Numer 4/2013

Wydarzenia

9

Nowe technologie na Targach Kielce

Ponad 400 firm z 25 krajów z całego świata spotkało się w dniach 19–21 marca na pięciu wystawach związanych z obróbką blach, metali, ze spawalnictwem, ochroną powierzchni i technikami pomiarowymi, czyli Stom- Blech, Stom-Tool, Spawalnictwo, Expo-Surface i Control-Stom. W tym roku po raz drugi targi Stom odbyły się w dwóch różnych odsłonach. Zeszłoroczny podział tych imprez był zdecydowanym strzałem w dziesiątkę.

10

Śnieżna odsłona targów AUTOMATICON

Za nami XIX edycja największej imprezy wystawienniczej w branży pomiarów, automatyki, robotyki i elektroniki przemysłowej. Tegoroczne targi znacząco odróżniała jedynie zimowa aura – gdyby nie data na zaproszeniach, można by pomyśleć, że zostały one przeniesione na styczeń czy luty.

14

Złote Medale AUTOMATICON 2013

Komisja konkursowa Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon tradycyjnie nagrodziła prezentowane podczas imprezy wystawienniczej produkty. Nowoczesność, precyzja i bezpieczeństwo to tylko niektóre z cech charakteryzujących nagrodzone w tym roku produkty.

16

AUTOMATICON 2013 – oferta robotyzacji

Szeroko pojmowana robotyka jest coraz mocniej eksponowana na Automaticonie. Rośnie liczba firm, niekoniecznie specjalizujących się w robotyzacji, które pojawiają się na tych targach z produktami i usługami powiązanymi z tą dziedziną.

20

Sensory i przetworniki pomiarowena targach AUTOMATICON 2013

Pierwsze wrażenie, jakie można było odnieść po wejściu na teren targów Automaticon, było takie, że sektor pomiarów i automatyki jest, w jakiś trudny do zinterpretowania sposób, niewrażliwy na aktualną sytuację gospodarczą. Targi rozwijają się, i to mimo spowolnienia gospodarczego, o którym głośno w mediach. Nowa hala targowa została zapełniona w 100 %, podobnie jak nowy parking. Zwiększyła się liczba wystawców. Inny pozytywny aspekt to duża liczba młodzieży – uczniowie techników, często z nauczycielami, oraz liczni studenci uczelni technicznych. Tak więc i przyszłość branży wydaje się zapewniona, nie grozi jej luka pokoleniowa.

23

CeBIT 2013: nowoczesne komunikowanie

Tegoroczne targi CeBIT stały pod znakiem kontynuacji widocznych już w latach ubiegłych trendów Cloud Computing oraz Managing Trust. Organizatorzy postawili sobie za cel upowszechnienie Shareconomy i przekonanie społeczności informatycznej, że sukces przedsiębiorstwa istotnie zależy od skutecznej wymiany wiedzy, stanowiącej podstawowy zasób w dzisiejszej rzeczywistości ICT.

25

Merkel i Tusk odwiedzili stoisko Rittal

Rittal prezentował na targach CeBIT światową nowość - RiMatrix S, standardowe data center tworzone na zasadzie klocków Lego.

26

Moc emocji na stoku!

W dniu 10 marca 2013 r. na stoku narciarskim w Kluszkowcach k. Czorsztyna rozegrano trzecią edycję zawodów narciarsko-snowboardowych ASTOR Winter Cup 2013. Wydarzenie było o tyle niezwykłe, że zawodnicy, którym towarzyszyły rodziny oraz znajomi, to nie profesjonalni sportowcy, lecz osoby związane na co dzień z przemysłem.

27

Certyfikowane szkolenia ROCKWELL AUTOMATION

Elmark Automatyka jest Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym Rockwell Automation od 1998 r. W ofercie firmy znajduje się szeroka gama szkoleń standardowych, obejmujących sprzęt Rockwell Automation oraz oprogramowanie Rockwell Software.

28

Nocna inwazja robotów

Już 24 maja w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP odbędzie się druga edycja „Nocy Robotów PIAP”, tym razem pod hasłem „Odkryj Nieznane”. Na żywo będzie można zobaczyć roboty podczas akcji policyjnej, samodzielnie sterować konstrukcjami rozbrajającymi bomby, wziąć udział w wyścigach robotów, uścisnąć im dłoń, a nawet z nimi porozmawiać.

