Numer 6/2011

Wydarzenia

8

Spotkanie nauki z przemysłem. XV Konferencja Automatyków RYTRO 2011

W dniach 17–18 maja 2011 r. w Rytrze, w Beskidzie Sądeckim, już po raz piętnasty spotkali się przedstawiciele świata nauki, przemysłu i firm działających w branży automatyki przemysłowej.

10

Siemens – 20 lat to dopiero początek

Firma Siemens Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie została zarejestrowana 1 marca 1991 r. W tym roku firma obchodzi 20-lecie swojej działalności w obecnej formie prawnej, lecz marka Siemens jest dobrze znana w Polsce ponad 130 lat.

21

Śmierć AUTOMY. Międzynarodowe targi automatyki bez robotyki

Tegorocznej, trzeciej już edycji poznańskich targów AUTOMA organizatorzy z pewnością nie mogą zaliczyć do udanych. Ani doskonałe zaplecze wystawiennicze, ani renoma Międzynarodowych Targów Poznańskich, obchodzących w tym roku 90-lecie swojego istnienia, nie przyciągnęły rzeszy wystawców i zwiedzających. Dość powiedzieć, że reprezentantów branży automatyki i robotyki w zasadzie policzyć można było... na palcach jednej ręki.

40

“Work and Life with the Cloud”. Relacja z targów CeBIT 2011

W tym roku CeBIT gościł ponad 4200 wystawców z ponad 70 krajów, a Targi odwiedziło przeszło 339 tys. osób z 90 krajów. Wielu wystawców, w tym Oracle, HP, Xerox, Canon, Epson czy Siemens Enterprise Communications, wróciło na Targi po wieloletniej przerwie. Jak szacują organizatorzy, 45 godzin targowych zaowocowało nawiązaniem 7 mln kontaktów biznesowych.

Nowości

6

Nowe produkty

26

.steute – nowe urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym

W styczniu 2011 r. firma .steute wprowadziła nowy podział produktów na cztery kategorie asortymentowe. AUTOMATION obejmuje standardowe podzespoły systemów sterowania, EXTREME – urządzenia do zastosowań w warunkach ekstremalnych, w tym przeciwwybuchowe zgodne z ATEX, WIRELESS – urządzenia w technologii bezprzewodowej, natomiast MEDITEC – urządzenia medyczne. Poniżej prezentujemy nowości z grupy EXTREME, czyli produktów przeznaczonych do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem gazów i/lub pyłów.

29

Zaprogramowany do bezpieczeństwa

Nowa rodzina kontrolerów bezpieczeństwa firmy Leuze electronic.

30

Przewody termoparowe i kompensacyjne

Oferta firmy Guenther Polska obejmuje kable termoparowe i kompensacyjne w różnych wykonaniach, także iskrobezpiecznych. Przewody te stosowane są do realizacji połączenia między termoelektrycznym czujnikiem temperatury – termoparą a przyrządem kontrolno-pomiarowym bądź rejestrującym temperaturę.

32

Seria XL – bestseller od Hornera

Kilka lat temu firma Horner, znana jako producent rozwiązań do sterowania małymi i średnimi obiektami, stanęła przed decyzją o wprowadzeniu na rynek nowego produktu mającego zastąpić znane i sprawdzane na wielu instalacjach sterowniki serii miniOCS. Na podstawie informacji od klientów oraz własnego przeczucia, jak może rozwinąć się rynek małych sterowników PLC, opracowano zupełnie nową linię o możliwościach i funkcjonalności znacznie wyprzedzającej oczekiwania ówczesnych klientów.

35

Sterowniki z szybkimi wyjściami tranzystorowymi do 200 kHz

Unitronics – światowy producent sterowników programowalnych ze zintegrowanymi panelami operatorskimi, wprowadził do swojej oferty dwa nowe modele z wyjściami PTO serii Vision – V130 oraz V350.

36

Detekcja i pomiar niebezpiecznych substancji oraz zabezpieczenie przed wybuchem

Od prawie 25 lat bezpieczeństwo pracy i życia zapewniają urządzenia marki ALTER. Doświadczenie na rynku aparatury kontrolno-pomiarowej do mierzenia i wykrywania gazów oraz niekwestionowana pozycja lidera w tej branży są gwarantem najwyższej jakości urządzeń oraz komfortu ich eksploatacji, nawet w najbardziej niebezpiecznych warunkach.

37

Projekt badawczy PLANTCockpit – „Fabryka Przyszłości”

Firma ICONICS, uznany dostawca rozwiązań i oprogramowania dla przemysłu w dziedzinie automatyki, wizualizacji i zarządzania, uczestniczy w projekcie systemu zarządzania produkcją, logistyką i zrównoważonym rozwojem PLANTCockpit – „Fabryka Przyszłości”.

