Numer 4/2012

Wydarzenia

9

Statuetki rozdane! Relacja z jubileuszu 15-lecia miesięcznika PAR

10

AUTOMATICON osiągnął pełnoletność

Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon to jedna z tych pozycji w kalendarzu imprez, której nikomu z branży automatyki, robotyki i metrologii przemysłowej nie trzeba bliżej przedstawiać. Po zeszłorocznej koincydencji z Hannover Messe targi Automaticon wróciły do swojego tradycyjnego, marcowego terminu, jak co roku przyciągając tłumy zwiedzających i w odczuciu wielu jeszcze silniej ugruntowując pozycję najważniejszej imprezy targowej w branży automatyki i robotyki w Polsce.

14

Złote Medale XVIII Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON

16

Monachijskie spotkania z robotami i nie tylko. 5. Międzynarodowe Targi Automatyki i Mechatroniki AUTOMATICA

48

Po targach PNEUMATICON 2012

Technologiczne nowości, tysiące zwiedzających, liczne konferencje, warsztaty i spotkania branżowe – tak w kilku słowach można podsumować tegoroczną, piątą edycję Targów Pneumaticon, która odbyła się w dniach 6–8 marca 2012 r.

50

Spotkanie Partnerów ASTOR

Tegoroczne Spotkanie Partnerów ASTOR odbyło się w dniach 5–6 marca 2012 roku w Bukowinie Tatrzańskiej, w kompleksie geotermalnym hotelu Bukovina. Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy, ponieważ do realizacji podstawowych celów systemu automatyki w tym obiekcie wybrano produkty z oferty firmy ASTOR.

52

Sektor ICT promuje zaufanie. Relacja z targów CeBIT 2012

77

Roboxy 2012

Naukowe Koło Studentów Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej ma zaszczyt zaprosić wszystkich miłośników robotyki na kolejną edycję turnieju Roboxy, która odbędzie się 27 maja br. Miesięcznik PAR objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Nowości

6

Nowe produkty

36

Stacjonarne systemy detekcji gazów firmy DRÄGER

Dräger Safety Polska Sp. z o.o., spółka zależna niemieckiego koncernu Dräger Safety AG & KGaA z Lubeki, jest obecna na polskim rynku od początku 2008 r. Ideę przewodnią firmy wyraża motto „Dräger. Technika dla życia”, w kilku słowach oddające całą filozofię przedsiębiorstwa. Celem firmy jest bowiem dostarczanie kompleksowych rozwiązań problemów
związanych z bezpieczeństwem w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej w przemyśle, górnictwie i innych pokrewnych branżach.

40

Precyzyjna i dynamiczna wycinarka laserowa Stiefelmayer effective

Wycinarka laserowa Stiefelmayer effective niemieckiej firmy Stiefelmayer Lasertechnik z siedzibą w Denkendorfie koło Stuttgartu przeznaczona jest do cięcia blach elektrotechnicznych, stopów miedzi i aluminium. Dzięki zaawansowanej konstrukcji urządzenie gwarantuje najwyższą precyzję wykonania przy cięciu z dużą prędkością cienkich blach. Firma Stiefelmayer po raz pierwszy zintegrowała w jednej maszynie technologie, które zapewniają wydajną realizację zadań wymagających cięcia dopasowanego do skomplikowanych konturów.

41

EKatech – termopary do zadań specjalnych

Przewodność cieplna na poziomie osłony z metalu, wytrzymałość mechaniczna taka, że można wbijać gwoździe, odporność na ścieranie podobna do diamentu – wyjątkowa trwałość w mediach ścierających, całkowita gazoszczelność i próżnioszczelność, niespotykana żywotność przy mediach agresywnych i chemikaliach, wreszcie długotrwała, ciągła praca w temperaturze do 1600 °C. Czy to możliwe? Tak, to właśnie EKatech.

42

Programowalny przekaźnik czasowy typu MPC-TPA-U240-208

Prezentowany układ czasowy wypełnia lukę pomiędzy przekaźnikami czasowymi a nanosterownikami. W skrócie urządzenie można określić jako nanosterownik z jednym wejściem i jednym wyjściem. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie dostępne na rynku.

44

SmartWire-DT: Podłączasz... i gotowe!

SmartWire-DT to system połączeń przeznaczonym do przemysłowej aparatury łączeniowej i zabezpieczającej, wykorzystujący koncepcję nieustannego rozwoju elementów szaf rozdzielczych oraz pulpitów sterowniczych. Technologia ta pozwala znacząco zredukować koszty na wszystkich etapach tworzenia aplikacji – od projektowania, poprzez montaż, do uruchomienia i diagnostyki.

45

Szybkie sieci bezprzewodowe w standardzie IEEE 802.11n do zastosowań przemysłowych

Sieci bezprzewodowe pozwalają nie tylko na tworzenie infrastruktury w miejscach trudno dostępnych, ale przede wszystkim umożliwiają szybką i łatwą instalację w dowolnym miejscu. Dzięki zaawansowanej technologii szyfrującej oraz dużej szybkości transmisji danych Wi-Fi 802.11n może z powodzeniem zastępować tradycyjne sieci kablowe.

