Numer 1/2013

Wydarzenia

10

ROBTEP 2012

W sercu słowackich Tatr, w dniach 14–16 listopada 2012 r., odbyła się XI międzynarodowa konferencja naukowa ROBTEP 2012 zorganizowana przez Katedrę Systemów Produkcji i Robotyki Politechniki w Koszycach. Uczestnikami ROBTEP byli reprezentanci jednostek naukowych i badawczych z Czech, Rumunii, Polski i ze Słowacji.

12

Efektywne zarządzanie produkcją

Wszystkich zainteresowanych praktycznymi sposobami podniesienia efektywności produkcji w kontekście dynamicznie zmieniającego się rynku i otoczenia biznesowego zapraszamy na warsztaty organizowane przez MM Conferences. Odbędą się one w dniach 27–28 lutego w hotelu Hyatt w Warszawie.

158

SUMOMANIA 2012

Jeszcze nigdy w Łodzi nie było tak dużo robotów i jeszcze nigdy rywalizacja nie była tak zacięta. 17 listopada 2012 roku każdy gość Manufaktury miał okazję obserwować walki, wyścigi, a także pokazy różnego typu dużych i małych robotów. Niektóre przypominały pająki, inne odwzorowywały ludzkie ruchy, opowiadały dzieciom bajki czy przynosiły piwo. Ponad 80 robotów z Polski (oraz jeden z Białorusi) biorących udział w tegorocznych zawodach Sumo Challenge zapewniło wszystkim odwiedzającym niezapomniane widowisko.

Nowości

7

Nowe produkty

30

Napędy PowerFlex 4M – ekonomiczne sterowanie silnikami

Firma Elmark Automatyka proponuje napędy PowerFlex 4M w nowych atrakcyjnych cenach. Podstawowa cecha napędów z tej klasy to ekonomiczne sterowanie silnikami do maszyn. Dzięki mocowaniu na szynie DI N, łatwości programowania i prowadzeniu kabli na wtyk przetwornica może być stosowana w konfiguracji standardowej zarówno w miejsce dotychczasowych, jak i nowych aplikacji. W obu przypadkach PowerFlex 4M okazuje się idealnym rozwiązaniem do sterowania silnikami z regulowaną częstotliwością. Szczególnie istotne korzyści dla klientów to poprawa wydajności i ochrona silników.

33

Czujniki kablowe firmy GUENTHERteraz także z Polski

Pierwszym rodzajem czujników, które firma Guenther Polska zaczęła wytwarzać w swoim zakładzie produkcyjnym w Długołęce, są czujniki kablowe. Czujniki te są wykonywane z komponentów najwyższej jakości, wedle długoletniego doświadczenia i zaawansowanej technologii Guenther GmbH z siedzibą w Niemczech.

Temat numeru Bezpieczeństwo w przemyśle

13

Sygnalizatory świetlne firmy TEXELCO

Wzrost liczby maszyn i automatów w naszym otoczeniu sprawia, że konieczne staje się stosowanie jasnej i jednoznacznej sygnalizacjistanu tych urządzeń. Sygnalizatory Texelco idealnie łączą wymagania funkcjonalności z atrakcyjną stylistyką.

14

Światło i dźwięk na straży bezpieczeństwa

Znane wszystkim „koguty” na dachach samochodów, świecące lampy w automatycznych bramach czy też migające światła w wielkich halach produkcyjnych – zastosowań świetlnych i dźwiękowych sygnalizatorów jest wiele. Montuje się je przy wjazdach na wagi, parkingi podziemne, służą jako elementy informujące o pracy urządzeń oraz ostrzegające o wystąpieniu niebezpieczeństwa.

20

Sygnalizacja zdarzeń

Nie tylko w automatyce przemysłowej, ale także w innych branżach coraz częściej konieczne jest sygnalizowanie wielu zjawisk i procesów. W zależności od środowiska pracy oraz indywidualnych wymagań stosuje się różne formy sygnalizacji – akustyczną, optyczną lub ich kombinację.

22

Wszechstronnie utalentowane: nowe kurtyny i bariery świetlne bezpieczeństwa

„Jeden typoszereg urządzeń do wszelkich możliwych zastosowań”– ta oto idea przyświecała inżynierom w Centrum Doskonałości AOP D Grupy Schmersal przy projektowaniu nowych kurtyn i barier bezpieczeństwa. W wyniku tych prac powstały nowe, zgodne z kategorią bezpieczeństwa CC 4 urządzenia, zaprezentowane na targach SPS /IPC /DRI VES 2011 w Norymberdze.

24

Inteligentne skanery laserowe – ochrona i pozycjonowanie w jednym urządzeniu

W rozwiązaniach logistycznych coraz częściej wykorzystywane są samojezdne systemy transportowe przewożące towary między liniami transportowymi. Umożliwiają one przemieszczanie materiałów w sposób zautomatyzowany prostopadle do kierunku transportu towarów. Laserowe skanery bezpieczeństwa zamontowane na takich pojazdach gwarantują bezpieczeństwo pracujących w pobliżu osób.

26

Nowe urządzenia bezpieczeństwa maszyn

Firma Turck wprowadziła do swojej oferty innowacyjny podświetlany przycisk zatrzymania awaryjnego i kurtynę świetlną bezpieczeństwa ze zintegrowanym mutingiem.

27

Skanery przestrzeni

Automatyzacja procesów produkcyjnych w różnych gałęziach przemysłu powoduje, że coraz ważniejsze staje się zwiększanie poziomu bezpieczeństwa operatorów maszyn. Dlatego rośnie zainteresowanie konstruktorów urządzeniami przeznaczonymi do kontroli i sterowania: są one implementowane do nowych, a także już istniejących rozwiązań. Laserowe skanery przestrzeni to czujniki, które pozwalają, szczególnie tam, gdzie pole działania oddawane jest maszynom, na precyzyjną kontrolę pracy innych urządzeń.

Rozmowa PAR

28

Inwestując w bezpieczeństwo, inwestujemy w ludzi

Rozmowa z Łukaszem Wiatrzykiem, dyrektorem zarządzającym Schmersal-Polska.

Polecane książki

32

Mikołaj Karpiński: Bezpieczeństwo informacji.

Praca zbiorowa pod redakcją Igora Piotra Kurytnika

Publikacje PAR

168

PAR 2012 – spis artykułów

180

Indeks firm

182

Prenumerata