Number 9/2011

Wydarzenia

8

ENERGETAB – wrześniowe spotkanie branży energetycznej

Przed nami kolejna 24. edycja międzynarodowych targów energetycznych w Bielsku-Białej. Targi ENERGETAB to największe w Polsce wydarzenie prezentujące innowacyjne rozwiązania dla przemysłu energetycznego.

10

Automatyka przemysłowa na targach HAPexpo w Sosnowcu

Chociaż do trzeciej edycji Targów Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo w Expo Silesia pozostają jeszcze dwa miesiące, prace organizacyjne idą pełną parą. W dniach 16–18 listopada 2011 r. w sosnowieckim centrum wystawienniczym będzie można zobaczyć ofertę kilkudziesięciu firm z sektora automatyzacji procesów produkcyjnych. Odrębną częścią tegorocznej wystawy będą Targi Robotyzacji i Automatyzacji w Przemyśle ROBOTshow.

12

Kongres Służb Utrzymania Ruchu

37 XVI Konferencja Naukowo-Techniczna Automation 2012

44

Technika opomiarowania gazu dziś i jutro. VI edycja konferencji TOp-GAZ

W dniach 19–21 września 2011 r. w Rogowie k. Łodzi odbędzie się VI Konferencja „Technika opomiarowania gazu dziś i jutro – TOp - GAZ”, organizowana przez SITPNiG Ośrodek Szkolenia i Rzeczoznawstwa w Krakowie Wydział Terenowy Łódź, Zarząd Oddziału SITPNiG Oddział Łódź wraz z Mazowiecką Spółką Gazownictwa i firmą COMMON SA.

64

Bezpiecznie na Euro 2012. Pokaz technologii reagowania i zarządzania kryzysowego przy Centrum Nauki Kopernik

20 września 2011 roku o godz. 19:30 przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się pokaz współdziałania i technologii służb porządku publicznego. Będzie to wydarzenie towarzyszące europejskiej konferencji na rzecz bezpieczeństwa Security Research Conference 2011, która odbędzie się w dniach 19–21 września br. w warszawskim hotelu Hilton.

Nowości

6

Nowe produkty

38

Zaawansowany Filtr Aktywny VLT AAF. Danfoss proponuje niezawodne urządzenie do tłumienia harmonicznych w Twojej instalacji

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 20 lat zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali całego świata wzrośnie o 25 %. Przyczyną takiego stanu jest przewidywany wzrost standardu życia mieszkańców krajów rozwijających się. Sprostanie temu gwałtownemu wzrostowi, będzie niewątpliwie wymagać zwiększenia produkcji energii elektrycznej.

42

Wyłączniki silnikowe SM – specjaliści od ochrony silnika

Wyłączniki silnikowe służą do sterowania i zabezpieczenia silników elektrycznych. Mogą być używane do ręcznego załączania i wyłączania silników lub w połączeniu ze stycznikiem tworzyć kompletny rozrusznik silnikowy (bezpośredni lub gwiazda/trójkąt). Wyłączniki silnikowe stosowane są do zabezpieczenia i izolacji silników elektrycznych używanych m.in. do pomp, kompresorów, wentylatorów, dźwigów oraz młynów.

45

Bezpiecznie w wybuchowych warunkach. Jak skutecznie zabezpieczyć kotłownię przed wybuchem gazu?

Stosowanie urządzeń do pomiaru i detekcji stężeń gazów niebezpiecznych (toksycznych i wybuchowych) regulują liczne akty prawne. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 r. nakazuje stosowanie urządzeń zabezpieczających (sygnalizacyjno-odcinających) we wszystkich kotłowniach o sumarycznej mocy grzewczej powyżej 60 kW.

46

Sieć ProfiNet w systemach sterowania GE Intelligent Platforms

Kontrolery PACSystems RX3i dedykowane są do automatyzacji zakładów, w których z uwagi na specyfikę prowadzenia procesu wymagane są rozwiązania pozwalające na jednoczesną obsługę wielu różnych interfejsów komunikacyjnych. Od połowy 2011 roku dostępne są w ofercie firmy ASTOR moduły pozwalające na pracę sterowników GE Intelligent Platforms w sieci ProfiNet.

47

EKatech – termopary do zadań specjalnych

Przewodność cieplna na poziomie osłony z metalu; wytrzymałość mechaniczna taka, że można wbijać gwoździe; odporność na ścieranie podobna do diamentu – wyjątkowa trwałość w mediach ścierających; całkowita gazoszczelność i próżnioszczelność; niespotykana żywotność przy mediach agresywnych i chemikaliach; długotrwała praca ciągła w temperaturach do 1600 °C. Czy to możliwe? Tak, to właśnie EKatech.

