Number 2/2013

UWAGA! Numer o objętości 563 stron, dostępny tylko w wersji papierowej z płytą CD (strony 123–563 na płycie CD).

Wydarzenia

14

Aktualności

16

Startuje szósta edycja konkursu „manus”

Już po raz szósty firma igus z Kolonii, specjalizująca się w produkcji łożysk ślizgowych i rozwoju technologii tworzyw sztucznych, ogłosiła konkurs „manus”, który odbywa się od 2003 r. co dwa lata. Jest to wspólna inicjatywa firmy i jej naukowych partnerów, takich jak np. Instytut Materiałów Kompozytowych (Kaiserslautern) oraz Uniwersytet Techniczny w Kolonii (Fachhochschule Köln). Na poprzednią edycję konkursu wpłynęło ponad 300 zgłoszeń z 28 krajów.

18

HANNOVER MESSE 2013 barometrem koniunktury

Cztery dni, 6000 wystawców i jedenaście imprez branżowych – te liczby charakteryzują największe światowe targi przemysłowe. Organizatorzy nie boją się kryzysu gospodarczego. Są przekonani, że ta edycja imprezy rozrusza przemysł i przyczyni się do odwrócenia niekorzystnego trendu.

21

EuroLab 2013

XV Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab odbędą się w dniach 10–12 kwietnia 2013 r. w Centrum Targowo- Kongresowym MT Polska w Warszawie. Wystawcy zaprezentują ofertę w ramach czterech sektorów: analityki chemicznej, Life Science, biotechnologii oraz metrologii. W Targach wezmą udział przedstawiciele placówek badawczych, wybitni eksperci i naukowcy, uczelnie wyższe, instytucje certyfikujące oraz producenci i dystrybutorzy z branży laboratoryjnej.

58

Kalendarium PAR

95

Turniej Robotów Mobilnych ROBOMATICON 2013

Turniej Robomaticon 2013 organizują studenci Politechniki Warszawskiej należący do uczelnianego koła naukowego. Impreza nie tylko gromadzi konstruktorów, lecz także przybliża ideę robotyki wszystkim tym, którzy na co dzień nie mają styczności z osiągnięciami najnowszej technologii.

Nowości

11

Nowe produkty

47

Czujniki koloru firmy MICRO-EPSILON

Rozpoznawanie położenia, sortowanie przedmiotów oraz kontrola jakości to tylko kilka z wielu zadań, do których można używać czujników koloru. Zwłaszcza kontrola jakości jest coraz popularniejszym obszarem zastosowań tych urządzeń, gdyż to właśnie jakość często decyduje o wyborze produktu przez klienta.

48

Inteligentne połączenie uniwersalnego kontrolera RFID i technologii IO-Link

Nowe kompaktowe kontrolery umożliwiają zintegrowanie urządzenia do identyfikacji z czujnikami i elementami wykonawczymi. Znajdują zastosowanie m.in. w systemach przenośników, liniach montażowych oraz operacjach intralogistycznych.

50

DANFOSS VLT OneGearDrive. Moc, sprawność i higiena – wszystko w obudowie jednej wielkości

Nowe dyrektywy unijne nakładają na producentów rygorystyczne wymogi utrzymania czystości w różnych sektorach przemysłu. Danfoss wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, proponując napęd VLT OneGearDrive zgodny z wymogami EHEDG.

52

Inteligentne systemy wizyjne 3D

Rodzina produktów Gocator 2000 – oferowana przez LMI Technologies– pozwala na stosowanie trójwymiarowej technologii bezpośrednio na robotach przemysłowych czy całych liniach produkcyjnych.

53

Czujniki bagnetowe made in Poland

Czujniki bagnetowe – to drugi, obok czujników kablowych (PAR 1/2013) rodzaj czujników, które Guenther Polska wytwarza w swoim zakładzie produkcyjnym w Długołęce. Czujniki te charakteryzują się wykonaniem z komponentów wysokiej jakości, z wykorzystaniem zaawansowanej technologii i 45-letniego doświadczenia niemieckiej firmy Guenther GmbH.

