Number 7-8/2014

Automatyzacja montażu, pakowania i transportu

Wydarzenia

6

Aktualności

9

System pozycjonowania PGV wyróżniony w konkursie Automation Award

System pozycjonowania PGV – rozwiązanie oferowane przez firmę Pepperl+Fuchs – znalazł się w gronie pięciu najlepszych produktów wyróżnionych w ostatnim konkursie o nagrodę Automation Award.

11

Targi energetyczne jak salon eko-motoryzacji

Pierwsza edycja Łódzkich Targów Energetycznych, zorganizowana w ostatnich dniach czerwca w nowej hali Expo przy Al. Politechniki, miała dość nietypowy charakter. Impreza, zapowiadana jako wydarzenie, podczas którego będzie można zapoznać się z inteligentnymi i proekologicznymi rozwiązaniami energooszczędnymi dla przemysłu i dla domu, została bowiem w dużej mierze zdominowana przez… pojazdy elektryczne.

13

HONEYWELL rewolucjonizuje rynek czujników

Anizotropowe czujniki magnetorezystancyjne to najnowsza propozycja w ofercie firmy Honeywell. Wprowadzenie nowych produktów na rynek było okazją do spotkania z przedstawicielami prasy branżowej i portali internetowych, które odbyło się w czerwcu w hotelu Novotel w centrum Warszawy.

14

Optymalizacja produkcji – robot partnerem człowieka. Relacja z targów AUTOMATICA 2014 w Monachium

Wszyscy zainteresowani robotyką przemysłową i usługową, automatyką, przemysłowym przetwarzaniem obrazu, współpracą człowiek–maszyna i umożliwiającymi szybszą i wydajniejszą produkcję nowościami technicznymi, którzy przyjechali na targi Automatica 2014 na pewno nie wyjechali zawiedzeni. To, co mogli zobaczyć, czego mogli dotknąć i wysłuchać, na niejednym zwiedzającym zrobiło ogromne wrażenie. 

20

CeBIT 2014 – rozwiązania biznesowe i nowoczesne zarządzanie informacjami

Targi CeBIT z roku na rok zmieniają swoją formułę. W tym roku, w miejsce tradycyjnej prezentacji szerokiego asortymentu urządzeń elektroniki użytkowej z dziedziny ICT przeznaczonej dla odbiorców indywidualnych, na targach przedstawiano ofertę kierowaną do użytkowników biznesowych.

85

Kalendarium

Nowości

22

Nowe produkty

77

Nowa generacja czujników BOS 6K. Czujniki klasy kompaktowej w nowym standardzie

Firma Balluff wprowadziła do sprzedaży nową serię optycznych czujników BOS 6K. Dzięki pełnej kompatybilności wstecznej oraz bardzo dobrym parametrom stanowią one bardzo interesujące rozwiązanie dla wielu aplikacji.

78

Nowe rozwiązania do aplikacji ruchomych

Firma igus, specjalizująca się w trybopolimerach, prezentuje nową grupę produktów dry-tech, przeznaczoną do aplikacji ruchomych. Dają one inżynierom bardzo bogate możliwości projektowania.

80

Dociskacze szybkomocujące ELESA+GANTER

Szybkomocujące dociskacze to urządzenia, które pozwalają na wielokrotne i powtarzalne dociskanie, przytrzymywanie, blokowanie lub mocowanie elementów w różnych procesach technologicznych i w budowie maszyn.

Temat numeru Automatyzacja montażu, pakowania i transportu

30

Wielofunkcyjne urządzenia chwytające. Rozwiązania stosowane w robotach przemysłowych

Instalacja robota przemysłowego wymaga nie tylko samego ramienia, ale też elementu chwytającego, odpowiednio dostosowanego do konkretnej aplikacji. W artykule szczegółowo zdefiniowano wielofunkcyjne urządzenie chwytające oraz przedstawiono przegląd rozwiązań konstrukcyjnych urządzeń tego typu stosowanych w robotach przemysłowych.

36

Chwytak z napędem serwoelektrycznym LEG 760 firmy SCHUNK

Szybko zmieniające się procesy produkcyjne oraz ciągły wzrost wydajności linii produkcyjnych, w połączeniu z dużą zmiennością wytwarzanego asortymentu, stawiają coraz większe wymagania systemom sortowania, pakowania i paletyzacji produktów. Firmy produkcyjne muszą obecnie elastycznie i błyskawicznie dostosowywać produkcję do bieżących wymagań rynkowych.

38

Manipulatory do szybkiego pakowania

Szybki Portal-T oraz Tripod EXPT firmy Festo to rozwiązania o 30 procent szybsze od standardowych manipulatorów. Rozpoczynają one nową erę w technologii opakowań, stanowiąc połączenie dynamiki napędów liniowych z zastosowaniem ekonomicznego paska zębatego. To niezmiernie istotne np. w przypadku szybkiego przenoszenia produktów do pojemników – końcowego procesu obejmującego formowanie, napełnianie i zamykanie.

40

EXCM – manipulator do wielu zastosowań

Nieduże manipulatory Festo EXCM to idealne rozwiązania dla małych urządzeń montażowych. W artykule opisano cechy dostępnych wersji tych manipulatorów.

