Number 5/2014

Napędy i silniki elektryczne

Wydarzenia

7

Aktualności

20

AUTOMATICON 2014 – 20 lat minęło

Jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon za nami. Gościła ona zarówno stałych bywalców, którzy są na targach obecni od początku ich istnienia, jak i debiutantów, którzy dopiero rozpoczynają swą przygodę z Automaticonem. Mimo pewnych zastrzeżeń, bez których żadna impreza targowa obyć się nie może, wiele wskazuje na to, że organizatorzy mogą optymistycznie patrzeć w przyszłość, chociaż wystawcy ustawiają poprzeczkę coraz wyżej.

33

Omron: strategia 361°

Z myślą o lepszym dopasowaniu się do wymagań, a także zasobności portfeli swoich klientów Omron wdraża strategię 361°, polegającą na oferowaniu produktów w trzech wariantach: LITE, PRO oraz PRO+, z zachowaniem tej samej wysokiej jakości i niezawodności. Oficjalna premiera strategii miała miejsce podczas tegorocznych targów Automaticon.

117

Kalendarium

118

Be Happy, Be Lean!

W Poznaniu odbyła się kolejna edycja największego w Polsce spotkania praktyków ciągłego doskonalenia – Otwarta Konferencja Lean. Trzy dni konferencji wypełniły wystąpienia praktyków, dyskusje i nawiązywanie kontaktów.

119

Wytwórz swoje pomysły. Otwarcie PIAP Design

Centrum PIAP Design to komórka utworzona w celu projektowania, wykonywania analiz oraz wytwarzania zamówionych lub zaprojektowanych wyrobów. Uroczyste otwarcie odbyło się 11 marca 2014 r. w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie.

Nowości

12

Nowe produkty

91

Nowości w ofercie firmy POLTRAF

Firma Poltraf wprowadziła ostatnio do oferty dwie nowości. Pierwsza z nich to sonda hydrostatyczna. Drugą są przemysłowe mierniki przepływu.

92

Zoptymalizowane grzałki do szaf RITTAL

Firma Rittal wprowadziła do swojej oferty nową generację grzałek do szaf sterowniczych. Nie tylko zwiększają one bezpieczeństwo i dostępność systemów sterowania oraz rozdzielni, ale też spełniają rygorystyczne wymagania w zakresie odpowiedniej, wysokiej wydajności energetycznej.

Temat numeru Monitorowanie wydajności produkcji

34

Systemy MES a optymalizacja produkcji

Dziś bardzo istotne znaczenie ma optymalne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa. Oczywiste jest, iż skutecznie prosperujące przedsiębiorstwo produkcyjne powstaje w oparciu o dobry pomysł na produkt oraz dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu cyklu produkcyjnego. Dobrze zaplanowany proces produkcyjny zapewnia uzyskanie lepszego wyniku ekonomicznego. Co jednak oznacza prawidłowo zaprojektowany proces?

40

System monitorowania produkcji Wonderware MES

Systemy MES umożliwiają firmom produkcyjnym szybki dostęp do rzetelnych informacji o szczegółach aktualnie realizowanych i już zrealizowanych zleceń produkcyjnych oraz zapewniają śledzenie procesów produkcyjnych w obszarach przebiegu produkcji, wydajności maszyn i jakości produkcji.

42

System nadzoru E2R

Rozwój nowoczesnych przedsiębiorstw produkcyjnych opiera się na utrzymaniu wysokiej jakości i wydajności w procesie wytwórczym. Podstawowym wyznacznikiem poziomu rentowności przedsiębiorstwa jest utrzymanie wysokiego poziomu wydajności.

45

Telemetria w automatyce. EC350 firmy NETBITER

Tam, gdzie sterowanie obiektem jest automatyczne lub półautomatyczne, wymagana jest kontrola i monitoring takiego procesu. Jeśli jednak centrum nadzoru miałoby znajdować się w odległym miejscu i w ekstremalnie skrajnej temperaturze pracy, potrzebne jest coś, co zapewni bezpieczną i nieprzerwaną komunikację.

46

PLUTO Live Report 2.20 – raportowanie dla automatyki

Stworzony specjalnie na potrzeby automatyki PLUTO Live Report to nowoczesny, 64-bitowy system do raportowania, oparty na najnowszych technologiach informatycznych (OPC DA/UA i Microsoft WCF/WPF). Ma unikalną funkcję tworzenia raportów na żywo.

Aplikacje

48

Kolumny sygnalizacyjne Smart Light: aplikacja w zakładach Brose w Kopřivnicach

Sygnalizacja świetlna jest nieodzownym elementem wielu maszyn i urządzeń, służącym do zrozumiałego i bardzo widocznego komunikowania stanów roboczych lub instrukcji działań. Firma Brose, dostawca z branży samochodowej, po raz pierwszy zastosowała nowe kolumny sygnalizacyjne Smart Light ze zintegrowanym interfejsem IO-Link firmy Balluff.

