Numer 2/2014

Czujniki i przetworniki pomiarowe

Wydarzenia

6

Aktualności

16

60 lat doświadczeniaw pomiarach temperatury – jubileusz CZAH-POMIAR

CZAH-POMIAR jest ważnym uczestnikiem rynku w zakresie produkcji czujników temperatury oraz aparatury kontrolno-pomiarowej. Okrągła rocznica to doskonała okazja do podsumowania dotychczasowych działań i jednocześnie idealny moment do wyznaczania nowych celów w ramach dalszego rozwoju firmy.

65

Kalendarium

Nowości

10

Nowe produkty

60

Nowoczesność i bezpieczeństwo

Firma El-Cab, generalny przedstawiciel firm BEDIA Motorentechnik i E-T-A Elektrotechnische Apparate GmbH, ponownie pojawi się na targach Automaticon w Warszawie.

62

Duża siła, mały rozmiar – elektrosiłowniki ETH firmy PARKER

Dobrze znana seria elektrosiłowników ET firmy Parker, powszechnie używana w tysiącach różnych aplikacji, została zmodernizowana i wzmocniona. Wraz z nowymi elektrosiłownikami ETH został wprowadzony nowy standard gęstości mocy i żywotności elektromechanicznych napędów liniowych.

63

IP65 z każdej strony obudowy

Firma Advantech rozbudowała ofertę o nową serię komputerów, oznaczonych jako SPC (Stationary Panel PC). Pierwszym komputerem z tej serii, który pojawił się w sprzedaży, jest SPC-1840WP.

Temat numeru Czujniki i przetworniki pomiarowe

18

Przemysłowe przetworniki ciśnienia

Ciśnienie jest jedną z najważniejszych wielkości fizycznych, bez udziału której wiele procesów, czy to głównych, czy też pomocniczych z punktu widzenia danej aplikacji, nie mogłoby zostać zrealizowanych. Aby móc je wykorzystywać w jak najlepszy sposób, powinno się monitorować jego wartość. W tym celu stosuje się m.in. elektroniczne przetworniki ciśnienia.

28

Enkoder 2.0

Firma Turck wprowadziła pierwszy na świecie bezkontaktowy enkoder indukcyjny o najwyższej rozdzielczości pomiarowej. Dzięki bardzo dużej trwałości i szczelności stanowi on korzystne rozwiązanie dla wielu trudnych aplikacji.

31

SMARTSENS – analityczne czujniki z zabudowanym przetwornikiem

KROHNE wprowadza na rynek linię cyfrowych urządzeń do analizy fizykochemicznej cieczy, wykorzystujących technologię integracji czujnika pomiarowego z przetwornikiem.

32

Zwiększony zasięg i precyzja działania

Detekcja niejednorodnych i ciemnych materiałów to częsty problem, z którym spotykają się automatycy, zwłaszcza gdy tłem jest połyskliwy, silnie odbijający światło element, np. część silnika lub metalowa osłona. Rozwiązaniem są czujniki F25 i F55.

34

Pomiar w obróbce cieplnej

Firma Guenther od 1968 r. produkuje termopary i termometry oporowe, stosowane w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Główna siedziba firmy znajduje się w miejscowości Schwaig w pobliżu Norymbergi w południowych Niemczech, a produkcja aktualnie odbywa się już w czterech zakładach.

36

Urządzenia WObit do pomiaru siły

W wielu układach automatyki, np. zbiornikach magazynujących surowce, systemach dozujących czy platformach najazdowych, zachodzi potrzeba wykonywania pomiarów wagowych. Urządzeniami do pomiaru sił ściskających, rozciągających i naprężeń są czujniki tensometryczne. WObit dysponuje bogatą ofertą czujników siły firmy Emysyst oraz urządzeniami pomiarowymi własnej produkcji.

37

Innowacyjne rdzenie pomiarowe

Nowa generacja czujników fotoelektrycznych, z rdzeniem do pomiaru odległości, to klucz do rozwiązania wielu typowych problemów, z jakimi codziennie spotykają się projektanci maszyn i instalacji.

Rozmowa PAR

38

Budujemy konkurencyjność naszych klientów

Wywiad z Andrzejem Soldatym, prezesem zarządu firmy Festo Polska.

Automatyka

42

System ramienia nośnego dla stanowisk człowiek–maszyna

Firma Rittal ma w ofercie nowoczesny system ramion nośnych, przeznaczony do montażu paneli operatorskich. Do zalet systemu należą estetyczny wygląd, uniwersalna konstrukcja, łatwość montażu oraz dostępność wersji o dużym dopuszczalnym obciążeniu maksymalnym.

46

Siłownik DSBC z inteligentną amortyzacją PPS

Firma Festo oferuje serię siłowników znormalizowanych DSBC z samonastawną amortyzacją PPS dostępną w standardzie.

48

Przetwornice częstotliwości DANFOSS VLT – sposób na mądre oszczędzanie w systemach automatyki

Ceny energii rosną od lat. Stąd coraz większe zainteresowanie możliwościami oszczędzania energii w systemach automatyki w przemyśle i handlu. Dzięki temu, mimo rosnących cen, użytkownicy mogą utrzymać koszty produkcji na stałym poziomie lub nawet je obniżyć.

Robotyka

50

SCHUNK liderem systemów wymiany narzędzi

Wzrost udziału robotów w procesach produkcyjnych, połączony ze wzrostem komplikacji procesów technologicznych wykonywanych przez roboty, wymusza rozwój oprzyrządowania, pozwalający na realizację postawionych zadań. Firma SCHUNK, lider w zakresie produkcji komponentów do automatyzacji procesów produkcyjnych, oferuje szeroką paletę produktów do wyposażenia robotów przemysłowych i laboratoryjnych, umożliwiających tworzenie aplikacji standardowych i nietypowych.

Rynek i technologie

52

Zawory w układach pneumatycznych

W wielu gałęziach przemysłu, m.in. w górnictwie, budownictwie, kolejnictwie, motoryzacji, farmacji, obróbce skrawaniem, urządzenia pneumatyczne wciąż odgrywają istotną rolę. Obecnie, dzięki powszechności i dostępności urządzeń stanowiących źródła energii pneumatycznej oraz rozwojowi wiedzy w zakresie sterowania tą energią, pneumatyka jest stosowana chętnie i praktycznie w każdej gałęzi przemysłu.

Publikacje PAR

128

Indeks firm

130

Prenumerata