Number 7-8/2011

Wydarzenia

9

Security Research Conference 2011. Europejska konferencja na temat nowych technologii w bezpieczeństwie publicznym

Miesięcznik Pomiary Automatyka Robotyka objął patronat branżowy nad konferencją Security Research Conference. Ta największa w Europie konferencja poświęcona badaniom nad bezpieczeństwem publicznym odbędzie się w dniach 19–21 września 2011 r. w Warszawie, w ramach objęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

10

XVII Krajowa Konferencja Automatyki

Od 19 do 22 czerwca 2011 r. na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach oraz w malowniczo położonym ORW „Echo” w Cedzynie odbyła się XVII Krajowa Konferencja Automatyki KKA’2011. Organizowana od 1958 r., stanowi jedno z największych w kraju forów prezentacji wyników oryginalnych prac badawczych i aplikacyjnych w dziedzinie automatyki, techniki systemów i robotyki.

12

50 lat na świecie, 15 lat w Polsce – .steute świętuje podwójną rocznicę

W kwietniu 1961 r. młody inżynier-projektant wraz ze wspólnikiem utworzyli w Bad Oeynahausen w Niemczech firmę oferującą jeden prosty produkt – wyłącznik pozycyjny. Okazał się on wielkim sukcesem, a firma szybko rozwinęła swoją działalność, produkując wyroby dla wielu branż rynkowych. Obecnie .steute oferuje klientom na całym świecie kilka tysięcy produktów, od wyłączników pozycyjnych po zaawansowane urządzenia w technologii bezprzewodowej.

14

PIAP opanowany przez terrorystów!

W dniu 30 czerwca br. odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kolejny etap prac nad systemem PROTEUS, podczas której dokonano oficjalnej prezentacji najnowszego elementu systemu – Mobilnego Centrum Operatorów Robotów. Wydarzenie uatrakcyjniła realistyczna inscenizacja ataku terrorystycznego.

38

Studencka szansa na sukces z ASTOR!

Konkurs ASTOR na najlepszą pracę dyplomową jest już na półmetku. Konkurs adresowany jest do absolwentów wyższych uczelni technicznych. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody pieniężne. Konkurs otwiera również przyszłym inżynierom możliwość zdobycia ciekawej pracy zawodowej. Studenci mogą zgłaszać swoje prace do 30 września 2011 roku.

40

Obrabiarki i nie tylko. EMO Hannover 2011

We wrześniu wszyscy zainteresowani obróbką metalu powinni przyjechać do Hanoweru. Właśnie tutaj odbędzie się najważniejsze forum techniki EMO Hannover 2011.

42

ASTOR partnerem RobotSHOW i HAPexpo 2011

W dniach 16–18 listopada w Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu odbędzie się trzecia edycja Targów Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo. Jednocześnie odbędą się premierowe Targi Automatyzacji i Robotyzacji w Przemyśle – ROBOTshow, których partnerem strategicznym została firma ASTOR.

46

Kalendarium PAR

Nowości

6

Nowe produkty

33

Pomiar z lotniczą precyzją. Termopary płaszczowe firmy Guenther

Termopary płaszczowe produkowane są przez firmę Guenther od ponad 15 lat według sprawdzonej i nieustannie ulepszanej technologii. Termopary tego typu znajdują zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu, w których zachodzi potrzeba precyzyjnego pomiaru temperatury. Możliwa ciągła temperatura pracy w przedziale 150–1250 °C oraz wysoka dokładność i niezawodność pozwala na zastosowanie ich w najbardziej wymagających aplikacjach.

34

Manometr cyfrowy z funkcją rejestracji danych LEO Record...

Firma KELLER oferuje szeroką gamę produktów do pomiaru ciśnienia, różnicy ciśnień oraz pomiaru poziomu cieczy. Na szczególną uwagę zasługują manometry cyfrowe charakteryzujące się wysokimi dokładnościami (nawet do 0,05 % zakresu). Mogą być wyposażone w wyjścia stykowe, analogowe oraz cyfrowe Modbus RTU. Zakresy pomiarowe mieszczą się w przedziale od 30 mbar do 1500 bar.

34

...oraz precyzyjne przetworniki ciśnienia z interfejsem RS-485 i programowalnym wyjściem analogowym firmy KELLER

Wprowadzenie przetworników serii 30X firmy KELLER, w których zastosowano najnowsze techniki mikroprocesorowe, na nowo zdefiniowało stan współczesnej techniki pomiaru ciśnienia. Przetworniki tej serii łączą wytrzymałość i odporność na trudne warunki pracy przetworników przemysłowych z dokładnością przetwarzania urządzeń laboratoryjnych, przy bardzo atrakcyjnej cenie. Właściwości te sprawiają, że przetworniki te są stosowane w laboratoriach badawczych, stanowiskach lub urządzeniach kontrolnych i kalibracyjnych, jak również w aplikacjach przemysłowych, w których pierwszeństwo mają dokładność i stabilność pomiaru.

36

Fieldbus DART firmy Pepperl+Fuchs. Większa moc w obwodach iskrobezpiecznych

Technologia DART, znana również pod nazwą „Power-I” (rozwijana przez konsorcjum 13 firm), pozwala na dostarczanie dużych mocy do obwodów iskrobezpiecznych (IS), gwarantując najlepszą ochronę przed pożarem i wybuchem. Technologię tę po raz pierwszy zastosowano w elementach z rodziny FieldConnex firmy Pepperl+Fuchs, przeznaczonych do budowy sieci przemysłowych.

