Number 11/2014

Roboty przemysłowe i manipulatory

Wydarzenia

7

Aktualności

86

Urządzenia i technologie dla modernizowanej polskiej energetyki – bielskie targi ENERGETAB zakończone sukcesem

Już po raz 27. na Podbeskidzie zjechali wystawcy z branży elektroenergetycznej, aby uczestniczyć w Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB 2014, które odbyły się w dniach 16–18 września. W tegorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba firm krajowych i zagranicznych.

89

Kalendarium

Nowości

14

Nowe produkty

80

Czujniki wizyjne SBSI – sposób na zbudowanie prostych rozwiązań wizyjnych

Nowe czujniki wizyjne SBSI upraszczają pracę z przetwarzaniem obrazu w zastosowaniach przemysłowych. Intuicyjna konfiguracja czyni je łatwymi w użyciu, nawet bez specjalistycznej wiedzy.

82

Automatyczne podłączenie energii i danych – system e-rover firmy igus

Firma igus rozwinęła system e-rover, który umożliwia automatyczne podłączenie systemu zasilania do suwnic bramowych. Ramię teleskopowe łączy suwnicę RTG z systemem prowadnikowym, znajdującym się w rynnie prowadzącej. Dzięki temu system zapewnia gwarancję niezawodnej transmisji danych i zasilania.

83

Zasilacze z interfejsem DALI i regulacją prądu wyjściowego

Firma Mean Well, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników systemów oświetleniowych, wprowadziła do oferty zasilacze z interfejsem DALI. Takie rozwiązanie zwiększa możliwość współpracy zasilaczy LED z innymi systemami sterowania oświetleniem, np. w automatyce budynkowej, oraz ułatwia rekonfigurację systemu.

84

Pneumatyka i automatyzacja dla wymagających

Kiedy w 1976 r. Biuro Dokumentacji Technicznej Przemysłu Terenowego w Kielcach zmieniono w Centrum Produkcyjne Pneumatyki Prema, nikt nie spodziewał się, że zostanie ono największym krajowym producentem pneumatyki siłowej i sterującej. Obecnie oferta firmy obejmuje szeroką gamę elementów pneumatyki i hydrauliki, a technologie używane podczas produkcji pozwalają na stosowanie wyrobów Premy w wielu gałęziach przemysłu.

85

Łożyska zatrzaskowe igus

W miejscach, gdzie dostosowywanie taśm PTFE do wymogów aplikacji jest bardzo kosztowne, pierścienie tłokowe iglidur firmy igus mogą być w prosty sposób zamontowane na tłoku lub śrubie. Ta przystępna cenowo opcja jest dostępna w różnych wymiarach i wykonywana z różnych materiałów.

Aplikacje

50

System kontroli wagowej w świecie angielskiej herbaty

Znany na całym świecie producent herbat, firma Twinings, niczego nie pozostawia przypadkowi. Modernizację systemu kontroli wagowej oraz wykrywania zanieczyszczeń powierzyła firmie Radwag.

54

Zastosowanie komponentów OMRON w budowie nowoczesnego perforatora

Mikroperforator AEx – BPA/O/Pw/C/N2/1600 jest zautomatyzowaną linią produkcyjną do perforacji taśm foliowych BOPP, Cast PP, LDPE, HDPE i włóknin PES. Perforacja tego typu znalazła zastosowanie w szerokiej gamie opakowań w branżach spożywczej, przemysłowej i farmaceutycznej oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wymiany powietrza między opakowanym produktem a środowiskiem zewnętrznym.

56

Modernizacja systemu SCADA – aplikacja na przemysłowym akwedukcie nad jeziorem Como

Jezioro Como, zlokalizowane w północnych Włoszech, jest połączone z akweduktami o długości około 60 km, służącymi do pobierania wody bezpośrednio z jeziora i pompowania jej do zbiorników. Woda wypływająca ze zbiorników jest transportowana za pomocą systemu akweduktów, zaopatrującego zakłady przemysłowe zlokalizowane wokół jeziora. Niezawodność systemu wodnego jest tu kluczowa, gdyż przerwa w dopływie wody oznacza straty wynikające z zatrzymania produkcji w zakładach w pobliżu Como. Po 30 latach użytkowania zdecydowano się na modernizację systemu SCADA.

Temat numeru Roboty przemysłowe i manipulatory

22

Robotyka przemysłowa dziś i jutro

Pierwszy robot przemysłowy został wyprodukowany w firmie Unimation. Znalazł zastosowanie w fabryce General Motors w Trenton, przy obsłudze wysokociśnieniowej maszyny odlewniczej. W ciągu kilku lat roboty Unimate zostały przystosowane do pracy w innych gałęziach przemysłu. Od tego czasu upłynęło już ponad pół wieku – robotyka przemysłowa przeszła dużo zmian, rozwinęła się i zagościła w różnych dziedzinach przemysłu.

33

Roboty kartezjańskie w ofercie WObit

Roboty w przemyśle to coraz częściej codzienność, ale również konieczność, gdyż pozwalają one m.in. na uzyskiwanie przewagi konkurencyjnej, poprzez zwiększenie wydajności i podnoszenie jakości produkcji.

