Numer 10/2014

Systemy wizyjne, widzenie maszynowe

Wydarzenia

7

Aktualności

11

MIDEST 2014 już w listopadzie – paryskie targi kooperacji przemysłowej zapraszają

Midest – światowy lider targów kooperacji przemysłowej – coraz częściej jest postrzegany przez profesjonalistów jako narzędzie pomocne w przezwyciężeniu trudnego okresu, umożliwiające rozwój ich działalności, pozyskanie nowych klientów i rynków zbytu. Najbliższa edycja już za kilka tygodni.

12

Factories Tour 2014: nowoczesna produkcja z bliska

Trzy dni, trzy fabryki, trzy różne podejścia do lean manufacturing – dzięki tej unikalnej formule uczestnicy wydarzenia mogli poznać kulisy wdrażania filozofii kaizen i lean manufacturing w trzech różnych zakładach produkcyjnych, wymienić się doświadczeniami w tej dziedzinie z ekspertami i innymi uczestnikami spotkania, a przede wszystkim zobaczyć z bliska produkcję w fabrykach trzech koncernów: Dell, Indesit i Flextronics. 

78

XVIII Krajowa Konferencja Automatyki

Za nami kolejna odsłona Krajowej Konferencji Automatyki. KKA, z blisko 60-letnią tradycją, stanowi krajowe forum prezentacji osiągnięć naukowych poszczególnych ośrodków akademickich i jednostek badawczych w dziedzinach automatyki i robotyki. 

80

Seminaria Naukowe PIAP

Nowości

14

Nowe produkty

72

EDS-G500E – nowa rodzina switchy Moxa

Standard Ethernet staje się dominującym protokołem komunikacyjnym w różnych instalacjach przemysłowych. Wraz z rosnącą popularnością rozwiązań opartych na standardzie Ethernet, rośnie oferta urządzeń, które go wykorzystują. Jeden z czołowych producentów przemysłowego sprzętu komunikacyjnego wprowadził właśnie nową gamę switchy przemysłowych, przeznaczonych do instalacji na szynie DIN.

74

Nowe panele HMI z serii NA firmy OMRON

Firma Omron opracowała szybki i prosty panel HMI, który umożliwia szybkie tworzenie intuicyjnych ekranów, wyświetlanych w ramach interfejsu operatora. Poprawia wydajność pracy i minimalizuje ewentualne przestoje. Nowy system zapewnia wgląd w aktualne, wyświetlane w czasie rzeczywistym, informacje o pracy maszyn oraz umożliwia podgląd danych historycznych.

75

EUROTRAFO działa globalnie

Polski producent transformatorów i innych elementów indukcyjnych, firma Eurotrafo, może pochwalić się 11-letnim doświadczeniem. Na przestrzeni lat firma znacząco się rozwinęła i zdobyła zaufanie wielu zagranicznych partnerów oraz uzyskała certyfikaty potwierdzające jakość oferowanych wyrobów.                                                   

76

Zapewniamy ciągłość produkcji

Ruch wymaga energii, ale precyzyjny, szybki ruch powstaje tylko tam, gdzie wiedza i technologia idealnie się uzupełniają. Oba te elementy zapewnia SEW-Eurodrive, którego siłą jest wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania i budowy systemów napędowych.

Temat numeru Systemy wizyjne, widzenie maszynowe

22

Dobór optymalnej kamery do zadania wizyjnego

System wizyjny składa się z oświetlenia, obiektywu, kamery i komputera z oprogramowaniem.
Elementem najbardziej zaawansowanym i krytycznym dla poprawności działania aplikacji jest kamera. Jej optymalny dobór wymaga znajomości i rozumienia funkcji modułów kamery. W artykule omówiono podstawowe cechy i funkcje implementowane w kamerach.

34

Systemy wizyjne w zastosowaniach zrobotyzowanych

Od 2011 r. polski przemysł coraz częściej stosuje systemy wizyjne w procesach produkcji. Wśród wielu ich zastosowań niezwykle ciekawe są aplikacje związane ze współpracą z robotami przemysłowymi. W artykule przedstawiono pięć aplikacji, w których roboty współpracują z systemami wizyjnymi, realizując zadania w przemyśle. To tylko niewielki wycinek zastosowań robotów i systemów wizyjnych, pokazujący różnorodność stanowisk, celów oraz efektów robotyzacji z domieszką wizji przemysłowej.

37

Czytnik kodów OPC120P firmy Pepperl+Fuchs

Nowy czytnik OPC120P to najlepsze rozwiązanie do skanowania kodów jedno- i dwuwymiarowych z powierzchni odblaskowych oraz do aplikacji, gdzie wymagana jest duża szybkość odczytu.