38

NH – wkładki topikowe niskiego napięcia

Stały rozwój i poprawa jakości bezpieczników niskiego napięcia NH sprawiają, że powinny być one stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane jest niezawodne i ekonomiczne zabezpieczenie kabli i przewodów. Odpowiednio dobrane bezpieczniki niskiego napięcia NH firmy SIBA zapewniają maksymalną ochronę przed zakłóceniami, gdyż zabezpieczają zarówno przed małymi prądami przeciążeniowymi, jak i dużymi prądami zwarciowymi.

39

PROFINET dla automatyzacji szybkich procesów

Procesor VIPA SPEED7 CPU 317 PN uzupełnia ofertę szybkich jednostek. Poza interfejsami MPI/PROFIBUS DP master/slave i modułem Ethernet zintegrowanym w procesorze, CPU oferuje również kompletny kontroler PROFINET I/O do realizacji modułowych oraz zdecentralizowanych układów automatyki.

Temat numeru Bezdotykowy pomiar temperatury

13

Termografia w czasie rzeczywistym w miniaturowej obudowie

Firma P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c. od wielu lat zajmuje się problematyką pomiaru bezkontaktowego. Od 2007 r. oferuje także specjalistyczne czujniki do bezkontaktowego pomiaru temperatury. Jedną z ostatnich nowości w ofercie WObit-u jest miniaturowa kamera termowizyjna thermoIMAGER TIM irmy Micro-Epsilon.

14

Kamera termowizyjna zamiast pirometru

O ile pirometr dokonuje uśrednionego pomiaru temperatury dla całej badanej powierzchni, o tyle pomiar kamerą termowizyjną wykonywany jest nawet w kilkunastu tysiącach punktów, dostarczając szczegółowej informacji na temat rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu.

16

Termograficzny system do badań nieniszczących – IrNDT

Modułowa platforma zawierająca sprzęt i oprogramowanie niezbędne do prowadzenia badań nieniszczących z wykorzystaniem kamer termowizyjnych pozwala na bezstykowe pomiary wszystkich materiałów mających zdolność emisji i absorpcji ciepła oraz na uzyskanie precyzyjnych informacji na temat badanego obiektu, dotyczących rozkładu temperatury i jej zmiany w czasie.

17

Liniowy skaner temperatury Raytek MP150

Liniowy skaner temperatury jest urządzeniem mierzącym temperaturę określonej liczby punktów leżących w jednej linii z wybraną częstotliwością. Urządzenia tego typu świetnie sprawdzą się w procesach, w których badany obiekt się przemieszcza, a oprogramowanie skanera tworzy na ekranie komputera mapę termowizyjną, łącząc zeskanowane punkty i linie w jeden obraz.

18

Energooszczędne rozwiązania Mitsubishi Electric

Od ponad 90 lat Mitsubishi Electric nieustannie pracuje nad pionierskimi rozwiązaniami, mającymi usprawnić działanie we wszystkich aspektach przemysłu, a zarazem ułatwić życie codzienne. Przez wszystkie te lata Mitsubishi Electric było postrzegane jako producent wiodących technologicznie produktów na rynku, które są zarówno wydajne, jak i niezawodne.

Aplikacje

24

Softstarty MCI Danfoss w transporcie technologicznym

Jednym z kluczowych parametrów decydujących o efektywności procesu technologicznego jest czas pracy między przeglądami. Zastosowanie urządzeń łagodnego rozruchu istotnie wydłuża żywotność silników i przekładni, przyczyniając się tym samym do obniżenia kosztów napraw i przeglądów. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza podczas bardzo częstych rozruchów silników, np. na taśmociągach i podajnikach. Taką właśnie aplikację, typową dla instalacji rozlewni wód, zmodernizowano w zakładzie produkcyjnym firmy Nałęczowianka w Nałęczowie.

Rozmowa PAR

22

Skończyła się epoka Edisonów

Rozmowa z psychologiem Januszem Czapińskim o nauce, kapitale i nieaktywowanym potencjale Polski.

Forum Młodych

71

Robot mobilny MAGMA2 zwycięzcą międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich

Łazik marsjański MAGMA2 zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Zespół z Politechniki Białostockiej pokonał Kanadyjczyków z York University oraz Amerykanów z Oregon State University, którzy w budowie swojej konstrukcji korzystali z pomocy NASA. Pozostałe polskie roboty, SCORPIO z Politechniki Wrocławskiej oraz COPERNICUS z UMK w Toruniu, zajęły, odpowiednio, czwarte i szóste miejsce.

Nauka

44

Nagroda Fundacji Humboldta dla prof. Jana Awrejcewicza

Humboldt Research Award jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym naukowcom spoza Niemiec, którzy mają na koncie wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie nauki. Nagrodę tę można otrzymać tylko raz w życiu.