Number 11/2011

Wydarzenia

8

Danfoss Sp. z o.o. obchodzi dwudzieste urodziny

Uroczystość 20-lecia Danfoss Sp. z o.o. odbyła się 30 września 2011 r. na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie. Dzień ten był jednocześnie ostatnim dniem funkcjonowania Danfoss Sp. z o.o. i pierwszym dniem działania spółki pod nową nazwą Danfoss Poland Sp. z o.o.

10

Inwestujmy mądrze i podnośmy efektywność

Relacja z konferencji Industrial Investment Adventure 2011

Co zrobić, żeby Polska stała się sercem europejskiej produkcji? Jak sprawić, by w Polsce nie tylko nie zamykano fabryk, ale otwierano nowe? O tym m.in. rozmawiano podczas czwartej już edycji konferencji Industrial Investment Adventure, która zakończyła się 20 października br.

28

Smart Grids – sposób na ekologiczną energię

Rozwój cywilizacyjny zwiększa popyt na energię elektryczną, wymuszając działania proekologiczne, redukcję emisji i zwiększenie efektywności energetycznej, tym samym wzrost zapotrzebowania na nowoczesne technologie. Rozwiązaniem są inteligentne sieci smart grids – system komunikacyjny, gwarantujący obniżenie kosztów, zwiększenie efektywności oraz zintegrowanie rozproszonych źródeł energii, również odnawialnych.

52

Fabryka Gillette w Łodzi nagrodzona za energooszczędną produkcję

Łódzka fabryka Gillette znalazła się w gronie kilku nielicznych zakładów produkcyjnych na świecie wyróżnionych nagrodą „Energy Efficiency Leader”, przyznawaną przez firmę Trane, światowego eksperta w projektowaniu wysokowydajnych budynków.

54

Kalendarium PAR

Nowości

6

Nowe produkty

37

Jednoznaczne rozpoznawanie koloru

Nowa rodzina czujników koloru colorSENSOR OT firmy Micro-Epsilon

Firma WObit specjalizuje się w realizacji pomiarów różnymi metodami fizykalnymi. Jedną z nich jest wykorzystanie zjawiska odbicia światła, które po przejściu przez układ optyczny jest następnie analizowane przez detektor umożliwiający rozróżnianie barw. Przeznaczeniem czujników koloru colorSENSOR OT jest rozpoznawanie niewielkich różnic koloru, a także barw skali szarości na powierzchniach błyszczących oraz o zróżnicowanej strukturze. Niechciane efekty świetlne są tłumione poprzez rozproszeniową iluminację światła.

38

Wonderware MES – Operations 4.0.

Jak automatycy wspierają logistykę produkcji?

Firma Wonderware, pracując nad rozwojem oferty w zakresie systemów klasy MES/EMI, przywiązuje bardzo dużą wagę do możliwości programowania aplikacji tej klasy w Wonderware Development Studio – znanym automatykom środowisku projektowania aplikacji HMI/SCADA. Ma to znaczący wpływ na efektywność zdobywania nowych kompetencji przez inżynierów wchodzących w świat systemów zarządzania produkcją zintegrowanych z systemami ERP.

40

Różnorodne techniki paletyzacji

W zautomatyzowanych procesach produkcji ostatnim etapem jest często operacja konfekcjonowania wytworzonych produktów na paletach. W przypadku produktów o dość skomplikowanych kształtach lub formach trudnych do uchwycenia proces taki wymaga złożonego oprzyrządowania. W niniejszym artykule przyjrzyjmy się bliżej chwytakom przeznaczonym do paletyzacji dwóch typów produktów: kartonów oraz słoiczków i butelek, oraz najczęściej stosowanym w takich przypadkach technologiom – pneumatyce podciśnieniowej i ciśnieniowej.

42

Niepozorny tlenek węgla – lepiej zapobiegać niż …

Systemy detekcji CO firmy Alter

Najczęstsze przyczyny zatrucia tlenkiem węgla to, oprócz pożarów, wadliwe instalacje wentylacyjne i grzewcze, które są w nienajlepszym stanie, zwłaszcza w starym budownictwie. Niebezpieczeństwo związane z nagromadzeniem toksycznych produktów spalania paliw silników samochodowych dotyczy również garaży i parkingów podziemnych, warsztatów samochodowych czy stacji kontroli pojazdów i wymaga technicznego rozwiązania problemu wentylacji.