54

CZAH-POMIAR stawia na jakość

Kontrolne termoelementy typu S , R, B oraz kontrolne czujniki rezystancyjne Pt 100 – o takie produkty wzbogaca swoją ofertę CZAH-POMIAR. Firma stara się też o rozszerzenie zakresu akredytacji dla własnego laboratorium wzorcującego.

55

Bezprzewodowe moduły ZigBee o niskim zużyciu energii

Komunikacja bezprzewodowa coraz częściej znajduje zastosowanie w aplikacjach kontrolno-pomiarowych. Dzięki wykorzystaniu takich standardów jak ZigBee można w tani i prosty sposób uzyskać szybki dostęp do zdalnych modułów I/O wyposażonych w przeróżne sensory. Umożliwiają one komunikację bezprzewodową o zasięgu do kilku kilometrów.

57

SKAMER-ACM – doświadczenie, które procentuje

Firma Skamer-ACM jest obecna na rynku automatyki przemysłowej od ponad 25 lat. Największym atutem firmy jest szerokie portfolio produktowe: od prostych urządzeń do pomiaru, regulacji i rejestracji aż po zaawansowane układy sterowania.

Temat numeru Chwytaki do robotów przemysłowych

22

Chwytaki z napędem pneumatycznym

Mimo wyraźnej dominacji napędu elektrycznego we współczesnych robotach przemysłowych, producenci nie odchodzą od oferowania chwytaków z napędem pneumatycznym jako standardowego wyposażenia robotów. Chwytaki są obecnie najbardziej zróżnicowanym konstrukcyjnie zespołem robotów, gdyż ogromna różnorodność obiektów manipulacji, wielorakość zadań, nowe obszary zastosowań robotów, zmienność parametrów procesu manipulacji i inne warunki wymagają wyboru chwytaka o odpowiedniej sile chwytu i zakresie rozwarcia szczęk (końcówek chwytnych). Stąd dotychczas rozwój konstrukcji chwytaków do robotów przebiega raczej w kierunku ich specjalizacji (przystosowania do konkretnych zadań) niż ich uniwersalności.

32

Szybka adaptacja robota dzięki modułowej konstrukcji akcesoriów

Systemy wymiany narzędzi, rozdzielacze obrotowe, a także układy wyrównywania osi i zabezpieczenia antykolizyjne to, oprócz właściwych chwytaków, ważne części składowe robota, które można stosować w zależności od potrzeb.

35

Precyzja nade wszystko

Firma SCHUNK – światowy lider w dziedzinie produkcji komponentów do automatyki przemysłowej– wobec wzrastających wymagań klientów w zakresie precyzji chwytania oraz obciążeń, jakim są poddawane chwytaki, zastąpiła dotychczas produkowany chwytak PGN nową wersją o nazwie PGN-plus.

Aplikacje

36

System RFID w sterowaniu pracą przesiewaczy

Turck wdrożył dla znanego producenta z branży chemicznej system na bazie RFID pozwalający automatyczne wykrywać wielkość sit w przesiewaczach. Dzięki temu można łatwo uzyskać pożądany rozmiar ziaren proszku dyspersyjnego.

38

Prosta diagnostyka z użyciem licznika impulsów w układach sterowania z PLC

Interfejs operatora (HMI) w automatyce to nie zawsze efektowny kilkunastocalowy, kolorowy panel dotykowy albo skomplikowany pulpit kontrolny. Często ogranicza się on do kilku przycisków, przełączników i kontrolek. Jednak nawet w przypadku takiego interfejsu należy zapewnić możliwość szybkiej i skutecznej diagnostyki.

Rozmowa PAR

44

W zglobalizowanym świecie nauki i techniki

Rozmowa z profesorem Jackiem Żuradą z University of Louisville, pierwszym Polakiem na stanowisku wiceprezesa IEEE.

Publikacje PAR

120

Indeks firm

122

Prenumerata