Number 5/2012

Wydarzenia

10

CrimeLab i EuroLab 2012. Innowacje w służbie technik badań laboratoryjnych i kryminalistycznych

W dniach 28–30 marca .03.2012 br. w Warszawie odbyły się XIV Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab połączone z I Międzynarodowymi Targami Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Imprezą towarzyszącą Targom była Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Biometria w Prawie i Kryminalistyce", współorganizowana przez Instytut Badawczy Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji (CLKP).

12

Warsztaty zrobotyzowanej chirurgii

Jedną z ciekawszych imprez organizowanych w ramach odbywającej się corocznie od blisko dziesięciu lat konferencji BioMedTech w Zabrzu są międzynarodowe warsztaty chirurgiczne. Ta unikalna w skali nasze go kraju inicjatywa pozwala jej uczestnikom poznać narzędzia i technologie znajdujące zastosowanie we współczesnej chirurgii, od klasycznego skalpela, poprzez laparoskop, po robota chirurgicznego i jedyną w Polsce wirtualną salę operacyjną.

14

Robotyka na targach AUTOMATICON 2012

Szeroki zakres tematyczny targów Automaticon sprawia, że coraz więcej firm, niekoniecznie tradycyjnie zajmujących się robotyzacją, oferuje na Automaticonie swoje produkty i usługi. Tym bardziej warty odnotowania jest fakt, że na tegorocznych targach znalazło się aż 188 firm oferujących urządzenia, komponenty i systemy z zakresu robotyzacji, czyli o blisko 20 więcej niż przed rokiem.

18

Wysoki poziom innowacyjności krzepi

Ogólnopolski Konkurs Prac Dyplomowych „Młodzi Innowacyjni" organizowany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w środowisku akademickim. 21 marca 2012 r. już po raz czwarty wręczono nagrody i wyróżnienia autorom najlepszych prac konkursowych.

48

Lean Manufacturing po włosku

W dniach 12–14 czerwca 2012 r. w Bolonii (Włochy) odbędzie się konferencja na temat „Lean Manufacturing – Praktyka wdrożenia Lean w zakładach produkcyjnych". W tym roku organizator, firma Langas Group, proponuje konferencję we Włoszech, gdzie poza wymianą doświadczeń podczas prezentowanych case studies i wspólnych kolacji będzie można zwiedzić aż trzy zakłady produkcyjne: Pagani, Lamborghini oraz Ducati. Podczas konferencji odbędą się także specjalne warsztaty z zakresu skutecznej motywacji pracowników w obliczu ciągłych zmian.

82

Kalendarium PAR

Nowości

6

Nowe produkty

68

Przemysłowe switche Gigabit nie tylko do sieci szkieletowych

W ostatnich latach sieć Ethernet zyskała bardzo dużą popularność. Przemysłowe sieci Ethernet zapewniają stabilną i szybką komunikację na poziomie urządzeń, np. PLC i paneli HMI, oraz łączność na poziomie informacyjnym między komputerami w przedsiębiorstwie. Zalety sieci Ethernet sprawiły, że od kilku lat jest to najczęściej wybierany standard w szeroko pojętej automatyce przemysłowej.

70

Dotykowe panele operatorskie dla aplikacji HMI

Firma Advantech wprowadziła do swojej oferty serię paneli operatorskich WOP-2000T, z przeinstalowanym systemem czasu rzeczywistego RTOS oraz softwarem do tworzenia aplikacji HMI. Są to już typowe panele operatorskie stosowane w automatyce przemysłowej, czyli jednostki dedykowane do aplikacji typu HMI i bezpośrednio przystosowane do współpracy (komunikacji) ze sterownikami programowalnymi, zdalnymi modułami We/Wy, napędami itp.

71

Systemy komunikacji Wi-Fi w pojazdach ruchomych, taborze kolejowym i transporcie

W transporcie istnieje wiele możliwości stosowania technologii bezprzewodowych, dlatego na rynku funkcjonuje bardzo duża liczba standardów komunikacji bezprzewodowej. Różnice pomiędzy nimi polegają głównie na częstotliwości pracy, parametrach i odległości transmisji, przepustowości, a także kosztach wdrożenia. Ciekawe możliwości wnosi standard IEEE 802.11, czyli popularne Wi-Fi, które cechuje się stosunkowo dużą przepustowością (nowy standard IEE 802.11n teoretycznie pozwala na transfery rzędu 300 Mb/s i więcej). W odróżnieniu od urządzeń do zastosowań konsumenckich, sprzęt przemysłowy, a szczególnie w zastosowaniach np. kolejowych, musi cechować się pewnymi dodatkowymi właściwościami i technologiami.

