Numer 4/2014

Napędy i silniki elektryczne

Wydarzenia

6

Automatyka i robotyka w centrum uwagi. Zaproszenie na targi AUTOMATICA 2014

„Zoptymalizuj swoją produkcję” – to hasło przewodnie tegorocznych Międzynarodowych Targów Automatyki i Mechatroniki, które odbędą się w dniach 3–6 czerwca 2014 r. w Monachium.

7

Aktualności

8

Technika pomiarowa w praktyce. Relacja z targów EuroLab i CrimeLab 2014

W XVI Międzynarodowych Targach Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz III Międzynarodowych Targach Techniki Kryminalistycznej CrimeLab wzięło udział 178 wystawców z 13 krajów, których odwiedziło 6000 specjalistów. W trakcie trwającej trzy dni i zakończonej 14 marca imprezy odbyło się również 20 specjalistycznych konferencji.

9

Aktualności c.d.

59

Konferencja IEEE Intelligent Systems ‘14

Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk, przy współpracy z Wydziałem IV Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk, Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Polskim Towarzystwem Badań Operacyjnych i Systemowych organizuje konferencję IEEE Intelligent Systems ‘14.

Nowości

13

Nowe produkty

56

Magnesy trwałe – uniwersalne elementy do mocowania

Magnesy trwałe to układy magnetyczne wytwarzające stałe pole magnetyczne. Umożliwiają one szybkie, bezkształtowe łączenie elementów. W artykule opisano zastosowania magnesów tego typu w aplikacjach montażowych oraz magnetyczne elementy łączeniowe firmy Elesa+Ganter.

Temat numeru Napędy i silniki elektryczne

18

Konserwacja napędów i silników elektrycznych

Każda awaria systemów automatyki, niezależnie od branży i gałęzi przemysłu, niesie ze sobą poważne konsekwencje finansowe. Aby uniknąć tego typu problemów, warto wprowadzić planowe przeglądy zainstalowanego sprzętu.

24

Optymalne parametry i niskie koszty. Technologia serwo dla każdego

Zespół napędowy Festo, składający się z siłownika elektrycznego EPCO, silnika skokowego EMMS-ST i pozycjonera silnika CMMO-ST w trybie ServoLite, łączy w sobie prostotę siłowników pneumatycznych z zaletami napędów elektrycznych. Ułatwia pozycjonowanie i jest znacznie tańszy od konwencjonalnych elektrycznych systemów pozycjonowania.

27

Silniki BLDC Dunkermotoren z interfejsami komunikacyjnymi

Silniki BLDC to napędy popularne w różnego typu aplikacjach, głównie z uwagi na niewielką awaryjność i korzystny stosunek ceny do jakości. Dostępne w ofercie WObit silniki Dunkermotoren mają jeszcze jedną zaletę – mogą być wyposażone w różne interfejsy komunikacyjne, pozwalające na łatwą implementację napędów w istniejących systemach.

28

Sterowanie ruchem w systemie SoftCNC

Skrót CNC oznacza precyzyjne obrabiarki do wytwarzania i obróbki detali. Głównym zadaniem obrabiarek sterowanych numerycznie jest zapewnienie precyzji programowanej ścieżki. Istnieje też potrzeba, by maszyny pracowały z jak najszybszymi czasami reakcji, z wykorzystaniem funkcji oraz sygnałów procesowych sterownika PLC.

30

Optymalizacja i energooszczędność w produktach firmy NORD

Dostawcy systemów napędowych zauważają rosnącą z roku na rok świadomość i znaczne zwiększenie potrzeb klientów w zakresie stosowania rozwiązań energooszczędnych. Nie bez znaczenia jest fakt wejścia w życie w połowie 2011 r. dyrektywy UE, nakazującej producentom silników wytwarzanie wyrobów zgodnie z nowymi standardami energooszczędności.

32

Napędzamy wiedzę. Współpraca SEW-EURODRIVE z Politechniką Śląską

Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w lutym 2014 r. została uruchomiona nowa specjalność na kierunku Mechatronika. Nosi ona nazwę „Aplikacje napędowe” i została utworzona pod patronatem firmy SEW-Eurodrive.

34

Napędy w windach i podnośnikach

Częstym zastosowaniem napędów są różnego rodzaju windy, podnośniki i eskalatory. Aplikacje te mają wiele wspólnych cech, w związku z czym stosowanym w nich napędom stawia się zbliżone wymagania. W artykule opisano, jakie systemy napędowe najlepiej sprawdzają się w takich wdrożeniach.

