Number 3/2013

Wydarzenia

12

SCHUNK Expert Days 2013

14

Pierwsze Forum LEAN & KAIZEN MANAGEMENT. Jak skutecznie wdrażać filozofię lean w nie-japońskich fabrykach

15

Targi WATER & HEAT 2013

88

Seminaria naukowe PIAP – Semestr XL, Wiosna 2013

Nowości

8

Nowe produkty

76

Prowadnica liniowa i prowadzenie przewodów w jednym. System kompaktowy i odpowiedni do małych ciężarów

Na targach Compamed 2012 firma igus zaprezentowała swój nowy, lekki system liniowy drylin Q. Dzięki specjalnej konstrukcji może on wykonywać równocześnie kilka zadań, których do tej pory nie udało się realizować za pomocą jednego komponentu.

78

Bezproblemowa instalacja. Nowy siłownik znormalizowany DSBC z inteligentnym systemamortyzacji PPS

Festo wprowadziło do sprzedaży nową serię siłowników znormalizowanych DSBC z samonastawną amortyzacją PPS dostępną w standardzie.

80

AZM 300 – innowacyjna elektromagnetyczna blokada bezpieczeństwa wyposażona w indywidualne kodowanie i regulację siły zatrzasku

Na targach SPS IPC Drives 2012 grupa Schmersal zaprezentowała niezwykle innowacyjną elektromagnetyczną blokadę bezpieczeństwa, której konstrukcję oparto na nietypowej zasadzie działania.

82

Automation PC 910

Komputer przemysłowy Automation PC 910 (APC 910) ma szereg zalet, które sprawiają, że znakomicie nadaje się do wykonywania większości zadań automatyzacji. Dzięki wydajności i elastyczności spełnia wymagania każdej aplikacji: użytkownicy mogą wybierać między dowolną wielkością kombinacji jednostki głównej i wydajności CPU, z procesorem trzeciej generacji serii I Intel Core.

84

Co nowego w firmie .steute?

Dla .steute ostatni rok był czasem ogromnych zmian i nowych wyzwań. Dynamiczny wzrost sprzedaży, zakończenie przekształceń struktury działów sprzedaży i marketingu, sukcesywnie zwiększająca się liczba oferowanych produktów – wszystko to wymusiło szereg inwestycji.

86

LBX – idziemy do przodu!

Oprogramowanie LBX, opracowane i produkowane przez firmę LAB-EL, służy do obsługi Modbus RTU – jednego ze standardów komunikacyjnych stosowanych w automatyce i pomiarach. Jest to tylko niewielki fragment z gamy funkcji, jakie może realizować ten program. LBX jest również znakomitym narzędziem wspomagającym akwizycję i wizualizację danych pomiarowych.

Temat numeru Czujniki do pomiarów bezdotykowych

32

Przemysłowe bezdotykowe czujniki odległości w pomiarach wielkości geometrycznych

W praktyce przemysłowej często pojawia się potrzeba pomiaru geometrii obiektów o złożonych kształtach (ew. trudno dostępnych), gorących, miękkich, brudnych lub lepkich. Pomiary takie są trudne, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia przedmiotu lub wyposażenia pomiarowego, a czasem wręcz są niewykonalne tradycyjnymi przyrządami. Z pomocą przychodzą wówczas czujniki bezdotykowe (bezstykowe, bezkontaktowe).

41

Magnetyczne enkodery liniowe we frezarce uniwersalnej

Systemy magnetycznych enkoderów liniowych to alternatywa dla liniałów optycznych. Tego typu czujniki odległości BML firmy Balluff zastosowała w swoich frezarkach firma Emco Maier z Salzburga.

44

Dokładność bezdotykowego pomiaru temperatury

Urządzenia do punktowego, bezdotykowego pomiaru temperatury, zwane powszechnie pirometrami, cieszą się coraz większą popularnością.