95

Fiesta robotów od morza niemal do Tatr

Miłośnicy walk robotów będą mieli wkrótce okazję do świętowania połączonego ze zwiedzaniem Polski – maj będzie stał pod znakiem zawodów organizowanych przez koła naukowe działające przy krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechnice Poznańskiej oraz Politechnice Gdańskiej. Roboty z całej Polski zmierzą się ze sobą w najbardziej wyszukanych konkurencjach. Zawody w wybranych miastach organizowane są w różnych terminach, co umożliwia pasjonatom nowych technologii odwiedzenie ich wszystkich.

Nowości

6

Nowe produkty

62

Przekaźnik czasowy z wyświetlaczem LED i cyfrowymi nastawami

Relpol oferuje nowy, elektroniczny przekaźnik czasowy MT-W-17S-11-9240 z wyświetlaczem LED oraz z cyfrowymi nastawami czasów T1, T2 i T3.

Temat numeru Obudowy i szafy sterownicze

30

Obudowy do zastosowań antywybuchowych

Przeznaczone do zastosowań w warunkach zagrożenia wybuchem obudowy muszą spełniać wiele obostrzeń, które przekładają się na różne metody zapobiegania tego typu zagrożeniom. Każda z nich musi być odpowiednio oznaczona.

Aplikacje

38

Technika teatralna w Europejskim Cetrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt muzyczny – powstało w ciągu zaledwie 16 miesięcy. Firma Skanska, główny wykonawca budowy, podpisała z firmą Bosch rexroth umowę na zaprojektowanie i wykonanie fosy orkiestry. Projekt został zrealizowany pod koniec ubiegłego roku.

Rozmowa PAR

40

Stwórzmy „ekosystem” dla nauki i biznesu

Rozmowa z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim.

Automatyka

44

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC 61131-3. Część 2

Graficzne języki programowania są jedną z cech, które odróżniają sterowniki PLC od komputerów czy mikrokontrolerów, czyniąc tworzenie i analizę ich programów dużo prostszą.

53

Możliwości aplikacyjne firmy WObit

Dobór odpowiedniego napędu i sposobu realizacji ruchu czy wybór najlepszej techniki pomiarowej do danej aplikacji zależą od wielu czynników. Często okazuje się, że wybór samego komponentu to za mało – wówczas konieczne jest wykonanie kompletnego rozwiązania. Dlatego specjaliści firmy WObit, poza doradztwem technicznym, opracowują także całe układy pomiarowe i wykonawcze dedykowane konkretnym klientom.

54

Technologia serwo dla każdego – niskie koszty i optymalne parametry

Siłownik elektryczny EPCO z silnikiem skokowym EMMS-ST i pozycjonerem silnika CMMO-ST w trybie ServoLite to napęd prosty jak siłownik pneumatyczny, ale mający zalety napędów elektrycznych. Ten zespół napędowy maksymalnie ułatwia pozycjonowanie i jest znacznie tańszy od konwencjonalnych elektrycznych systemów pozycjonowania.

57

Automatyka modułowa firmy SCHUNK

Firma SCHUNK – światowy lider w dziedzinie produkcji komponentów do systemów automatyki, oprócz szerokiego asortymentu chwytaków, obrotnic, osprzętu do robotów i napędów liniowych, ma w swojej ofercie modułowy system automatyki montażowej i transportowej. System powstał w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie rynku na automatyczny montaż miniaturowych komponentów oraz różnorodność zadań montażowych.

Pomiary

58

Jak wykazać spełnienie wymagań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa wyrobów pracujących pod ciśnieniem

Ze względu na globalny charakter dystrybucji i stosowania armatury oraz przepływowych elementów nastawczych automatyki opracowano i wprowadzono międzynarodowe wymagania, procedury i niezbędne kryteria dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania.

61

Termopary głowicowe z osłonami metalowymi

Proste termopary głowicowe z metalowymi rurami ochronnymi firmy Guenther znajdują zastosowanie w standardowych pomiarach temperatury w mediach płynnych i gazowych do maksymalnej temperatury pracy ciągłej 1200 °C (krótkotrwale nawet do 1300 °C). Przykładowe obszary ich zastosowań to wielkie piece, piece do wyżarzania, piece hartownicze, suszarnie, pomiary wydechowe, rekuperatory czy spalarnie śmieci.

Forum Młodych

98

Rekordowa liczba innowacyjnych prac

Zainteresowanie Ogólnopolskim Konkursem Prac dyplomowych „Młodzi innowacyjni” – organizowanym przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP – sięgnęło zenitu w środowisku akademickim. W piątej edycji konkursu rywalizowało aż 116 prac z 21 ośrodków naukowych Polski.

Publikacje PAR

100

Indeks firm

102

Prenumerata