39

Maksimum bezpieczeństwa w kompaktowej obudowie

Nowa kurtyna serii SF4C to najmniejsza bariera bezpieczeństwa dostępna w ofercie Panasonic Electric Works SUNX. Obudowa o wymiarach 13,2 mm × 30 mm zapewnia dużą przestrzeń roboczą oraz umożliwia montaż w miejscach, gdzie nie można zastosować standardowego rozwiązania.

41

Automatyka dla transportu szynowego

Wbudowany w uszczelkę drzwi i okien czujnik pojemnościowy zapobiegający przytrzaśnięciu dłoni i palców oraz skaner laserowy do kontroli zużycia szyn – poniżej prezentujemy wybrane produkty z oferty firmy WObit, dedykowane transportowi szynowemu.

43

Serwery portów do zabudowy MiiNePort E2 w aplikacjach LED

Obecnie na każdym kroku stykamy się z różnego typu wyświetlaczami LED. Stanowią one ważny element systemów informacyjnych w infrastrukturze drogowej czy branży reklamowej. Jest to skuteczna i stosunkowo niedroga forma przekazywania informacji, dlatego na rynku wciąż obserwuje się silny wzrost popytu na nią.

44

XP-8000-ATOM – wydajne modułowe kontrolery PAC z procesorem Intel ATOM Z520

Do popularnych na rynku programowalnych kontrolerów automatyki serii WinPAC, LinPAC oraz ViewPAC firmy ICP DAS z oferty firmy JM elektronik dołączyły modele serii XPAC-8000 bazujące na energooszczędnym procesorze Intel Atom Z520 (1,33 GHz).

45

Bezpieczniki SIBA do zabezpieczeń systemów fotowoltaicznych

Prawidłową ochronę systemu fotowoltaicznego zapewniają jedynie bezpieczniki dostosowane do parametrów produktu do specyfiki pracy łańcuchów fotowoltaicznych.

Temat numeru Zasilanie i napędy

16

Altivar Plus – oszczędzaj nawet 70 % energii

Modułowe przemienniki częstotliwości Altivar stanowią istotną część pracujących układów napędowych w aplikacjach przemysłowych oraz wodnych w Polsce. Ze względu na deficyt tanich źródeł energii, koszt zużycia energii staje się coraz poważniejszy, co skłania firmy do poszukiwania ekonomicznych rozwiązań podczas modernizacji czy nowej automatyzacji. Jednym z takich rozwiązań są przemienniki częstotliwości Altivar 61/71 Plus.

18

SEW-EURODRIVE ułatwia procesy decyzyjne

Niskie koszty zużycia energii czy niski współczynnik TCO? Więcej siły czy elastyczności? Wysoki moment obrotowy czy niezawodność systemu? Większa moc czy mniejsze zużycie energii? A dlaczego nie jedno i drugie? Odpowiedzi na pytania uzyskają Państwo podczas SEW DriveAcademy prowadzonych przez doświadczonych inżynierów aplikacyjnych szkoleń.

25

Siłownik okrągły DSNU-PPS z automatyczną amortyzacją pneumatyczną. Nowy standard w pneumatyce

Festo – lider innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej i automatyzacji procesów – wprowadza rocznie na całym świecie ok. 100 nowych produktów, a posiadając 2800 patentów, zapewnia najwyższą produktywność w automatyzacji fabryk oraz procesów technologicznych.

Aplikacje

27

Sterownik PLC w napędzie silników

Obecnie ważną rolę w aplikacjach odgrywa kompaktowość urządzeń,ich niezawodność oraz łatwość w programowaniu, co przekłada się na redukcję kosztów aplikacji oraz czasu budowy maszyn. Nic zatem dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania zintegrowane, takie jak napędy z wbudowanym sterownikiem PLC.

28

Kompleksowa modernizacja kotła WR 25 nr 2 w Ciepłowni Zawiszów w Świdnicy

Firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA z Białegostoku świadczy kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i branży elektrycznej oraz usługi pomiarowe, prowadzi również bezpośrednią sprzedaż urządzeń automatyki przemysłowej. Jedną z kolejnych inwestycji zrealizowanych przez irmę APS SA był udział w kompleksowej modernizacji kotła WR25 nr 2 w Ciepłowni Zawiszów w Świdnicy.

Rozmowa PAR

30

O pokorze dobrego klerka

Rozmowa z profesorem Janem Awrejcewiczem o filozofii, mechanice nieliniowej, efekcie motyla i polskiej nauce.

Automatyka w energetyce

20

Jak wybrać dostawcę rozwiązania smart metering – dylematy operatorów

Coraz częściej słyszy się o nadchodzących nieuchronnych zmianach w sektorze elektroenergetycznym, w szczególności o instalowaniu inteligentnych liczników i zautomatyzowaniu procesu rozliczania odbiorców. Informacje o tym pojawiają się w bardzo wielu miejscach, począwszy od stron Urzędu Regulacji Energetyki (URE), a skończywszy na prasie codziennej, gdzie opisywane są kolejne wdrożenia sieci inteligentnych liczników w Polsce.

26

Moduł energetyczny X20CM0985

Firma B&R oferuje moduł energetyczny, który dzięki pełnemu wachlarzowi funkcji diagnostycznych i pomiarowych umożliwia optymalizację zużycia energii w zakładach produkcyjnych. Za pomocą modułu można monitorować poszczególne maszyny lub całe linie produkcyjne, a także prowadzić monitoring kompensacji mocy biernej.

Forum młodych

82

Czy na Marsie wieje wiatr?