74

Portal klienta SEW – DriveGate. Nowoczesne narzędzie komunikacji, informacji i projektowania – drivegate.biz/pl

Portal DriveGate to wygodna, przejrzysta i szybka forma komunikacji, dostępna 24 godziny na dobę,7 dni w tygodniu. Portal wyposażony jest w wiele funkcjonalnych narzędzi do projektowania i doboru systemów napędowych, takich jak DriveCAD, SEW Workbench oraz DriveConfigurator, umożliwiający szybkie i samodzielne wysłanie zapytania ofertowego. Wystarczy zalogować się na portalu i korzystać ze zgromadzonej tam wiedzy.

76

Zintegrowana technologia bezpieczeństwa na bazie Ethernetu

Produkty bezpieczeństwa firmy B&R posiadają certyfikat TÜV Rheinland dla zastosowań w aplikacjach zorientowanych na bezpieczeństwo. Obok spełnienia wszelkich niezbędnych wymagań, technologia bezpieczeństwa B&R posiada również podstawową zaletę, jaką jest łatwa integracja z istniejącą infrastrukturą automatyki. Elastyczne dostosowanie aplikacji do wymagań systemu gwarantuje optymalną reakcję systemu bezpieczeństwa na zachodzące zdarzenia.

79

Termopary głowicowe z osłonami metalowymi

Proste termopary głowicowe z metalowymi rurami ochronnymi firmy Guenther znajdują zastosowanie w standardowych pomiarach temperatury w mediach płynnych i gazowych do maksymalnej temperatury pracy ciągłej 1200 °C (krótkotrwale nawet do 1300 °C). Przykładowe obszary ich zastosowań to wielkie piece, piece do wyżarzania, piece hartownicze, suszarnie, pomiary wydechowe, rekuperatory czy spalarnie śmieci.

80

MTL wkracza do Ethernetu

Measurement Technology Ltd., producent znanych także w Polsce barier i separatorów iskrobezpiecznych, rozszerza swoją ofertę o zestaw urządzeń do komunikacji w sieciach Ethernet.

Temat numeru Czujniki i systemy pomiarowe, pomiary bezdotykowe, systemy wizyjne

20

Czujniki momentu obrotowego

Pomiary momentu obrotowego odgrywają bardzo ważną rolę w świecie techniki. Uzyskiwane dane wykorzystywane są w licznych procesach z różnych dziedzin, umożliwiając ich poprawne przeprowadzenie lub też przyczyniając się do ich optymalizacji Tak szybki rozwój szeroko pojętej branży technicznej nie byłby możliwy, gdybyśmy nie dysponowali przyrządami pomiarowymi dostarczającymi ilościowych informacji właściwie na każdym etapie rozwoju danej konstrukcji: od założeń aż po weryfikację gotowego modelu, a nawet później, podczas ciągłego monitorowania pracy urządzenia, z którym często są zintegrowane. W artykule przybliżone zostaną podstawy teoretyczne dotyczące momentu obrotowego, metody jego pomiaru oraz najpopularniejsze rodzaje przetworników stosowanych do tego celu wraz z przykładami ich aplikacji oraz produktów dostępnych obecnie na rynku.

28

Silniki BLDC Dunkermotoren vs. napędy serwo firmy Kinco

Na rynku dostępna jest niezwykle szeroka oferta napędów do różnorodnych zastosowań, począwszy od tradycyjnych silników komutatorowych, przez silniki DC z komutacją elektroniczną, aż po coraz popularniejsze silniki serwo. Część zastosowań wymaga konkretnego rozwiązania, jednak istnieje spory obszar, w obrębie którego funkcjonalny będzie każdy rodzaj omawianych napędów. Jakie są zasadnicze różnice i czym można się kierować przy wyborze odpowiedniego napędu? Poniżej krótka analiza przygotowana przez specjalistów firmy WObit, która pomoże odpowiedzieć na to pytanie.

29

Nowy pirometr stacjonarny do szkła

Firma Raytek wprowadza do oferty kolejną wersję pirometru stacjonarnego Marathon MM.

30

Zwiększenie bezpieczeństwa pracy przez zastosowanie monitoringu stref

Systemy detekcji gazowej niezbędne są podczas wielu zadań wykonywanych w zakładach przemysłowych, do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Najczęściej w takich przypadkach stosowane są systemy stacjonarne, montowane w celu stałego nadzoru miejsc o podwyższonym stopniu zagrożenia. Jednakże prace wykonywanie doraźnie, jak np. konserwacje sprzętu czy też naprawy, mogą być przeprowadzane w miejscach, w których takie systemy nie są zainstalowane. Znakomitym rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo w takich przypadkach jest system X-Zone 5000 firmy Dräger.

34

Real-Time NI Embedded Vision

Systemy wizyjne NI Embedded Vision to sterowniki oparte o procesory wielordzeniowe, łączące obsługę kamer przemysłowych z wydajnymi protokołami komunikacji. Przeznaczone są do akwizycji i przetwarzania obrazów z wielu kamer w czasie rzeczywistym.

37

Systemy wizyjne – sztuka czy rzemiosło?