Aplikacje

38

Sterownik synchronizacji DANFOSS MCO 350. Zwiększona żywotność suwnic dzięki synchronizacji napędów jazdy

Firma Danfoss należy do liderów branży napędowej, a nazwa VLT od lat określa produkty o najlepszych parametrach technicznych. W artykule zaprezentowano jedno z wdrożeń firmy Wrzosel z Torunia, która współpracuje ze spółką Danfoss od ponad 10 lat.

Rozmowa PAR

40

Nasza siła tkwi w doświadczeniu

Wywiad z Markiem Marciniakiem, prezesem SEW-Eurodrive Polska.

Automatyka

44

Niezawodne rozwiązania pick&place. Układy firmy SCHUNK najszybsze na rynku!

Rozwiązania pick&place cechuje precyzja, szybkość i niezawodność, toteż są one dziś wyjątkowo pożądane. Wysokie wymagania dotyczące montażu i przenoszenia oraz rosnąca presja cenowa powodują, że układy pick&place są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, m.in. aplikacjach optycznych, elektronice i fotowoltaice. SCHUNK oferuje układ kompaktowy, który pozwala osiągnąć czas trwania cyklu już od 0,54 sekundy.

46

Komputery panelowe w strefie zagrożonej wybuchem

Komputery przemysłowe stają się coraz bardziej popularne w zdalnej automatyce procesowej, a warunki w jakich muszą pracować, są znacznie bardziej wymagające niż w przypadku tradycyjnych PC-tów. Najtrudniejszym zadaniem przy projektowaniu takiego komputera jest zapewnienie najwyższej niezawodności w skrajnych warunkach pracy.

Pomiary

48

Ciągła kontrola stanu izolacji urządzeń średniego napięcia

Uszkodzenie izolacji stojana należy do najczęstszych usterek silników średniego napięcia. W przypadku wystąpienia awarii zazwyczaj konieczne jest przezwajanie silnika. Nieplanowany przestój instalacji w przypadku krytycznych urządzeń technologicznych może generować straty dla zakładu produkcyjnego, które znacznie przekraczają koszty samego silnika. Tego typu problemów można uniknąć dzięki użyciu monitora Eaton InsulGard.

50

Badanie podgrzewania szyb samochodowych fotonową kamerą termowizyjną

Artykuł jest kontynuacją publikacji „Termowizyjne badanie podgrzewanych szyb samochodowych”, zamieszczonej w marcowym numerze miesięcznika „Pomiary Automatyka Robotyka”, w której przedstawiono szybką metodę kontroli jakości szyb za pomocą kamer termowizyjnych Flir Systems. Dziś prezentujemy badanie przy użyciu kamery z detektorem chłodzonym.

Rynek i technologie

51

Regulatory przemysłowe PID. Przegląd rozwiązań dla różnych zastosowań

Mimo upływu lat regulatory PID wciąż stanowią jeden z głównych elementów układów automatycznej regulacji. W związku z dynamicznym i stale postępującym rozwojem automatyki przemysłowej producenci dążą do poszerzania oferty produktów, by ich funkcjonalność pasowała do jak największej liczby aplikacji przemysłowych. Celem przeglądu jest zwrócenie uwagi na parametry i funkcje popularnych obecnie regulatorów przemysłowych, zarówno tych przeznaczonych do specjalnych zastosowań, jak i uniwersalnych.

55

The Pulse of Automation – detekcja nie tylko w trudnych warunkach

Przemysłowe czujniki ultradźwiękowe przeznaczone do automatyzacji produkcji są dostępne na rynku od około 30 lat. Te duże i kosztowne urządzenia były początkowo używane tylko w wybranych dziedzinach, ale dzisiaj można je znaleźć niemal w każdym obszarze automatyki przemysłowej.

Polecane książki

62

Dictionary of Weighing Terms. A Guide to the Terminology of Weighing

Forum Młodych

60

Robomaticon 2014 już za nami!

Turniej Robotów Mobilnych Robomaticon „People Behind Technology”, który odbył się 8 marca 2014 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, zgromadził jeszcze więcej publiczności niż rok temu. W czasie czwartej edycji imprezy miłośnicy robotów mogli obserwować ich zmagania w kilkunastu konkurencjach.

Publikacje PAR

100

Indeks firm

102

Prenumerata