Numer 12/2013

Wydarzenia

6

Aktualności

11

ENERGETICS 2013

Nowości

12

Nowe produkty

64

Han High Temp – złącza do wysokiej temperatury

Nowa seria złączy HARTING Han High Temp została oparta na sprawdzonych rozwiązaniach serii Han B i Han E. Złącza Han High Temp mogą przewodzić sygnały i zasilanie w wysokiej temperaturze.

65

Han-Eco: sprawdzone i nowe rozwiązania

HARTING, dzięki opracowaniu nowych, monoblokowych wkładów z kontaktami śrubowymi, poszerzył ofertę złączy przemysłowych Han-Eco.

66

Seria Unistream – nowa gama sterowników

Unistream to seria, w której sterownik PLC nie jest już zintegrowany z wyświetlaczem HMI. Jej powstanie jest wynikiem ponad 20 lat doświadczenia w rozwoju zintegrowanych sterowników w automatyce.

67

Czujnik siły i momentu obrotowego. Najnowszy trend w robotyce

Wzrost udziału robotów w procesach produkcyjnych, połączony ze wzrostem komplikacji procesów technologicznych wykonywanych przez roboty, wymusza rozwój oprzyrządowania umożliwiającego realizację postawionych zadań, w tym czujników.

68

Geniusz metody TRIZ tkwi w jej prostocie

Rozmowa z Tomaszem Knefelem, konsultantem TRIZ.

69

„Patrząc na to, na co patrzą inni, dostrzega się to, czego nikt nie zauważył”

O tym, jak TRIZ rewolucjonizuje świat rozmawiamy z dr. inż. Zbigniewem Lisem, konsultantem TRIZ w ramach projektu „Akademia TRIZ dla biznesu”.

Temat numeru Budynki inteligentne i zeroemisyjne

16

Systemy automatyki budynkowej oparte na technologii KNX

Wraz z rozwojem techniki rośnie liczba obszarów, w których można zastosować nowoczesne technologie. Współczesne systemy elektroniczne wychodzą ze swojego matecznika – obszarów nauki i przemysłu, znajdując coraz szersze zastosowania także w budynkach mieszkalnych i biurowych.

22

Urządzenia Saia do zarządzania zużyciem mediów

Energia to złoto trzeciego tysiąclecia. Rozwiązania Saia wspierają pozyskiwanie, dystrybucję i efektywne wykorzystanie tego zasobu.

25

Napędy i sterowanie do automatyki budynkowej

Nieodłącznym elementem systemów do automatyzacji budynków są ciche i niezawodne napędy, umożliwiające m.in. sterowanie roletami czy oświetleniem. Firma WObit proponuje wysokiej klasy napędy prądu stałego firmy Buehler Motor wraz ze sterownikami własnej produkcji optymalizującymi ich pracę.

Aplikacje

26

Wielofunkcyjny system paletyzacji opakowań szklanych

Opakowania szklane, ze względu na szczególne właściwości szkła, są powszechnie stosowane do pakowania różnego rodzaju produktów w bardzo wielu branżach przemysłu. Specjaliści Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP zaprojektowali, wykonali i zainstalowali na linii produkcyjnej zrobotyzowany, wielofunkcyjny system automatycznej paletyzacji wyrobów w opakowaniach szklanych.

Rozmowa PAR

33

Polska jest i będzie ważnym rynkiem dla firmy HARTING

Wywiad z Philipem Hartingiem, wiceprezesem zarządu firmy Connectivity & Networks HARTING Führungs AG

Automatyka

36

System JUMO mTRON T – do pomiaru, regulacji i automatyzacji

System JUMO mTRON T – o budowie modułowej, wyposażony w magistralę systemową Ethernet – jako zintegrowany PLC służy do realizacji uniwersalnych zadań automatyzacji, także zdecentralizowanych, np. do pomiarów, regulacji i rejestracji.

38

Seria ADAM-6200 – moduły I/O do sieci Ethernet

Firma Advantech już od kilkunastu lat cieszy się statusem cenionego na całym świecie dostawcy urządzeń dla rozproszonych systemów kontrolno-pomiarowych. Opracowana w 1993 r. seria modułów ADAM jest sukcesywnie rozwijana, szczególnie w zakresie rozszerzenia możliwości komunikacji z różnymi systemami automatyki.

Pomiary

40

Rozszerzenie zakresu akredytacji laboratorium spółki CZAH-POMIAR

W listopadzie 2013 r., po pozytywnej ocenie Polskiego Centrum Akredytacji, zakres akredytacji Laboratorium Pomiarów Temperatury spółki CZAH-POMIAR został rozszerzony o wzorcowanie kontrolnych czujników termoelektrycznych typu S, R, B i kontrolnych czujników termometrów rezystancyjnych SPRT metodą punktów stałych (w komórkach punktów stałych) oraz o wzorcowanie metodą porównawczą przemysłowych czujników termometrów rezystancyjnych (IPRT).

43

Systemy profilowania temperatury marki Phoenix

Firma Guenther Polska oferuje systemy profilowania temperatury marki Phoenix. Są one przeznaczone do procesów przemysłowej obróbki cieplnej, takich jak: obróbka cieplna aluminium i stali, procesy podgrzewania stali, odprężanie szkła, kształtowanie szkła, wypalanie ceramiki czy utwardzanie farb proszkowych lub tradycyjnych.

Rynek i technologie

44

Graficzne panele operatorskie z ekranem dotykowym. Przegląd rozwiązań dla małych i średnich aplikacji

Panele z ekranem dotykowym są coraz częściej obecne w interfejsach operatorskich maszyn i urządzeń. Ich funkcjonalność łączy rosnące wymagania użytkowników, kształtowane przez powszechnie dostępne gadżety elektroniczne, z koniecznością zachowania wysokiego stopnia niezawodności podczas pracy w trudnych warunkach.

55

Panele SIMATIC HMI. Interfejsy operatorskie spełniające wszystkie wymagania

Interfejsy operatorskie są nieodzownym elementem niemal wszystkich zaimplementowanych systemów automatyki przemysłowej. Firma Siemens, jako lider rynku systemów automatyki przemysłowej, oferuje wyjątkowo szeroką gamę interfejsów tego typu i wyznacza trendy w tym zakresie.

60

ASIX – SCADA nie tylko dla przemysłu

Asix jest szeroko znanym programowym pakietem projektowania i realizacji systemów wizualizacji i sterowania dla maszyn, linii technologicznych, procesów i przedsiębiorstw. Wszechstronność, otwartość i skalowalność powodują, że doskonale sprawdza się w bardzo różnorodnych zastosowaniach, w tym również w systemach zarządzania budynkami (BMS).

63

UPC-V315 – komputer odporny na czynniki środowiskowe

Komputer panelowy UPC-V315 produkcji IEI Integration Corp., oferowany przez firmę JM elektronik, jest przeznaczony do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Wśród jego zalet są całkowita szczelność i możliwość pracy zarówno w niskiej, jak i wysokiej temperaturze.

Forum Młodych

70

Pierwsza liga robotyczna już działa

Data 19 października 2013 r. może zostać zapamiętana jako przełomowa w kontekście rozwoju robotyki turniejowej w Polsce. W tym dniu delegaci organizatorów ogólnopolskich turniejów robotycznych ogłosili w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej porozumienie w zakresie współpracy w ramach Polskiej Unii Robotyki Turniejowej (PURT).

Publikacje PAR

96

Indeks firm

98

Prenumerata