Number 6/2013

Wydarzenia

11

Dni Otwarte Robotyki ABB

Nie ma w Polsce wielu imprez, podczas których można w sposób rzeczowy porozmawiać ze specjalistami na temat wybranej gałęzi przemysłu. Dlatego w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony rynku ABB od kilku lat organizuje w swoim zakładzie w Aleksandrowie Łódzkim Dni Otwarte Robotyki.

12

HANNOVER MESSE 2013. Czy nadal najważniejsze?

Tytuł może wydawać się zaczepny, ale świadomie został tak sformułowany, aby pobudzić do chwili zastanowienia i refleksji nad rolą ogromnych, wielobranżowych imprez targowych. Do tej grupy z pewnością zaliczają się targi Hannover Messe.

16

II Noc Robotów PIAP „Odkryj Nieznane”

W piątek, 24 maja 2013 r., odbyła się wielogodzinna impreza, zorganizowana przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Gościom zaprezentowano strzeżone zwykle rozwiązania z obszaru robotyki. Mimo niesprzyjającej aury liczba odwiedzających przekroczyła najśmielsze oczekiwania.

20

ASTOR prezentuje sterownik przyszłości

Premiera sterownika General Electric – PACSystems RXi Controller – na Stadionie Narodowym zainaugurowała cykl seminariów dla branży automatyki, produkcji i przemysłu „ASTOR Tour 2013 – tradycyjnie nowocześni”, które na przełomie kwietnia i maja 2013 roku odbyły się w wyjątkowych miejscach w Polsce.

Nowości

6

Nowe produkty

80

IO-Link Smart Light

81

Energooszczędne switche przemysłowe

82

Nowe oprogramowanie wspierające projektowanie systemów bezpieczeństwa

Temat numeru Komunikacja bezprzewodowa

22

Komunikacja bezprzewodowa w zastosowaniach przemysłowych

Komunikacja bezprzewodowa znajduje liczne zastosowania w przemyśle, np. w zdalnych układach automatyki, sieciach czujników, komunikacji M2M, systemach oddalonych, WLAN, sieciach przemysłowych Fieldbus, mobilnym monitoringu. Stosowane są tu różnorodne modemy, elementy bezprzewodowe, anteny.

28

System RFID BIS-V Kontroler RFID + Master IO-Link

Technologia RFID odnosząca się do identyfikacji za pośrednictwem pól elektromagnetycznych, od dawna jest popularną metodą niezawodnego identyfikowania obiektów, np. w procesach przepływu materiałów. Systemy RFID nie funkcjonują jednak samodzielnie.

30

Czujniki magnetyczne i indukcyjne firmy .steute

Brud, wilgoć, agresywne środowisko, zagrożenie wybuchem pyłów lub gazów, wibracje czy udary mechaniczne – to czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę czujników magnetycznych i indukcyjnych stosowanych w przemyśle, a także skutkować określonymi wymaganiami certyfikacyjnymi. Firma .steute produkuje swoje czujniki właśnie z myślą o złożonych i trudnych aplikacjach, a oferta jest stale rozszerzana, także o wersje bezprzewodowe.

32

Bezprzewodowe moduły wejść-wyjść z interfejsem ZigBee

Guru Control Systems, jako dystrybutor produktów firmy ICP DAS, oferuje moduły wejść-wyjść analogowych i cyfrowych tego producenta, wykorzystujące bezprzewodowy interfejs ZigBee w paśmie 2,4 GHz. W ofercie jest kilka serii modułów, pozwalających na proste i elastyczne zestawianie niezawodnych, bezprzewodowych sieci pomiarowo-sterujących dla zastosowań przemysłowych.

34

Zdalna i bezprzewodowa konfiguracja urządzeń oraz monitorowanie procesów

Współczesne urządzenia pomiarowe mają szereg możliwości komunikacyjnych. Problemem dla projektantów układów automatyki oraz służb utrzymania ruchu mogą być m.in. różnorodność rozwiązań i standardów komunikacyjnych oraz duża liczba programów niezbędnych do obsługi urządzeń. Rozwiązaniem powyższych problemów jest oferowany przez Lumel koncentrator danych z serwerem WWW SM61.

36

Sieci bezprzewodowe bez tajemnic

Systemy bezprzewodowej transmisji danych wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie połączenie kablowe jest trudne do wdrożenia lub jest zbyt drogie w realizacji. Z perspektywy użytkownika, transmisja bezprzewodowa przyczynia się do wyraźnego zmniejszenia kosztów bieżącej eksploatacji (redukcji kosztów personelu, ograniczenia zużycia mediów) oraz do podniesienia dostępności obiektów (zmniejszenia awaryjności urządzeń, skrócenia przestojów).

Aplikacje

38

Instalacja systemu detekcji wodoru w Elektrociepłowni Białystok

Firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie (APS) wykonała na terenie Elektrociepłowni Białystok instalację systemu detekcji wodoru. Inwestor, stawiając wysokie wymagania w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy, ochrony mienia oraz oddziaływań na środowisko naturalne, wybrał kompleksowy system detekcji gazów Alpha ΣGas.

Rozmowa PAR

41

Stawiamy na innowacje i szkolenia

Wywiad ze Steffenem Leidelem, dyrektorem Działu Systemów Automatyki Przemysłowej Siemens.

Automatyka

44

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC 61131-3. Część 4

Układy sterowania bazujące na sterownikach PLC powinny być projektowane w sposób umożliwiający ich łatwą diagnostykę i modyfikacje. W przypadku procesów i urządzeń o charakterze sekwencyjnym, czytelną i intuicyjną implementację gwarantuje język SFC, który łączy w sobie opis technologiczny z programem PLC.