34

Nowa robotyka przemysłowa – automatyzacja jutra jest możliwa już dziś

Począwszy od epoki kamienia łupanego, ludzie zawsze szukali sposobów ułatwienia sobie codziennej pracy, poprzez wykorzystanie narzędzi. Przez długi czas wymagało to jednak wykorzystania siły mięśni oraz ludzkiego umysłu. Dopiero z początkiem rewolucji przemysłowej, pod koniec XVIII wieku, maszyny napędzane były za pomocą energii wodnej lub energii pary wodnej, zamiast siłą mięśni ludzkich bądź zwierzęcych, a począwszy od pierwszej połowy XX wieku, również za pomocą techniki napędu elektrycznego. Robotyka przemysłowa pojawiła się ponad 40 lat temu. KUKA od samego początku kształtuje ten rynek.

38

Automatyka modułowa SCHUNK – automatyczny montaż miniaturowych komponentów

Firma SCHUNK, światowy lider w dziedzinie produkcji komponentów do systemów automatyki, oprócz szerokiego asortymentu chwytaków, obrotnic, osprzętu do robotów i napędów liniowych, ma w ofercie także modułowy system automatyki montażowej i transportowej.

42

Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze

Firma ZAP-Robotyka opracowała zrobotyzowane stanowisko spawalnicze. Służy ono do automatycznego spawania metodą TIG, elementów oraz podzespołów o skomplikowanych kształtach i spoinach, w tym również usytuowanych przestrzennie.

43

Szybkie roboty podające dla przemysłu opakowaniowego – nowe ramię STÄUBLI TP80

Stäubli Robotics przedstawia TP80 Fast Picker ­– nową serię robotów o zwiększonej szybkości podawania. Mogą one wykonywać do 200 cykli na minutę oraz gwarantują większą elastyczność przy niższych kosztach produkcji.

44

Robotyzacja spawania hybrydowego – plazma-MIG/MAG do elementów o grubości powyżej 20 mm

W połowie lat 90. naukowcy i inżynierowie z Instytutu Spawalnictwa im. Patona w Kijowie (Ukraina) założyli w Izraelu firmę Plasma Laser Technologies (PLT). Jej działalność od początku koncentrowała się na pracach badawczo–rozwojowych oraz wdrożeniach zaawansowanych technologii spawalniczych, przeznaczonych również do robotyzacji procesu spawania.

48

Robotyzacja wspierana systemami wizyjnymi

Jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin automatyki są przemysłowe systemy wizyjne, a jej coraz silniejszą gałęzią są systemy wizyjne współpracujące z robotami przemysłowymi. Coraz częściej wymagania klientów zmuszają producentów do wprowadzania stuprocentowej, automatycznej kontroli produktów, a co więcej – do archiwizowania jej wyników. Taką kontrolę jakości potrafią zapewnić systemy wizyjne, w szczególności te wspierane robotami.

Rozmowa PAR

58

Krok do przodu w stosunku do konkurencji

Rozmowa ze Zbigniewem Tomaszewskim, wiceprezesem firmy Stäubli Łódź Sp. z o.o.

Automatyka

61

Otwórz się na PROFINET!

Urządzenia wejścia/wyjścia, wyposażone w złącza ethernetowe, można dostosować do standardu PROFINET może odbyć się bez ingerencji w warstwę sprzętową. Wystarczy skorzystać z programowego rozwiązania PROFINET IO Device stack.

62

Modemy GSM Astraada

Systemy automatyki przesyłowej korzystają z wielu dostępnych standardów przesyłu danych. Wynika to przede wszystkim z potrzeb konkretnych aplikacji, a te, w zależności od branży, bywają bardzo różne. Dystrybutorzy systemów sterowania, którzy chcą dostarczać rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb klienta, muszą więc dysponować kompleksową ofertą w zakresie systemów komunikacji. Z tego względu oferta firmy ASTOR została rozbudowana o modemy Astraada serii AS30, pozwalające na wymianę danych w sieci GSM/GPRS.

Rynek i technologie Zintegrowane rozwiązania do sterowania i wizualizacji

64

Integracja w automatyce – przegląd rynku urządzeń All-In-One

Obiegowa opinia głosi, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Czy sprawdza się ona również w przypadku urządzeń automatyki klasy All-In-One będących mariażem panelu operatorskiego i sterownika programowalnego? W artykule przybliżymy te urządzania, ich zastosowania, a także wady i zalety tego typu rozwiązań.

75

3 w 1: wizualizacja, sterowanie i zdalny dostęp serwisowy

Rodziny paneli PAC LP30 i LP31 firmy ASEM umożliwiają ekonomiczne i skuteczne tworzenie systemów sterowania i wizualizacji w instalacjach automatyki. LP30/31 to panele HMI z pakietem SoftPLC, do których można podłączać zdalne wejścia/wyjścia. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania dwóch osobnych urządzeń. Do tej pory zadania sterowania i wizualizacji realizowane były najczęściej przez tradycyjne zastosowanie sterownika PLC, we współpracy z panelem operatorskim.

76

HMI i SCADA a mniejsza liczba awarii – oprogramowanie wizualizacyjne zmniejsza liczbę awarii

Rolą systemów wizualizacji HMI/SCADA, powszechnie stosowanych w firmach produkcyjnych, jest przede wszystkim dostarczanie informacji o tym, jak przebiega nadzorowany proces oraz natychmiastowe powiadamianie użytkowników, gdy wystąpi problem lub awaria.

79

Modułowe sterowniki HMI UniStream

UniStream to seria sterowników firmy Unitronics o modułowej budowie. Rodzina ta obejmuje wszechstronny i potężny procesor, wiele dotykowych i kolorowych paneli HMI oraz bardzo łatwe w montażu moduły komunikacyjne i moduły I/O, wymagające jedynie minimalnego okablowania.

108

Indeks firm

110

Prenumerata