędziowego do tworzenia aplikacji HMI i SCADA. Początki istnienia firmy sięgają lat 70. ubiegłego wieku, a pierwsze urządzenia HMI marki ESA opuściły zakłady produkcyjne w 1985 roku. ESA łączy europejską jakość, precyzję i solidność wykonania urządzeń dla sektora przemysłowego z elegancją charakterystyczną dla włoskiego wzornictwa. Warto wspomnieć, że producent stworzył także ekskluzywną serię paneli przeznaczonych do automatyki budynkowej Visualyser.

40

Oryginalne rozwiązania w najnowszych komputerach panelowych iEi Technology Corp.

Komputery panelowe są jedną z podstawowych linii produktowych tego producenta. Większość konstrukcji wyróżnia się jednak spośród licznych tego typu rozwiązań obecnych na rynku. Różnice zazwyczaj dotyczą specyficznego przeznaczenia lub szerokiej albo nietypowej funkcjonalności.

41

Pierwszorzędny wybór do dowolnego zadania automatyzacji. Komputer przemysłowy Automation PC 910

Automation PC 910 (AP C 910) jest wyposażony w wytrzymałą konstrukcję i doskonale pracuje w systemie 24/7 w ciężkich warunkach przemysłowych. Serce tego potężnego komputera tworzą trzeciej generacji procesory Intel Core, reprezentujące osiągnięcia najnowszej technologii.

42

Sterownik V560-T25B zintegrowany z kolorowym panelem dotykowym

Firma Unitronics wprowadziła do sprzedaży nowy sterownik z serii Vision.

43

Moduły pomiarowe WObit we współpracy z panelami HMI

Funkcjonalność – to słowo najlepiej charakteryzuje moduły pomiarowe produkcji firmy WObit. Przygotowane, aby ułatwić realizację różnorodnych zadań pomiarowych, dobrze spełniają swoje funkcje w wielu aplikacjach. Urządzenia te wyposażone zostały w popularny interfejs Modbus RTU, dzięki czemu bez problemu można je implementować do wielu różnych systemów.

Aplikacje

52

Roboty wspomagają produkcję nowoczesnych aparatów słuchowych

Szybki rozwój inżynierii medycznej oznacza potrzebę ciągłej adaptacji procesów produkcji. Współcześnie standardem stała się szeroka gama modeli i zarazem mniejsze partie, które w dalszym ciągu muszą być produkowane w jak najbardziej ekonomiczny sposób. Właśnie dlatego producent aparatów słuchowych Oticon zdecydował się na automatyzację procesu produkcji. Wykorzystuje roboty przemysłowe w procesie produkcji seryjnej, a także przy opracowywaniu nowych produktów.

Rozmowa PAR

54

Chcemy walczyć z niechęcią polskich przedsiębiorców do inwestowania w robotykę

Rozmowa ze Stefanem Życzkowskim, prezesem firmy ASTOR.

Rynek i technologie

57

GUENTHER uruchomił produkcję w Polsce

Firma Guenther od ponad 40 lat zajmuje się budową elektrycznych czujników temperatury. W 2008 roku powstała spółka-córka o nazwie Guenther Polska Sp. z o.o., zaś w 2012 roku uruchomiono zakład produkcyjny w Polsce.

58

Rewolucja przyszłości

Nie stworzyliśmy drugiego grafenu, ale materiał, który może pomóc nam zbudować komputery kwantowe – zdradza profesor Tomasz Story, kierownik Oddziału Fizyki Półprzewodników Polskiej Akademii Nauk.

Temat numeru Komunikacja i sieci przemysłowe

44

Trzy powody, dla których warto zastosować RSTi I/O w warstwie układów I/O

Układy I/O to nieodłączny elementy każdego systemu sterowania. Pomimo tego, iż zadanie przez nie realizowane jest proste, dobór odpowiedniego rozwiązania nie zawsze jest tak oczywisty, jakby się mogło wydawać. Wynika to z tego, że każda instalacja ma inne wymagania.

46

Telemetria – monitoring i sterowanie rozproszonymi obiektami przemysłowymi

W rozproszonych geograficznie instalacjach bardzo istotnym zagadnieniem jest kontrola obiektów i urządzeń. Do takich aplikacji firma ASTOR oferuje nowoczesny system monitoringu i sterowania, opracowany w oparciu o najnowsze technologie z dziedziny informatyki, automatyki oraz telemetrii.

48

Automatyzacja maszyn z interfejsem IO-Link

Firmie Balluff udało się idealnie połączyć komunikację magistralową i sieciową na poziomie systemu z interfejsem IO-Link na poziomie czujnik/element wykonawczy. Rozwiązania te stają się powoli standardem komunikacji w świecie automatyki.

51

Produkty PoE firmy AAXEON

Sieć Ethernet po raz pierwszy została zastosowana w rozwiązaniach komercyjnych w roku 1980, a 20 lat później pojawiły się pierwsze próby wprowadzenia tego standardu do sieci przemysłowych. O ile na początku było wielu sceptyków takiej koncepcji, to od kilku lat Ethernet bezdyskusyjnie jest najpopularniejszym standardem w automatyce przemysłowej.