48

System bezprzewodowej komunikacji Modbus pracujący w topologii MESH

Nowe moduły systemu komunikacji radiowej DX80DR firmy Banner Engineering, której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma Turck Sp. z o.o., uzupełniają ofertę systemu SureCross o wykonania do transmisji danych na odległość nawet do 20 km. Komunikacja na taki dystans odbywa się za pośrednictwem stacji pośredniczących rozstawianych maksymalnie co 3 km w linii widzenia. Funkcjonalność ta może być stosowana m.in. w celu ominięcia przeszkód (np. wzgórz) pojawiających się na bezpośredniej drodze sygnału.

50

Sterownik Vision570 zintegrowany z kolorowym panelem dotykowym

Vision570 to pierwszy sterownik z serii Vision z kolorowym panelem dotykowym (5,7") dostępny na naszym rynku. Główne i sprawdzone rozwiązania, jak budowa modułowa: PLC i SNAP w zwartej obudowie (moduł we/wy montowany na „plecach” sterownika) pozostały takie same. Dzięki temu odpada konieczność stosowania kabla połączeniowego, który w warunkach przemysłowych byłby narażony na uszkodzenia.

51

Urządzenia sieciowe do zastosowań kolejowych

W dzisiejszych czasach szybkie autostrady i nowoczesne koleje wymagają coraz pewniejszych i odpornych na warunki zewnętrzne urządzeń transmisyjnych, odpowiedzialnych za komfort i bezpieczeństwo podróżujących. Nad ich niezawodnością mają czuwać restrykcyjne, międzynarodowe nomy, określające, czy dane rozwiązanie może być dopuszczone do zastosowań w transporcie. Wszystko to sprawia, że stawiane są coraz większe wymagania w stosunku do producentów modułów do transmisji danych.

52

Jubileuszowa wersja systemu PROMOTIC – z urodzinową zniżką

PROMOTIC 8.1 to kolejny krok w kierunku podwyższenia właściwości technicznych i użytkowych tego systemu SCADA. Do aktualnej wersji został opracowany cały szereg nowości i ulepszeń. Jednocześnie warto podkreślić, że wprowadzenie nowej wersji systemu PROMOTIC zbiega się z jubileuszem dwudziestolecia istnienia tego produktu na rynku. Z tej okazji producent oprogramowania oferuje atrakcyjny rabat.

54

Prowadniki przewodów. Innowacje systemu modułowego. Uniwersalny prowadnik E4.1 w wersji „light“

Przed trzema laty firma igus z Kolonii zaprezentowała swój uniwersalny prowadnik przewodów E4.1, który łączył w sobie najlepsze pomysły konstrukcyjne zaczerpnięte z kilku wcześniejszych serii. W prowadniku wykorzystano 25 lat know-how zdobytego na programie produktów E4. Teraz firma skonstruowała nową wersję tego prowadnika – o niewielkiej masie, przeznaczoną do bardzo dynamicznych zastosowań, z jeszcze większą przestrzenią na wypełnienie kablami i przewodami giętkimi (przy mniejszej szerokości zewnętrznej), włącznie z nowym mechanizmem zamykającym, który umożliwia obustronne otwieranie prowadnika jednym ruchem ręki.

56

Platforma Internetowa ASTOR

Firma ASTOR od początku swojej działalności oferowała użytkownikom wysoki poziom wsparcia technicznego w zakresie produktów, dostarczając oryginalną i polskojęzyczną dokumentację techniczną oraz pomoc techniczną dla klientów. Usługi wsparcia zawsze były traktowane priorytetowo, co zaowocowało m.in. pojawieniem się Systemu Wsparcia Technicznego. Równocześnie trwały prace nad doskonaleniem tego systemu.

58

Czujniki zbiegania taśmy przenośników firmy .steute

Firma .steute jest dobrze znana na rynku jako dostawca szerokiej gamy wyłączników linkowych zatrzymania awaryjnego, stosowanych głównie przy taśmociągach. W ofercie znajdują się także czujniki zbiegania taśmy przenośników, odgrywające bardzo ważną rolę w zapobieganiu awariom i przestojom systemów transportu bliskiego.

61

Nowa rodzina czujników w ofercie Balluff

Podczas Targów HMI 2011 firma Balluff zaprezentowała najnowszą serię czujników. Nowe czujniki ciśnienia BSP mają stopień ochrony IP67 i przeznaczone są do pomiaru ciśnień gazów i cieczy. Stworzona do pracy w warunkach przemysłowych nowa seria charakteryzuje się wyjątkowym stosunkiem ceny do jakości. Zapewnia długą bezawaryjną pracę z wyjątkową precyzją. Duży i jasny wyświetlacz przekazuje informacje o aktualnie zmierzonym ciśnieniu w takich jednostkach, jak bar, mbar, PSI i MPA. Zapewnia on również prostą konfigurację czujnika z użyciem dwóch przycisków (zgodnie z normą VDMA).

62

Niezawodne zabezpieczenia SIBA

Firma SIBA od ponad 60 lat specjalizuje się w produkcji bezpieczników topikowych. Jest jednym z najwszechstronniejszych i największych europejskich producentów tych wyrobów. Wytwarza bezpieczniki wysokonapięciowe, niskonapięciowe, miniaturowe, subminiaturowe, a także bezpieczniki polimerowe PTC. W katalogach firmy wymieniono ponad 8500 rodzajów wkładek topikowych, podstaw bezpiecznikowych i elementów uzupełniających.