Aplikacje

38

Wszechstronność w branży browarniczej – skuteczna kontrola jakości dzięki czujnikom wizyjnym

Praktycznie w każdej branży producenci potrzebują uniwersalnych czujników, których wszechstronność umożliwiłaby łatwą i efektywną realizację zróżnicowanych zadań kontrolnych. Czujniki wizyjne BVS-E firmy Balluff, wyposażone w zintegrowane oświetlenie oraz w trzy wyjścia cyfrowe, wychodzą naprzeciw takim wymaganiom. 

42

Etykieciarki UNILOGO z kamerami Omron Electronics – przykłady aplikacji systemu wizyjnego w branży kosmetycznej i farmaceutycznej

Firma Unilogo projektuje maszyny do etykietowania nietypowych opakowań. Ze względu na wysokie wymagania swoich klientów z branży kosmetycznej, farmaceutycznej, chemicznej i spożywczej, stosuje nowoczesne kamery firmy Omron Electronics, które umożliwiają poprawne naklejanie etykiet nawet na bardzo kolorowych i nieregularnych opakowaniach.

Rozmowa PAR

44

Myśl globalnie, ale pracuj lokalnie

Rozmowa z Piotrem Glinką, prezesem firmy Turck Polska.

Pomiary

48

Dotyk pod kontrolą – czujniki siły i momentu obrotowego firmy SCHUNK

Wzrost udziału robotów w procesach produkcyjnych, połączony ze wzrostem komplikacji procesów technologicznych, wykonywanych przez roboty, wymusza rozwój oprzyrządowania, umożliwiający realizację postawionych zadań. Akcesoria robota mają bardzo duży wpływ na jego wydajność, elastyczność i zakres stosowania, a najnowsze osiągnięcia w systemach szybkiej wymiany narzędzi, napędach oraz czujnikach wskazują na ogromny potencjał rozwoju osprzętu dla robotów.

Robotyka

49

Certyfikowane produkty SCHUNK dla branży spożywczej

Automatyzacja i robotyzacja procesów wdziera się mocno również do branży spożywczej. Stale rosnące wymagania w zakresie szybkości, elastyczności i efektywności produkcji, przy równoczesnym spełnieniu wysokich wymogów higieny, wymuszają usprawnianie procesów produkcyjnych i manipulacyjnych, z zachowaniem rygorystycznych norm dotyczących warunków otoczenia pracy.

Rynek i Technologie

50

Znaczniki RFID – przegląd transponderów RFID pod kątem zastosowań przemysłowych

Technologia RFID zdobywa popularność w przemyśle. Stanowi wygodny sposób automatyzacji pewnych obszarów zastosowań, zarówno w halach fabrycznych, jak i w logistyce. Ma dużą przewagę nad identyfikacją za pomocą kodów kreskowych czy dwuwymiarowych, graficznych, a do tego występuje w wielu odmianach, których specyfika predestynuje poszczególne rodzaje znaczników RFID do różnych aplikacji. W artykule przedstawiono przegląd dostępnych technologii oraz omówiono przykładowe rozwiązania, oferowane na polskim rynku.

66

RFID w ofercie ifm electronic – zastosowanie, rodzaje i możliwości systemów identyfikacji

Stały wzrost stopnia automatyzacji w nowoczesnych zakładach produkcyjnych jest coraz bardziej wspierany przez systemy identyfikacji. Ich zadania obejmują kontrolę, badanie postępu produkcji lub przypisywanie informacji do poszczególnych produktów.

68

Systemy identyfikacji PEPPERL+FUCHS

Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł spożywczy, drukarski czy motoryzacyjny bez odpowiedniego systemu znakowania i identyfikacji. Znakowanie przybiera różne formy ­– mogą to być kody kreskowe, grawery lub transpondery, zależnie od aplikacji. Idea jednak zawsze pozostaje ta sama, czyli utrzymanie sprawnego i rzetelnego procesu produkcyjnego.

69

Skanery laserowe firmy MICRO-EPSILON

Kontrola jakości, szybkie procesy przemysłowe czy pomiar wielkości geometrycznych, to zadania stworzone dla skanerów laserowych. Micro-Epsilon przygotował kilka serii urządzeń o różnych zakresach pomiarowych, które pozwolą na realizację praktycznie każdego pomiaru, nawet w przypadku rozgrzanych do czerwoności metali. Jest to możliwe dzięki nowemu skanerowi z niebieskim laserem.

70

Pewne połączenie dzięki RFID

Pomyłki w połączeniach instalacyjnych potrafią być kosztowne i niebezpieczne. Jak temu zaradzić? Firma Turck przedstawia swoją propozycję na rozwiązanie tego problemu.

Forum Młodych

82

European Rover Challenge 2014

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (woj. świętokrzyskie) gościło w dniach 5–7 września uczestników międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge ERC 2014. Organizatorem było stowarzyszenie Mars Society Polska – polski oddział The Mars Society.  

Publikacje PAR

96

Indeks firm

98

Prenumerata