46

Niezawodności pomiaru poziomu w trudnych warunkach środowiskowych

Decydując się na wybór właściwego czujnika do detekcji poziomu materiałów sypkich w zbiornikach, stajemy często przed problemem eliminacji wpływu zakłóceń powstających w trakcie eksploatacji, a szczególnie podczas ich zasypu.

Aplikacje

48

Modernizacja układów wentylatorowych procesów odpylania

Firma Danfoss należy do liderów branży napędowej, a nazwa VLT od lat kojarzona jest z przetwornicami częstotliwości i softstartami o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Urządzenia te pracują na całym świecie. Danfoss oferuje najbardziej rozległą sieć doświadczonych specjalistów i partnerów z zakresu techniki napędowej.

50

Modernizacja zakładu produkcji kruszyw SKSM Suwałki

Jedną z większych inwestycji zrealizowanych w 2012 r. przez firmę Automatyka - Pomiary - Sterowanie (APS) była modernizacja zakładu kruszyw Suwalskie Kopalnie Surowców Mineralnych (SKSM) Suwałki. Zmodernizowano układy sterowania i automatyki, opomiarowania oraz monitoringu i wizualizacji procesu technologicznego produkcji kruszyw.

Automatyka

52

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC 61131-3. Część 1

63

Przemysłowe switche firmy Antaira

W ostatnich latach sieć Ethernet stała się najczęściej wybieranym standardem w szeroko pojętej automatyce przemysłowej. Przemysłowe sieci Ethernet zapewniają stabilną i szybką komunikację na poziomie urządzeń, np. między PLC i panelami HMI, oraz łączność na poziomie informacyjnym między komputerami w przedsiębiorstwie.

64

HARTING RJ Industrial 10G

Nowe wymagania technologii Ethernet i duże szybkości transmisji wymuszają wprowadzenie nowych rozwiązań połączeń. Wtyczki HARTING RJ Industrial 10G należą do nowej generacji złączy: gwarantują prędkość przesyłu danych dla sieci Ethernet 10 Gb, umożliwiają łatwy montaż bez użycia zaciskarki oraz charakteryzują się wysoką niezawodnością.

66

Nowoczesne transportery, platformy i mobilne suwnice do ciężkich ładunków

Transport dużych ładunków ważących od 10 do ponad 100 ton od lat nastręczał firmom produkcyjnym wiele problemów. Mało elastyczne i kosztowne rozwiązania typu suwnice czy transportery szynowe nie nadążają już za wymogami nowoczesnych zakładów produkcyjnych.

68

Integracja standardów PROFIBUS i PROFINET. Urządzenia Moxa wspomagają komunikację

Sieci przemysłowe bazujące na protokołach Profinet i Profibus już od dawna stosuje się w przemyśle. Wykorzystywane są głównie w sterownikach firmy Siemens, ale również w urządzeniach innych producentów. Protokoły te mają, jak wszystko inne, zarówno wady, jak i zalety. Łączenie sieci o nie opartych niesie ze sobą duże korzyści. Z pomocą przychodzi firma Moxa.

Robotyka

18

KUKA prezentuje zestaw edukacyjny. Cel: entuzjazm dla robotyki

KUKA Roboter, numer jeden na europejskim rynku robotów przemysłowych, przygotował specjalną ofertę dla sektora edukacyjnego – idea jest taka, by politechniki, uniwersytety czy szkoły miały dostęp do najnowszych technologii z dziedziny robotyki.

21

Prosta i szybka automatyzacja. Chwytaki z trzpieniem narzędziowym lub przyłączem wrzecionowym firmy SCHUNK

W obróbce skrawaniem nasila się trend do zwiększania efektywności poprzez automatyzację i skrócenie procesów przezbrojenia maszyn. W transporcie i wymianie przedmiotów obrabianych w dużych seriach coraz częściej stosowane są portale, roboty i inne skomplikowane manipulatory. Jednak przy niewielkich seriach produkcyjnych używanie tych systemów jest zbyt drogie.