Biuletyn firmy SABUR

po 98 stronie

Temat numeru Systemy i elementy wizyjne w automatyce

13

Color Ranger 3D – najszybsza inspekcja 3D w kolorze

Zdobywca nagrody Vision Award 2010 na targach w Stuttgarcie Color Ranger E poszerza rodzinę kamer Ranger. Oferuje on pełną rozdzielczość kolorów RGB-on-chip w przetworniku, balans bieli i korekcję przestrzenną generując wysokiej jakości kolorowe obrazy 3D.

14

Systemy i elementy wizyjne w automatyce

W panoramie systemów wizyjnych stosowanych dziś na liniach produkcyjnych jedną z najliczniej reprezentowanych grup elementów są czujniki optyczne. W artykule przedstawiono przegląd tej bardzo różnorodnej grupy wśród składników systemów wizyjnych oraz kierunki rozwoju w tej dziedzinie techniki na przykładach najnowszych produktów oferowanych na rynku.

22

Wizualizacja przyjemna dla oka. Elementy do kontroli i sterowania dla operatora w przemyśle farmaceutycznym

W farmacji systemy obsługiwane przez operatora muszą spełniać szereg specyficznych wymagań funkcjonalnych i dodatkowo odpowiadać zasadom GMP (Good Manufacturing Practice – dobra praktyka wytwarzania). System VisuNet GMP został stworzony specjalnie w odpowiedzi na te potrzeby. Ten blokowy system obejmuje szerokie spektrum urządzeń, począwszy od prostych monitorów przemysłowych, poprzez monitory zdalne – połączone z komputerem za pośrednictwem protokołu Ethernet, aż po komputery PC w różnych wykonaniach.

24

Inteligentne kompaktowe systemy wizyjne firmy Festo

Systemy wizyjne (Machine Vision) są siłą napędową innowacji wprowadzanych w automatyzacji procesów produkcyjnych i montażowych. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ zastosowanie inteligentnych systemów wizyjnych, takich jak SBOx-Q, istotnie skraca przerwy w pracy, poprawia wydajność i elastyczność układów automatyki oraz jakość produktu końcowego.

26

Laserowy skaner przestrzeni na każdą okazję

Bardzo ważną sferą działalności firmy WObit jest dostarczanie komponentów wykorzystywanych w robotyce mobilnej. W ofercie można znaleźć układy mechaniczne, napędy oraz sensorykę. Zagadnieniem leżącym u podstaw rozwoju robotyki mobilnej jest orientacja i rozpoznawanie przestrzeni otaczającej poruszającego się robota.

Aplikacje

28

Automatyzacja procesu technologicznego w instalacji do procesu kwasu siarkowego i SO2 wykorzystywanych przy przerobie rudy złota dla ZAO POLUS w Jerudzie (Rosja)

Kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i branży elektrycznej, począwszy od projektu poprzez produkt, po wdrożenie i serwis – to atrybuty irmy Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA z Białegostoku (APS SA). Firma świadczy również usługi pomiarowe i prowadzi bezpośrednią sprzedaż urządzeń automatyki przemysłowej oraz rozdzielni elektrycznych. APS SA zaliczana jest do grupy najbardziej prężnych przedsiębiorstw branży automatyki przemysłowej w Polsce.

30

Cukier, etanol i Ethernet

Brazylijski przemysł cukrowy i produkcji etanolu, wykazując w ostatnich latach tendencję wzrostową, zapewnił już sobie znaczącą pozycję na rynkach międzynarodowych. Dzięki temu możliwy jest jego dalszy rozwój i umacnianie pozycji rynkowej. Przełączniki ethernetowe firmy HARTING stosowane są przy modernizacji systemów sterowania zakładów produkcyjnych jednego z największych brazylijskich wytwórców z tej branży.

32

Radiomodemy Westermo w monitoringu pompowni terenowych w KWK Pniówek

Kopalnia Węgla Kamiennego Pniówek zarządza kilkoma pompowniami terenowymi przeznaczonymi do regulacji poziomu wody oraz zapobieganiu lokalnym podtopieniom. Pompownie zlokalizowane są w promieniu 6 km od kopalni. Od 2010 r. stopniowo wdrażany jest program modernizacji pompowni oraz monitorowania ich w systemie wizualizacji, realizowanym m.in. przez irmę RNT z Cieszyna.

Rozmowa PAR

34

Wreszcie uwierzyliśmy, że to nauka jest najskuteczniejszym motorem rozwoju gospodarczego

rozmowa z prof. Barbarą Kudrycką, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Polecane książki

64

T. Boczar: Wykorzystanie energii wiatru

65

J. Korytkowski: Liniowe i nieliniowe układy ze wzmacniaczami monolitycznymi w urządzeniach pomiarowych