Numer 1/2014

Bezpieczeństwo maszyn

Nowości

13

Nowe produkty

Wydarzenia

6

Aktualności

18

Robotyzacja procesów spawalniczych. V edycja seminarium ABB

Zainteresowanie zrobotyzowanymi procesami spawania systematycznie rośnie – taki wniosek nasuwa się po ostatnim seminarium poświęconym tej tematyce, zorganizowanym przez firmę ABB w dniach 26–28.11.2013 r. w Aleksandrowie Łódzkim.

20

Roboty medyczne w teorii i praktyce

Naukowcy, konstruktorzy i użytkownicy robotów medycznych spotkali się 13 grudnia 2013 r. w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu na XI konferencji poświęconej tej tematyce.

Temat numeru Bezpieczeństwo maszyn

22

Instrukcja producenta maszyny w świetle wymagań Dyrektywy Maszynowej

Tworzenie instrukcji użytkownika to wymagany przez prawo etap, związany z wprowadzaniem maszyn na rynek w Unii Europejskiej. Istniejące przepisy precyzują zawartość instrukcji oraz określają jej formę. W artykule zebrano aktualne zalecenia dotyczące struktury i treści instrukcji oraz wyjaśniono ich znaczenie.

32

AZM 300 – blokada bezpieczeństwa. Indywidualne kodowanie i regulacja siły zatrzasku

W ofercie Grupy Schmersal jest innowacyjna elektromagnetyczna blokada bezpieczeństwa, której konstrukcję oparto na nietypowej zasadzie działania.

34

Roboty KUKA i SIMATIC Safety

Roboty przemysłowe firmy KUKA to popularne i uniwersalne maszyny. Dzięki implementacji zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa ich praca nie powoduje zagrożenia zdrowia ani życia. W artykule zaprezentowano przykład wdrożenia, w którym roboty KUKA korzystają z systemu bezpieczeństwa SIMATIC Safety.

37

Przyciski awaryjnego zatrzymania z podświetleniem LED

Firma Turck wprowadziła do oferty nowe, podświetlane przyciski awaryjnego zatrzymania, w których zaimplementowano innowacyjną funkcję pracy grupowej.

Aplikacje

38

Zrobotyzowane stanowisko do cięcia sprężyn i spawania pierścieni

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wykonał dla Zakładów Produkcyjnych B-D w Zawierciu zautomatyzowaną linię do produkcji elementów wysokociśnieniowych rur kołnierzowych, przeznaczonych dla górnictwa podziemnego węgla kamiennego i miedzi. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013.

Rozmowa PAR

45

Nowa era innowacji – przemysł 4.0. Wywiad z Pawłem Stefańskim, prezesem firmy Balluff

Automatyka

48

Certyfikowane szkolenia Rockwell Automation

Firma Elmark Automatyka od 1998 r. jest Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym Rockwell Automation. W ofercie firmy jest szeroka gama szkoleń standardowych, obejmujących sprzęt Rockwell Automation oraz oprogramowanie Rockwell Software.

49

Silniki liniowe do precyzyjnych zastosowań w sterylnym otoczeniu

Urządzenia realizujące przemieszczenia liniowe są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Wśród dostępnych rozwiązań coraz popularniejsze są silniki liniowe, wyróżniające się dynamiczną, ciągłą pracą, przenoszeniem dużych obciążeń oraz wysoką precyzją pozycjonowania.

Robotyka

50

Optymalna praca robota dzięki modułomobrotowymSCHUNK

Firma SCHUNK ma w ofercie wytrzymałe i precyzyjne obrotnice, przeznaczone do różnych, zrobotyzowanych aplikacji. Są wśród nich moduły obrotowe RM-F, SRU mini, SRU-plus i SRH-plus.

Pomiary

52

Przepływomierz Coriolisa w zapowietrzonej instalacji

Klasyczne modele przepływomierzy masowych Coriolisa, mimo bardzo wielu zalet, nie sprawdzają się w aplikacjach, w których medium jest zapowietrzone. Nowe rozwiązanie, opracowane przez firmę KROHNE, pozwala wyeliminować ten problem. Potwierdzają to wyniki testów prezentowane w artykule.

Rynek i technologie

54

Przegląd barier i kurtyn świetlnych do systemów bezpieczeństwa

We współczesnych systemach zapewniających bezpieczeństwo pracowników przy obsłudze maszyn lub bezpieczną automatyczną pracę różnych urządzeń produkcyjnych stosuje się zaawansowane środki techniczne, wykorzystujące różnorodne zjawiska fizyczne. W niniejszym artykule przedstawiono przegląd oferowanych na polskim rynku kurtyn i barier świetlnych, stosowanych w tego typu systemach w przemyśle.

62

Kurtyny i bariery świetlne GREIN w ofercie .steute

Mimo wprowadzania na rynek coraz bardziej innowacyjnych optycznych systemów bezpieczeństwa, nadal prym wiodą dobrze znane odbiorcom kurtyny i bariery świetlne bezpieczeństwa. Urządzenia tego typu są często używane do pracy np. przy zrobotyzowanych stanowiskach produkcyjnych, ale znajdują także szerokie zastosowanie w układach automatyki, służąc do detekcji, pomiarów czy zliczania.

Forum Młodych

64

Szósta odsłona Sumo Challenge

Około 100 konstruktorów i ponad 80 robotów walczących w 12 konkurencjach w ciągu 12 godzin trwania imprezy – te liczby najlepiej świadczą o tym, że Sumo Challenge niezmiennie jest jedną z najważniejszych imprez w polskiej robotyce amatorskiej.

Publikacje PAR 2013

124

Spis artykułów

131

Indeks autorów

134

Indeks firm

136

Indeks firm

138

Prenumerata