Number 5/2011

Wydarzenia

7

Konferencja ManuFuture 2011. Porozmawiajmy o przyszłości europejskiego przemysłu

W ramach przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 r., w dniach 24–25 października we Wrocławiu, w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej (RCTB) odbędzie się konferencja dotycząca ważnych zagadnień z punktu widzenia inżynierii wytwarzania produktów – ManuFuture 2011.

8

Synestezja i poszerzona rzeczywistość. Nowe technologie na targach HMI 2011

Wśród wielu ciekawostek pokazanych na tegorocznych targach hanowerskich niewątpliwie dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się rozwiązania bazujące na idei augmented reality, jak również te ukierunkowane na komunikację poprzez zmysł dotyku. Na targach nie zabrakło również nowości z dziedziny komunikacji bezprzewodowej, sieci przemysłowych, bezpieczeństwa oraz osprzętu dla automatyki.

12

Robotyka na targach Hannover Messe 2011

W Hannover Messe 2011 udział wzięło około 6500 wystawców z 65 krajów, a targi odwiedziło ponad 230 tys. gości. Mimo wielkiej skali przedsięwzięcia na targach zobaczyć można było stosunkowo niewiele robotów przemysłowych. Wydaje się, że robotyka i automatyka coraz bardziej przenoszą się na targi Automatica w Monachium.

14

Hannover Messe 2011. Nowości z zakresu techniki pomiarowej

Podczas tegorocznych targów w Hanowerze zaprezentowanych zostało ponad 5000 nowych rozwiązań przeznaczonych dla przemysłu. Jako że zarówno sam przebieg procesu przemysłowego, jak i uzyskiwane na jego wyjściu produkty muszą być kontrolowane, znaczną część pokazanych nowości stanowiły czujniki, przyrządy i układy pomiarowe. W artykule prezentujemy najciekawsze, nowe rozwiązania w tej dziedzinie.

38

Kalendarium PAR

52

Złote Wzrosty ASTOR 2010 rozdane

5 kwietnia 2011 roku, w warszawskiej siedzibie Business Centre Club odbyło się uroczyste spotkanie Partnerów firmy ASTOR. Podczas gali wręczono nagrody za najlepsze wyniki finansowe w minionym roku – Złote Wzrosty ASTOR, oraz przyznano Certyfikaty Partnerstwa na rok 2011.

57

Security Research Conference 2011

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP we współpracy z Komisją Europejską organizują w dniach 20–21 września br. konferencję Security Research Conference 2011 (SRC’11) w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r.

64

Robot IBIS otrzymał nagrodę Premiera

28 marca 2011 r. premier Donald Tusk wręczył naukowcom nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, naukowo-techniczną lub artystyczną. Wśród nagrodzonych znalazł się m.in. zespół konstruktorów z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie.

Nowości

6

Nowe produkty

17

Pomiar i kontrola poprzez moduły I/O w łańcuchowym połączeniu Ethernet w najbardziej niesprzyjających warunkach środowiskowych

Wraz z rozwojem przemysłu na terenie Polski i nie tylko, rośnie również potrzeba monitoringu, kontroli i pomiaru w miejscach, o których do tej pory nie myślano jako o obiektach wymagających kompleksowych systemów automatyki. Zwykle spowodowane było to nawet nie tyle relatywnie uboższym stanem przemysłu w naszym kraju, co ograniczeniami związanymi z trudnym środowiskiem pracy w danej lokalizacji. Z reguły bowiem chodzi tu o obiekty otwarte, narażone na działanie ekstremalnie wysokich oraz niskich temperatur.

20

Roboty Kawasaki teraz mówią także po polsku

Zgodnie z ideą „Przyjazna Robotyka”, firma ASTOR wraz z japońskim producentem robotów przemysłowych Kawasaki rozwija funkcjonalność oferowanych rozwiązań, wyposażając roboty w polski interfejs.

21

Bezpieczny pomiar temperatury, teraz także w strefie 0

Firma Guenther GmbH, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku i swoich klientów, wprowadza do swojej oferty przeciwwybuchowe czujniki temperatury w wykonaniu iskrobezpiecznym.