42

RFID w zakładach mięsnych

System identyfikacji RFID BL ident pomaga usprawnić proces produkcji w zakładach mięsnych. Wartykule opisano jego zastosowanie na przykładzie rozwiązań firmy Turck.

43

Roboty kartezjańskie i SCARA automatyzują proces pakowania

W procesie montażu czy pakowania zazwyczaj konieczne jest powtarzalne wykonywanie sekwencji takich czynności, jak przenoszenie drobnych elementów do dużego opakowania zbiorczego albo przekładanie elementów z miejsca na miejsce. Firma WObit proponuje do realizacji takich zadań robot SCARA oraz roboty kartezjańskie własnej produkcji.

Aplikacje

44

Zrobotyzowane stanowisko paletyzacji listew transportowych

Zakłady Intemo w Piotrkowie Kujawskim produkują szeroki asortyment wyrobów z tworzyw sztucznych. Jednym z nich są listwy transportowe, służące do produkcji podkładów paletyzacyjnych. Po połączeniu np. tekturową płytą nośną tworzą paletę transportową, zastępującą powszechnie stosowane palety drewniane. Latem 2009 r. Intemo złożyło zamówienie w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP na zbudowanie i uruchomienie zrobotyzowanego stanowiska do transportu, pozycjonowania i pakowania listew transportowych.

Rozmowa PAR

50

Robot społeczny nie może być nudny

Rozmowa z profesorem Krzysztofem Tchoniem z Politechniki Wrocławskiej na temat robotyki społecznej.

Automatyka

54

Sterownik OPLC serii Sambafirmy UNITRONICS

Producenci i integratorzy systemów często tworzą aplikacje, wykorzystując sterowniki z prostymi wyświetlaczami tekstowymi. Dzieje się tak, ponieważ ogranicza ich budżet. Firma Elmark Automatyka, dystrybutor izraelskiego producenta, przyszła z pomocą, wprowadzając na rynek nową serię sterowników Samba.

55

Ekstendery USB i KVM

Od pewnego czasu bardzo pożądany w aplikacjach przemysłowych jest zdalny dostęp do urządzeń z interfejsem USB, takich jak np. nośniki Flash. Rośnie także zapotrzebowanie na zdalny dostęp do komputerów.

Pomiary

56

Iskrobezpieczne czujniki temperatury zgodne z dyrektywą ATEX nr 94/9/WE

Firma Guenther od ponad 40 lat zajmuje się budową elektrycznych czujników temperatury. Na początku 2012 r. wprowadziła do oferty szeroką gamę specjalnych termometrów oporowych oraz termopar, przeznaczonych do stosowania w tych wszystkich gałęziach przemysłu, w których wymagane jest korzystanie z przeciwwybuchowego sprzętu pomiarowego i kontrolnego.

Rynek i technologie

58

Urządzenia warstwy trzeciej w zastosowaniach przemysłowych

Henry Ford powiedział kiedyś: „Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili”. W dzisiejszych czasach „wydajniej” nierzadko oznacza po prostu szybciej, co w przypadku systemów automatyki może przekładać się na zwiększone koszty późniejszej diagnostyki i serwisu. Jednym ze sposobów ich ograniczenia są rozwiązania z pogranicza przemysłu i branży IT.

67

Technologia LTE w routerach przemysłowych

Technologia LTE szturmem wdziera się do sieci bezprzewodowych i staje się nowym standardem dla sieci komórkowych. Dzięki LTE mobilny dostęp do Internetu może mieć parametry zbliżone do łączy stacjonarnych.

68

MiDGE – router UMTS/LTE przyjazny użytkownikowi

Pakietowa transmisja danych ma coraz szersze zastosowanie w systemach przemysłowych. Idzie w parze z rosnącą popularnością i dostępnością systemów SCADA, które wprowadzają nową jakość w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Nowoczesne, zaawansowane routery UMTS/LTE pozwalają w pełni wykorzystać potencjał tej technologii.

70

DesignSpark Mechanical – test drive

We wrześniu mija rok od wprowadzenia na rynek bezpłatnego oprogramowania do modelowania 3D, udostępnionego przez RS Components we współpracy z firmą SpaceClaim – dostawcą oprogramowania dla inżynierów, szeroko wykorzystującego zalety intuicyjnej pracy w oparciu o gesty. Czy DesignSpark Mechanical (DSM) stanowi realną alternatywę dla komercyjnych CAD-ów w rodzaju Autodesk Inventor bądź Solid Edge? O przetestowanie poprosiliśmy specjalistów w dziedzinie modelowania 3D, Macieja Cadera i Bartosza Blicharza z PIAP Design.

Forum Młodych

82

Starcie robotów w Opolu

W ostatnim dniu maja, w należącym do Politechniki Opolskiej budynku Zespołu Dydaktycznego „Łącznik”, od samego rana można było wyczuć atmosferę rywalizacji. Nic dziwnego – przez cały dzień odbywały się tutaj zawody w ramach Opolskiego Festiwalu Robotów.

Publikacje PAR

112

Indeks firm

114

Prenumerata