Systemy wizyjne są już wszędzie – w przemyśle, nauce, u dentysty, w samochodzie. Stały się standardem w produkcji przemysłowej i popularnym narzędziem badawczym. Nadal istnieją jednak firmy oraz instytuty uczelniane, w których kadra kierownicza nie jest zwolennikiem tej technologii.

38

Niezawodność pomiarów w ciężkich warunkach środowiskowych

Wymagania stawiane obecnie konstruktorom maszyn stają się coraz bardziej wygórowane. I choć w dobie dużej konkurencji liczą się przede wszystkim jakość i możliwości techniczne, to jednak niebagatelną rolę odgrywają koszty związane z automatyką tworzonego procesu.

40

Analogowy moduł wejściowy CPX-4AE-P z czterema czujnikami ciśnienia dla terminalu CPX

Często pojawia się potrzeba zmierzenia i oceny ciśnienia medium procesu technologicznego lub ciśnienia w układzie automatyki. Oba te pomiary mogą być wykonane przy wykorzystaniu nowego analogowego modułu wejściowego CPX-4AE-P zaprojektowanego do zastosowania na terminalu CPX. Zamiast używania kosztownych czujników zewnętrznych, które zajmują miejsce i wymagają dodatkowego czasu na zainstalowanie to w tym przypadku wszystkim co jest potrzebne to przewód pneumatyczny o średnicy 4 mm.

Aplikacje

42

Projekt i realizacja automatyzacji dojrzewalni prefabrykowanych elementów betonowych w firmie WIPROBET B.T. Gryczewscy sp.j.

Wykonanie układu sterowania i automatyki oraz systemu wizualizacji dojrzewalni elementów betonowych to przykład jednej z wielu aplikacji zrealizowanych przez firmę Automatyka-Pomiary Sterowanie SA (APS SA) w 2011 roku. Sprawne funkcjonowanie dojrzewalni wysokiego składowania umożliwia nieprzerwaną, całodobową produkcję elementów betonowych, ponadto daje gwarancję stabilności parametrów wyrobów. Większość zakładów produkuje podobne wyroby na wolnym powietrzu, przez co trudno jest im utrzymać odpowiednio wysoką jakość wytwarzanych elementów.

44

Projekt, montaż i uruchomienie rozdzielnic AKPiA z przetwornicami częstotliwości Danfoss w ramach gdańskiego projektu wodno-ściekowego „Rozbudowa oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód"

Firma Techmex z Gdańska, autoryzowany dystrybutor i partner serwisowy Danfoss, zaprojektowała i zbudowała energooszczędny układ sterujący pracą pomp przepompowujących ścieki ze zlikwidowanej oczyszczalni ścieków Zaspa do zmodernizowanej i rozbudowanej oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód.

Rozmowa PAR

46

Robotyka chirurgiczna umieszcza znane problemy techniczne w zupełnie nowym kontekście

Rozmowa z dr. inż. Szymonem Kostrzewskim, laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Prac Dyplomowych „Młodzi Innowacyjni 2012", twórcą robota Neuroglide.

Rynek i technologie

66

EN 954-1 odeszła do lamusa

Wprawdzie norma bezpieczeństwa EN 954-1 nie obowiązuje już od początku 2012 roku, ale jeszcze nie wszyscy producenci maszyn dostosowali się do wymagań EN ISO 13849-1. Nadal wielu użytkownikom brakuje w tym zakresie szczegółowej wiedzy. Dlaczego tak się dzieje i co się zmieniło wraz z wprowadzeniem nowej normy?

85

Pomysł na staż

Staż nie musi się kojarzyć z darmowym parzeniem kawy i nudą. Udowadnia to program Tekla Plus. Na chętnych naukowców i pracowników czeka ponad 60 miejsc.

Rytro 2012

51

Danfoss Drives światowym liderem w produkcji napędów regulowanych elektronicznie

52

SmartWire-DT firmy Eaton Electric steruje systemami transportu karoserii w przemyśle motoryzacyjnym

55

Oferta mierników i analizatorów parametrów sieci 3-fazowej firmy LUMEL

56

JUMO safetyM STB/STW Ex. Ogranicznik temperatury z dopuszczeniem ATEX

57

JUMO AQUIS touch S. Modularne urządzenie wielokanałowe do analizy cieczy

58

Inwazyjny pomiar temperatury w procesach farmaceutycznych

60

25 lat firmy SKAMER

62

Dlaczego kable bezhalogenowe?

64

Niestandardowe konstrukcje pomiarowe przemysłowych czujników temperatury

65

TURCK – lider w automatyzacji przemysłowej

Polecane książki

84

J. Świder, M. Hetmańczyk: Komputerowo zintegrowany system sterowania i diagnostyki napędów rozproszonych

84

J. Awrejcewicz: Mechanika techniczna i teoretyczna. Statyka. Kinematyka. Dynamika

Forum Młodych

114

Pojedynek programistów LabView rozstrzygnięty!

116

Łaziki marsjańskie specjalizacją polskich studentów?