27

Bezpieczniki wysokonapięciowe prądu przemiennego

Bezpieczniki wysokonapięciowe ograniczające ogólnego stosowania najczęściej wykorzystywane są do zabezpieczania sieci energetycznych średniego napięcia i transformatorów energetycznych przed skutkami zwarć na zaciskach i w uzwojeniach transformatorów.

28

Robotyka do zadań systemowych

Sterownik robotów CMXR-C2 otwiera nowe perspektywy dla rozwiązań systemowych w technice manipulacyjnej. Zapewnia on bardzo krótkie czasy przemieszczania, pozwala na zaprogramowanie toru ruchu w przestrzeni trójwymiarowej i sterowanie napędami dla ruchów o sześciu stopniach swobody.

30

Laboratorium Pomiarów Temperatury spółki CZAH-POMIAR nowoczesnym laboratorium wzorcującym

CZAH-POMIAR Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo o wieloletniej tradycji związanej z produkcją i dystrybucją czujników oraz aparatury kontrolno-pomiarowej do pomiaru, monitorowania oraz rejestracji temperatury. Początki istnienia firmy sięgają 1954 r., kiedy to z oddziału Huty „Batory” w Chorzowie wyodrębniono przedsiębiorstwo pod nazwą Hutnicze Przedsiębiorstwo Pomiarowe „HPP”.

32

Gigantyczne nakłady

Powiększone laboratorium testowe firmy igus jako pierwsze na świecie umożliwia obliczenie okresu użytkowania łożysk, prowadników i przewodów.

34

Gotowe moduły liniowe produkcji WObit w aplikacjach związanych z paletyzacją i przenoszeniem produktów

Istniejąca od 1991 r. irma WObit to nie tylko dystrybutor, ale również producent całego szeregu rozwiązań. W portfolio produkcyjnym WObit-u znajdują się takie urządzenia, jak sterowniki oraz zadajniki trajektorii dla silników krokowych, sterowniki silników DC oraz różnego rodzaju urządzenia pomiarowe pozwalające na podłączenie czujników monitorujących szereg wielkości fizycznych, jak droga, siła czy moment. W 2009 r. rozpoczęto produkcję autorskiego rozwiązania mechatronicznego, jakim jest inteligentna oś liniowa.

36

WebSCADA – nowy produkt serii Netbiter firmy HMS

WS200 Netbiter WebSCADA to wbudowany serwer www przeznaczony do zarządzania alarmami i rejestrowania danych. Netbiter WS200 to rozwiązanie w jednej obudowie, które umożliwia zdalny dostęp do danych poprzez GSM/GPRS, Ethernet LAN i Internet.

Temat numeru

22

Telemanipulator chirurgiczny Robin Heart. Teleoperacje i eksperymentalne badania na zwierzętach

Projekt robota chirurgicznego Robin Heart wkroczył w fazę eksperymentu na zwierzętach. W styczniu 2009 r. wykonano pierwsze eksperymentalne operacje robotami systemu Robin Heart na świniach. W maju 2010 r. przeprowadzono pierwszy eksperyment specjalnie zaprojektowanym robotem Robin Heart mc2. Cel eksperymentów został osią-gnięty: nowa konstrukcja robota została zaakceptowana przez zespół chirurgiczny. W grudniu z sukcesem przeprowadzono pierwsze modelowe próby teleoperacji między FRK (Zabrze) a CMD SUM (Katowice).

Aplikacje

18

Roboty stosowane w aplikacjach typu „Pick & Place”

Aplikacje, w których niezbędne jest szybkie dostarczanie, przemieszczanie lub pakowanie małych elementów (w szczególności w przemyśle spożywczym) są bardzo wymagające. Duże prędkości transportowanych elementów, ich małe gabaryty oraz nieokreślone pozycjonowanie sprawiają, że obecność człowieka w tego typu aplikacjach jeszcze do niedawna wydawała się niezastąpiona.

Rozmowa PAR

40

Kluczem do sukcesu jest zarówno profil targów, jak i dobór wystawców i zwiedzających

rozmowa z Ewą Woch, prezesem easyFairs Poland Sp. z o.o.