43

Inteligentne roboty transportowe ADAM już w Polsce!

Inteligentne roboty transportowe ADAM to innowacyjna propozycja w zakresie usprawniania procesów logistycznych w zakładach produkcyjnych. Produkowane przez kanadyjską firmę RMT Robotics urządzenia zapewniają autonomiczny transport ładunków pomiędzy wyznaczonymi celami.

44

„Zielona” automatyzacja

Prowadnik P4 z profilowanymi rolkami: o 57 % niższa moc napędowa

Firma igus GmbH z Kolonii opracowała szybkie i ciche rozwiązanie w zakresie zasilania w energię, dane i media na potrzeby energooszczędnych procesów obróbki i magazynowania. Przy przesuwach od 40 m do 50 m, gdy procesy automatyzacji są ze sobą powiązane, koszty operacyjne i zasilania w energię mogą zostać znacznie zredukowane.

46

Automatyzacja z wykorzystaniem modułów manipulacyjnych Festo

Dzięki wysokim kwalifikacjom i doświadczeniu swoich inżynierów, firma Festo gwarantuje pełną obsługę procesów technologicznych wykorzystujących systemy manipulacyjne, stosując kompleksowe rozwiązania począwszy od modułów manipulacyjnych (Pick&Place), po maszyny specjalnie projektowane pod kątem konkretnych procesów technologicznych.

48

Pomiar wilgotności w sprężonym powietrzu: autoadiustacja, autodiagnostyka i wczesne ostrzeganie

Ciągły pomiar wilgotności sprężonego powietrza jest dzisiaj koniecznością. Konsekwencje niedostatecznego osuszania, takie jak tworzenie się lodu albo kondensatu, są szeroko znane. Najczęściej używana technologia, charakteryzuje się dryftem odczytów w czasie, w kierunku mniejszych wilgotności, co może prowadzić do wrażenia, że system pracuje poprawnie, podczas gdy tak nie jest.

50

Termopary z powłoką ochronną ALOXMA

Nagroda Targów METAL 2011 za innowacyjne rozwiązanie dla inżynierów Guenther GmbH

Współczesne wymagania dotyczące odlewów wymuszają na producentach stosowanie materiałów o bardzo wysokiej jakości, nowoczesnego parku maszynowego oraz dopracowanej i powtarzalnej metody odlewniczej. Jednym z bardzo ważnych parametrów w takim procesie jest utrzymanie stałej, określonej temperatury stopionego metalu. Pomiar ten może być ciągły, wówczas specjalna termopara umieszczona jest na stałe w ciekłym metalu, lub kontrolny realizowany za pomocą termopar płaszczowych z drewnianą rękojeścią, w sytuacji gdy nie jest wymagany pomiar stały.

51

Bezpieczniki do montażu powierzchniowego (SMD)

Temat numeru Komunikacja i sieci przemysłowe

12

Systemy komunikacji przemysłowej w automatyce

Infrastruktura sieciowa i Internet to elementy, bez których współcześnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa, zwłaszcza dużej firmy produkcyjnej. Aby spełnić rosnące wymagania branży przemysłowej odnośnie kompaktowości, zwiększania bezpieczeństwa, szybkości i niezawodności oraz redukcji kosztów, producenci komponentów sieciowych opracowują wciąż nowe rozwiązania i produkty, które zmierzają w kierunku miniaturyzacji i obniżenia cen urządzeń magistralnych, uproszczenia instalacji oraz zwiększenia wydajności.

21

Brama komunikacyjna Profibus Master – Modbus RTU Slave

W dobie postępu technologicznego często zapomina się o kompatybilności wymiany informacji między dwoma przemysłowymi urządzeniami. Wielu wiodących producentów tworzy własne standardy sieci przemysłowych typu fieldbus lub Ethernet, przez co najbardziej cierpi klient, który niekoniecznie chce kupować sprzęt tylko jednej marki. Z pomocą przychodzi im szwedzka firma HMS – producent urządzeń ułatwiających sprzęgi między sieciami w szczególny sposób.

22

Komunikacja otwarta i wolna od barier

Wykorzystanie technologii Fast Track Switching pozwala użytkownikom przyśpieszyć transmisję krytycznych czasowodanych w sieci. Fast Track Switching jest jak dotąd jedyną technologią, w której dzięki gwarantowanemu determinizmowi osiągnąć można bezpieczeństwo i dyspozycyjność. Parametry pracy są przy tym lepsze niż w przypadku konwencjonalnych przełączników.