22

Nowoczesne chwytaki podciśnieniowe

Operacje chwytania przedmiotów za pomocą układów podciśnieniowych stały się praktycznie, z punktu widzenia zastosowanej technologii, standardem w rozwiązaniach konstrukcyjnych chwytaków i nie wywołują już u konstruktorów i użytkowników obaw co do ich sprawności i pewności działania.

24

COMAU Kompaktowe, zrobotyzowane, gotowe do pracy. Cele spawalnicze ATHOMO firmy COMAU

COMAU ROBOT ICS od 1978 roku nieprzerwanie rozwija produkty robotyki, w szczególności dla aplikacji zgrzewania punktowego i spawania łukowego metodami MIG/MAG oraz TIG. Ma to związek z długimi tradycjami COMAU w przemyśle samochodowym, jedną z najbardziej wymagających gałęzi przemysłu pod względem technologii, wydajności i jakości procesu. W oparciu o te doświadczenia COMAU ROBOT ICS rozpoczął produkcję zunifikowanych cel spawalniczych ATHOMO.

27

Robot SCARA-R1

Roboty SCARA weszły do sprzedaży na rynkach światowych już w 1979 r. i od tego czasu zyskały ogromną popularność. Jednak ta technologia nadal nie jest stosowana powszechnie, gdyż mniejszych firm często nie stać na wdrożenie tak kosztownego rozwiązania. W związku z rosnącą potrzebą automatyzacji małych i średnich przedsiębiorstw firma WObit wprowadziła do oferty robota SCARA-R1 dedykowanego dla tego sektora.

28

Złącza firmy Multi-Contact w automatyce i robotyce

Szwajcarska firma Multi-Contact, która w zeszłym roku obchodziła 50-lecie istnienia, zajmuje znaczącą pozycję wśród producentów złączy wykorzystywanych w automatach i robotach wielu firm.

32

Szybkie i o dużym zasięgu. Profesjonalne roboty paletyzujące KUKA

Oprócz precyzji, osiąganej przy dużych zasięgach roboczych, największym wyzwaniem stawianym robotom paletyzującym – niezależnie od tego, czy pracują one w przemyśle spożywczym, czy w każdym innym procesie logistycznym – jest szybkość. Wymagania te nie stanowią problemu dla robotów paletyzujących KUKA z serii KR Quantec.

Pomiary

70

Kamery przemysłowe IDS w systemach wizyjnych OPTOSOFT

Systemy wizyjne we współczesnym przemyśle odgrywają znaczącą rolę w procesie weryfikacji gotowych wyrobów lub kontroli produkcji półproduktów. Mają wpływ na jakość końcowego wyrobu i skrócenie cyklu wytwarzania produktu, co przekłada się na bezpośrednie obniżenie kosztów wykonania.

72

Czujniki temperatury stosowane w warunkach iskrobezpiecznych zgodne z dyrektywą ATEX nr 94/9/WE

Firma Guenther od ponad 40 lat zajmuje się budową elektrycznych czujników temperatury. Na początku 2012 roku firma wprowadziła do swojej oferty szeroką gamę specjalnych termometrów oporowych, przeznaczonych do stosowania w tych wszystkich gałęziach przemysłu, w których wymagane jest korzystanie z przeciwwybuchowego sprzętu pomiarowego i kontrolnego.

74

Czystość, precyzja, wydajność

Optymalne połączenie pomiaru temperatury i wykonania higienicznego to cechy wyróżniające nowe produkty WIKA.

Polecane książki

90

P.Lesiak, P. Bojarczak: Przetwarzanie i analiza obrazów w wybranych badaniach defektoskopowych

Forum Młodych

124

Ogólnopolskie Zawody Robotów ROBO~motion

Fani walk robotów zagoszczą 27 kwietnia w Rzeszowie. Na zawody zapraszają studenci Politechniki Rzeszowskiej.

Publikacje PAR

125

AUTOMATICON 2013 – zaproszenie i lista wystawców

129

AUTOMATICON 2013 – Seminaria

130

Indeks firm

134

Prenumerata

134

Biuletyn Automatyka