Robotyka

54

Nowe platformy mikrokomputerowe do zastosowań w robotyce

W wielu ciekawych gałęziach dzisiejszej inżynierii, jak montaż pojazdów, produkcja płytek drukowanych oraz elektronika użytkowa, stosowane są roboty. Dzięki poradom dotyczącym zastosowań oraz przykładowym programom i materiałom do samodzielnej nauki dostępnym on-line, poznawanie robotyki jeszcze nigdy nie było tak proste, niezależnie od tego, czy jest się doświadczonym inżynierem, czy też całkowicie początkującym w tej dziedzinie amatorem.

56

Mały robot pirotechniczny PIAP Gryf

Robot mobilny PIAP Gryf powstał w wyniku współpracy Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie oraz Państwowej Straży Granicznej. Celem projektu było opracowanie lekkiej (o masie nieprzekraczającej 50 kg) i wytrzymałej platformy mobilnej przy jednoczesnym zwiększeniu funkcjonalności i udźwigu manipulatora.

58

SCHUNK – synergia technologiczna koniecznością ekonomiczną

Złożoność procesów produkcyjnych w odpowiedzi na wysokie oczekiwania klientów względem wytwarzanych produktów oraz względy ekonomiczne są obecnie głównymi czynnikami wpływającymi na kształtowanie się nowych trendów w obróbce mechanicznej i automatyzacji.

Pomiary

60

Metrologia przemysłowa. Wyposażenie pomiarowe w organizacji

Metrologia to pojęcie, które w praktyce przemysłowej jest obecne na wielu etapach. Rozwój przemysłu związany jest z użytkowaniem przyrządów pomiarowych w każdej jego gałęzi. Ale i rozwój metrologii jest powiązany z nowymi technologiami stosowanymi przez producentów i związanymi z nimi pomiarami o odpowiednio wysokich dokładnościach.

63

Pomiar z lotniczą precyzją. Termopary płaszczowe firmy Guenther

Termopary płaszczowe produkowane są przez firmę Guenther od ponad 15 lat według sprawdzonej i nieustannie ulepszanej technologii. Termopary tego typu znajdują zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu, w których zachodzi potrzeba precyzyjnego pomiaru temperatury. Możliwa ciągła temperatura pracy w przedziale od 150 °C do 1250 °C oraz wysoka dokładność i niezawodność pozwala na zastosowanie ich w najbardziej wymagających aplikacjach.

64

Przełomowa technologia MEMS

W ostatnim czasie widoczny jest intensywny rozwój technologii MEMS. Dostarcza ona zaawansowane czujniki, które obecnie zaczynają napędzać rozwój rynku systemów wbudowanych i w coraz szerszym zakresie ma zastosowanie na rynku masowym.

Rynek i technologie

66

Sterowniki PAC i PLC w systemach produkcyjnych

Stały rozwój sterowników PLC oraz ich następców PAC sprawił, że dziś coraz częściej mają cechy komputerów przemysłowych. Do niniejszego przeglądu zostały wybrane te urządzenia, których podstawowym przeznaczeniem jest praca w układach automatyzacji systemów produkcyjnych.

75

Wszechstronne sterowniki

Sterowniki PLC już od ponad 40 lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a ich technologia jest nieustannie rozwijana. Trudno się temu dziwić, gdyż są to urządzenia uniwersalne i po odpowiednim zaprogramowaniu mogą precyzyjnie kontrolować pracę wielu urządzeń, jak również złożonych procesów przemysłowych.

76

Urządzenia firmy ELPRO w systemie elektrycznego ogrzewania rozjazdów kolejowych

Bezpieczeństwo ruchu kolejowego wymaga utrzymania stanu infrastruktury na odpowiednim poziomie sprawności i niezawodności. Dotyczy to nie tylko urządzeń sterowania ruchem kolejowym, ale także torowiska i urządzeń przytorowych. Rozwiązaniem ułatwiającym pracę obsługi i gwarantującym właściwy poziom bezpieczeństwa jest system obsługi urządzeń energetyki niskiego napięcia typu ZNOR-2. Jest to powszechnie znany system produkowany przez spółkę Elester-PKP.

78

PCD3 Power – jeszcze większa wydajność sterowników PCD3!

Saia PCD3 Power to najpotężniejsze jednostki centralne w ofercie Saia-Burgess, stworzone na potrzeby najbardziej wymagających instalacji i obsługi szybkozmiennych procesów. Dzięki wyposażeniu w wydajniejsze procesory wykonują aplikacje dwa, trzy razy szybciej od dotychczasowych jednostek centralnych Saia PCD. Dodatkowo PCD3 Power oferują podwojone zasoby pamięci wewnętrznej.

Forum Młodych

108

II Mistrzostwa Programistów LabVIEW

Druga edycja Mistrzostw Polski Programistów labVIeW za nami! 27 kwietnia br. poznaliśmy Studenckiego Mistrza Polski oraz Najszybszego Programistę LabVIEW. Impreza została przygotowana przez Studenckie Koło Naukowe LabVIEW Fan Group, działające przy Katedrze Metrologii elektronicznej i Fotonicznej Politechniki Wrocławskiej.

110

Ogólnopolskie Zawody Robotów Robo~motion 2013

Pierwsza edycja Ogólnopolskich Zawodów Robotów ROBO~motion 2013 ściągnęła do Rzeszowa całą polską czołówkę zawodników, którzy mieli okazję rywalizować w aż 11 konkurencjach. Publiczność miała okazję podziwiać całe spektrum robotów, od malutkiego robota femtosumo, przez ważące 3 kg bestie sumo, po zaawansowane roboty przemysłowe prezentowane na stanowiskach sponsorów.

Publikacje PAR

112

Indeks firm

114

Prenumerata