24

Nowy moduł wejść/wyjść cyfrowych do przełączników MICE

Funkcjonalność sterownika PLC dla przemysłowych przełączników Ethernet

Nowy moduł cyfrowych wejść/wyjść firmy Hirschmann z rodziny przemysłowych przełączników MICE Ethernet może łączyć w jednym urządzeniu zarówno funkcjonalność zaawansowanego przełącznika Fast/Gigabit Ethernet, jak i funkcjonalność sterownika PLC. W automatyce takie połączenie jest całkowicie nowatorskie.

26

Nowa generacja modułów We/Wy do sieci EtherNet/IP

Firma Balluff wprowadziła na rynek kolejną generację modułów wejść/wyjść przeznaczoną do pracy w sieci Ethernet.

29

ioLogik W5000 – telemetria GPRS

Wiele przemysłowych aplikacji (systemy sygnalizacji świetlnej, stacje pogodowe, rurociągi, stacje energetyczne itp.) wymaga bezprzewodowej transmisji danych z odległych lokalizacji. By system był efektywny i niezawodny, urządzenia kontrolno-pomiarowe powinny spełniać wiele wymagań opisanych w artykule.

Aplikacje

30

Modernizacja przepompowni ścieków P2 w Ełku

W ostatnich latach spółka APS zautomatyzowała wiele różnych procesów przemysłowych w różnych gałęziach przemysłu, sięgając po światowej klasy technologie informatyczne i narzędzia programistyczne z najwyższej półki. Do jednych z ostatnich takich przedsięwzięć należy modernizacja przepompowni ścieków P2 w Ełku, którą przeprowadziło konsorcjum APS SA – Remex Sp. z o.o.

32

Robot paletyzujący Kawasaki w Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej

Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach zainwestowała w zrobotyzowane stanowisko do paletyzacji serwatki w proszku. Robot Kawasaki został dostarczony przez firmę ASTOR, a stanowisko zrobotyzowane zaprojektowane i wykonane zostało przez firmę ARA Przedsiębiorstwo Automatyki Przemysłowej z Braniewa.

Rozmowa PAR

34

Elastyczność jest ważniejsza od kosztów

rozmowa z Johnem Pritchardem, ekspertem w dziedzinie rozwoju przedsiębiorstw, wieloletnim dyrektorem zarządzającym w koncernie GE

Nauka

56

Facial expressions animation based on motion trajectories modelling

– Maja Kocoń, Zbigniew Emirsajłow

Keywords: facial expression, feature points, three-dimensional model, facial animation, human-machine interactions (HMI)

Animacja ekspresji twarzy na podstawie modelowania trajektorii ruchu
Słowa kluczowe: ekspresje twarzy, punkty charakterystyczne, trójwymiarowy model, animacja twarzy, interakcja człowiek-maszyna (HMI)

63

Aktuatory piezoelektryczne w inteligentnych kratownicach

– Dariusz Grzybek

Słowa kluczowe: konstrukcja inteligentna, materiały piezoelektryczne, kratownica, drgania, sterowanie

Piezoelectric actuators in the smart trusses
Keywords: smart structure, piezoelectric materials, truss, vibrations, control

68

Badania laboratoryjne modelu semiaktywnego zawieszenia z odzyskiem energii

– Bogdan Sapiński, Łukasz Jastrzębski, Maciej Rosół

Słowa kluczowe: zawieszenie semiaktywne, tłumik MR, generator elektromagnetyczny, drgania, odzyskiwanie energii

Laboratory testing of a semi-active suspension model with energy regeneration
Keywords: semi-active suspension, MR damper, electromagnetic generator, vibrations, energy harvesting

74

Pomiarowa analiza drgań tarcz łożyskowych silników asynchronicznych laserem skanującym SLDV

– Łukasz Łudziński, Damian Zieliński

Słowa kluczowe: silnik elektryczny, tarcza łożyskowa, drgania, laser skanujący SLDV, Polytec PSV-400

Measuring analysis vibrations of bearing shield of asynchronous motors with SLDV scanning laser
Keywords: electrical motor, bearing shield, vibrations, scanning laser SLDV, Polytec PSV-400