46

Hybrydowy rozrusznik silnika ELR H5-IES-SC-24DC/500AC-9I

Hybrydowy rozrusznik silnika ELR H5-IES-SC-24DC/500AC-9I z rodziny Contactron „4 w 1” służy do sterowania napędami jednokierunkowymi lub rewersyjnymi do mocy 4 kW. Rozrusznik oferuje wbudowane funkcje zabezpieczające przed przeciążeniem, zanikiem fazy oraz asymetrią faz. Dodatkowo wyposażony jest w funkcję wyłączenia awaryjnego w kategorii 3 Pl e wg ISO 13849-1, spełnia wymogi SIL 3 wg IEC 61508-1 oraz ATEX Ex II (2) G i Ex II (2) D PTB 07 ATEX 3145.

47

MOXA MGate 4101-MB-PBS

W instalacjach automatyki przemysłowej często pojawia się problem połączenia urządzeń komunikujących się z wykorzystaniem różnych protokołów. Aby go rozwiązać, firma Moxa oferuje swoim klientom szereg bram przeznaczonych do realizacji takich połączeń. Najnowszym produktem z tej grupy jest MGate 4101-MB-PBS, który umożliwia komunikowanie się ze sobą urządzeń pracujących w standardzie Modbus z urządzeniami Profibus.

49

Miniaturowa kamera termowizyjna do kontroli procesów przemysłowych

Firma WObit już od dłuższego czasu posiada w swojej ofercie szeroką gamę bezkontaktowych czujników temperatury produkowanych przez firmę Micro-Epsilon. Nieustannie rozwijana technologia pozwala osiągać coraz bardziej precyzyjne pomiary, a doskonała jakość i wytrzymałość urządzeń czynią je odpowiednimi do wielu aplikacji.

Temat numeru

18

Serwonapędy w automatyce przemysłowej i robotyce

Celem artykułu jest przedstawienie różnych rozwiązań serwonapędów stosowanych w automatyce przemysłowej w maszynach i liniach produkcyjnych, najczęściej do realizowania dokładnie kontrolowanego ruchu obrotowego. Serwonapęd zawiera trzy podstawowe elementy pracujące w pętli sprzężenia zwrotnego: sterownik, silnik i enkoder. W poniższym artykule skupiono się na przedstawieniu różnych rozwiązań sterowników i silników, zależnie od przeznaczenia serwonapędu.

25

Serwonapędy MITSUBISHI ELECTRIC: harmonia ludzi, maszyn i natury

Niewątpliwie wielkim wydarzeniem na targach Automaticon 2012 była premiera nowej generacji serwonapędów serii Melservo-J4 – następcy dobrze znanych i wysoko cenionych na polskim rynku napędów serii J3. Dzięki bezpieczeństwu, łatwości obsługi i energooszczędnemu wykonaniu nowego Melservo-J4, człowiek, maszyny i środowisko mogą wreszcie współpracować ze sobą w doskonałej harmonii.

26

Miniaturowy napęd elektryczny EGSL

Unikalny w skali światowej Modułowy System Mechatroniczny Festo obejmuje komponenty, moduły oraz systemy wraz z oprogramowaniem. System ten łączy w sobie wszystkie typy automatycznego sterowania ruchem: napędy pneumatyczne, serwopneumatyczne i elektryczne, stosowane w zależności od potrzeb. Ostatnio oferta produktowa Festo w zakresie napędów elektrycznych została wzbogacona licznymi nowościami. Należy do nich m.in. miniaturowy napęd elektryczny EGSL.

28

DFPI – napęd regulowany do wszystkich sterowanych liniowo zaworów procesowych

To konstrukcja typu „wszystko w jednym”. Parametry techniczne tego napędu − zintegrowany system pomiarowy poprzez enkoder z liniowym potencjometrycznym czujnikiem przemieszczenia, blok zaworowy i niezwykle trwałe przyłącze − czynią go idealnym rozwiązaniem do sterowania zasuwami i zaworami odcinającymi o regulowanym skoku.

30

Nowości napędowe firmy NORD

W artykule prezentujemy dwie propozycje z najnowszego katalogu firmy Nord Napędy. Pierwszą z nich jest przetwornica częstotliwości SK 540E/545E z funkcją serwo, zintegrowanym sterownikiem PLC oraz interfejsem enkodera, wypełniająca lukę między tradycyjnymi przetwornicami częstotliwości a serwonapędami. Drugą nowością jest moduł EtherCAT przeznaczony do przetwornic częstotliwości serii SK 200E, umożliwiający łatwe i ekonomiczne sterowanie wieloma przetwornicami z poziomu jednej, szybkiej magistrali.

Aplikacje

32

Przemienniki częstotliwości Astraada w instalacji wody technologicznej

Firma Multi Stone Sp. z o.o. to nowoczesny i ceniony zakład kamieniarski na Podkarpaciu. Jej profil produkcji skierowany jest na wysokiej jakości wyroby z kamieni naturalnych. Jak w większości takich zakładów, stosuje się tu metody obróbki kamienia takie, jak polerowanie, frezowanie czy cięcie. Wymienione technologie nierozerwalnie związane są z wodą, która stanowi medium chłodzące, usuwające szlam oraz tnące.

Rozmowa PAR

34

Jak Polska może wyjść z kręgu umiarkowanych innowatorów?

Rozmowa z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem