Number 2/2012

UWAGA! Numer o objętości 566 stron, dostępny tylko w wersji papierowej z dołączoną płytą CD (strony 95–566 na płycie CD).

Wydarzenia

14

„Greentelligence” tematem przewodnim targów HANNOVER MESSE 2012

W Hanowerze (Niemcy), w dniu 1 lutego 2012 r., w Convention Center na terenie Hannover Messe odbyło się zorganizowane przez Deutsche Messe AG „Hannover Messe Preview”. Ponad dwa miesiące przed rozpoczęciem kwietniowej imprezy Hannover Messe 2012 dziennikarze z całego świata mieli okazję dowiedzieć się, co czeka zwiedzających podczas pobytu na tegorocznych targach oraz spotkać się z niektórymi najważniejszymi wystawcami tegorocznej edycji targowej.

30

Profesor Zdzisław Kowalczuk nowym prezesem POLSPAR

W skład nowych władz Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów, Automatyki i Robotyki POLSPAR weszli również: prof. Andrzej Masłowski (Komitet Robotyki), prof. Wiesław Winiecki (Komitetu Pomiarów) oraz przewodniczący nowo powstałego Komitetu Termografii i Termometrii w Podczerwieni, prof. Bogusław Więcek. W dniu 16 grudnia 2011 r. na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów, Automatyki i Robotyki POLSPAR.

32

Nowe międzynarodowe forum naukowe mechatroników

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Katedra Automatyki i Biomechaniki Politechniki Łódzkiej serdecznie zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji International Conference „Mechatronics: Ideas for Industrial Applications”, która odbędzie się w dniach 16–18 maja 2012 r. Zaproszenie jest skierowane przede wszystkim do młodych mechatroników – pracowników przemysłu oraz jednostek naukowych, jednostek badawczych i uczelni – studentów, inżynierów, doktorantów, doktorów.

40

Kalendarium PAR

Nowości

12

Nowe produkty

31

Czujniki kablowe firmy GUENTHER teraz także z Polski

Pierwszym rodzajem czujników, które firma Guenther Polska zaczęła wytwarzać w swoim zakładzie produkcyjnym w Długołęce, są czujniki kablowe. Czujniki te są wykonywane z komponentów najwyższej jakości, wedle długoletniego doświadczenia i zaawansowanej technologii Guenther GmbH z siedzibą w Niemczech.

33

VLT Low Harmonic Drives. Przetwornice częstotliwości DANFOSS o obniżonym poziomie harmonicznych

Przetwornice częstotliwości firmy Danfoss znajdują zastosowania w różnych aplikacjach, począwszy od systemów pompowych i wentylatorowych, aż po bardzo zaawansowane aplikacje przemysłowe. W dzisiejszych czasach rynek napędów regulowanych podąża w kierunku standaryzacji wykonań i obejmuje coraz szerszy zakres mocy urządzeń.

36

Prowadniki przewodów ESD/ATEX firmy igus dostępne od ręki

Od stycznia 2012 r. prowadniki przewodów zapewniające trwałą przewodność wysyłane są bezpośrednio z magazynu w ciągu 24 h od momentu złożenia zamówienia.

38

Miernik sprężonego powietrza testo 6448

Sprężone powietrze, szczególnie to wysokiej jakości, jest jednym z najkosztowniejszych mediów pod względem energetycznym. Dlatego niezwykle ważna jest kontrola rzeczywistej wydajności instalacji pneumatycznej. Z pomocą przychodzi tutaj nowy przepływomierz prętowy firmy Testo, będący następcą modelu 6445.

Temat numeru

18

Obiektywy telecentryczne. Ekstremalne zwiększenie precyzji wizyjnych aplikacji pomiarowych

Wykorzystanie technologii wizyjnych w aplikacjach pomiarowych jest bardzo popularne. Ulepszone kamery, oprogramowanie i oświetlenie oraz obiektywy telecentryczne gwarantują precyzję pomiarów kontaktowych czy laserowych, a nawet ją przewyższają.

20

AVICON – kompleksowa oferta rozwiązań wizyjnych dla nauki i przemysłu

Jak kontrolować wizyjnie produkty z wydajnością kilkudziesięciu sztuk na sekundę? Jakimi narzędziami optycznymi kontrolować poprawność kształtu miniaturowych elementów? Jak szybkich kamer użyć do diagnostyki urządzeń i mechanizmów? Jak wykorzystać termowizję do automatycznej detekcji defektów w materiale? Jak nagrywać synchronicznie widoki z 12 kamer? Oferta firmy Avicon na 2012 r. obejmuje rozwiązania technologiczne dla niemal każdej aplikacji rynku wizyjnego.

22

Redukcja kosztów i poprawa jakości. Nowy model do detekcji i odczytu kodów kreskowych i 2-D

Firma Balluff rozszerza rodzinę sprawdzonych czujników wizyjnych BVS. BVS-E Ident umożliwia odczyt wszystkich popularnych typów kodów, a także weryfikację tekstów oraz sekwencji liczb. Odczytuje wiele kodów w jednym cyklu, a ponadto działa niezawodnie w wymagających aplikacjach, takich jak odczyt kodów DPM nanoszonych bezpośrednio na materiał.

25

Nowa generacja konfokalnej technologii pomiarowej

Firma WObit praktycznie od początku swojej działalności rozwija ofertę dotyczącą pomiarów. Wśród innych firm wyróżnia się doskonałym wyczuciem trendów i nowości produktowych oraz rozwiązań technicznych. Dzięki nieprzerwanie wzbogacanej wiedzy naszych specjalistów oraz niezwykle bogatym wyborze produktów możemy zmierzyć praktycznie każdą wielkość geometryczną. Jedną z interesujących i dynamicznie rozwijających się dziedzin jest wykonywanie pomiarów przemieszczenia z wykorzystaniem technologii konfokalnej. Dostępne obecnie czujniki produkowane przez Micro-Epsilon, którego WObit jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce, pozwalają na niezwykle dokładne badanie otworów dziesięciokrotnie mniejszych niż było to możliwe jeszcze dekadę temu.

Rozmowa PAR

26

Nie ma nauki polskiej, jest tylko nauka światowa

Rozmowa z prof. Januszem Kacprzykiem, kierownikiem Pracowni Systemów Inteligentnych w Instytucie Badań Systemowych PAN, przewodniczącym komitetu programowego konferencji naukowo-technicznej AUTOMATION