51

Modernizacja systemu transportu bagażu na lotnisku Gatwick w Londynie

Lotnisko Gatwick w Londynie wdrożyło warty miliard funtów program inwestycyjny, w celu usprawnienia obsługi stale rosnącej liczby pasażerów. W ramach programu podjęto decyzję o rozbudowie istniejących systemów transportu bagażu na terenie terminalu północnego i południowego.

52

Wydajność w hali produkcyjnej

W zakładzie w Horní Podluží Belden produkuje się złącza i rozdzielacze pasywne marek Lumberg Automation i Hirschmann. Aby spełnić stale rosnące wymagania klientów, konieczne jest ciągłe udoskonalanie wydajności i efektywności środowiskowej procesów. Kluczem do tego jest metoda Lean Management, będąca istotnym elementem filozofii firmy Belden.

54

Monitoring sieci wodociągowej

Największym problemem przy rozbudowanej sieci wodociągowej jest zapewnienie możliwości szybkiego wykrycia usterek rurociągów i dokładnej lokalizacji ewentualnych wycieków, co pozwalałoby na szybkie usunięcie awarii. W artykule opisano automatyczny system monitoringu sieci wodociągowej w mieście liczącym 18 tys. mieszkańców, wraz z czterema przylegającymi do niego wioskami. Sieć ma tutaj około 136 km długości.

Rozmowa PAR

58

Rośnie świadomość i rosną możliwości

Rozmowa z Januszem Petrykowskim, wiceprezesem ABB.

Automatyka

61

Napędy niskiego napięcia ACS880 firmy ABB – nowa rodzina wszechstronnych napędów

Przemienniki częstotliwości serii ACS880 zostały stworzone w oparciu o nową, wspólną dla napędów przemysłowych architekturę, która charakteryzuje się ogromną elastycznością, kompatybilnością oraz niezwykle łatwą i przyjemną obsługą. Znalazły już zastosowanie w układzie zasilania urządzeń w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Łapach.

64

Zintegrowany System Dyspozytorski

Wieloletnie doświadczenia firmy TEL-STER w obszarze systemów SCADA zaowocowały wprowadzeniem do oferty Zintegrowanego Systemu Dyspozytorskiego TelWin IDS, który jest efektem integracji dwóch najnowszych produktów TelWin SCADA 6 i TelNOTE 3.

66

Nowa generacja modułów liniowych LDx

Firma Schunk, lider w dziedzinie produkcji komponentów do automatyzacji produkcji, opracowała nową linię serwoelektrycznych modułów liniowych z napędem bezpośrednim. Charakteryzują się one wysoką dynamiką ruchu, przyspieszeniami do 40 m/s2 i prędkościami liniowymi do 4 m/s. Są bardzo precyzyjne – zapewniają dokładność pozycjonowania na poziomie 0,01 mm.

68

Nieograniczone możliwości płytki mbed

Platforma rozwojowa mbed to dobrze znane, niewielkie i niedrogie rozwiązanie, przeznaczone do szybkiego tworzenia prototypów mikrokontrolerów. Narzędzie ułatwia i przyspiesza rozpoczęcie prac z wykorzystaniem układów ARM.

Robotyka

70

Pracownia automatyki, robotyki i systemów wizyjnych

W Słupskim Inkubatorze Technologicznym, w jednej z hal produkcyjnych działa uruchomiona pod koniec 2013 r. Pracownia Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych (ARiSW). Na jej potrzeby została przeznaczona hala produkcyjna o powierzchni 230 m2.

Pomiary

72

Efektywność energetyczna według FESTO

Sprężone powietrze niesłusznie uważane jest za jeden z najtańszych nośników energii. Założenie to często prowadzi do akceptacji rozwiązań i procedur, które dopuszczają zbyt wysokie zużycie powietrza, traktując ten fakt jako nieistotny dla analizy bilansu ekonomicznego zakładu

Rynek i technologie

76

Metody i urządzenia do pomiaru poziomu materiałów sypkich

Wykonywanie pomiarów materiałów sypkich stosuje się w wielu gałęziach przemysłu. Prowadzenie pomiarów poziomu umożliwia zakładom produkcyjnym i magazynom właściwą organizację działań logistycznych i pozwala maksymalnie wykorzystać przedsięwzięcia produkcyjne, zapewniając stałą ilość niezbędnych materiałów. Jednak aby Pomiary były wykonane poprawnie, konieczny jest dobór odpowiednich metod i przyrządów.

87

Przetworniki radarowe o wąskiej wiązce SITRANS LR560 i SITRANS RD500

Miasta Comines-Warneton i Kruishoutem są siedzibami dwóch firm, stanowiących część oddziału Włókiennictwa Technicznego firmy Beaulieu International Group. Obie firmy przechowują w zbiornikach kilka rodzajów granulek polipropylenowych. Do niedawna poziom granulek w każdym zbiorniku mierzony był przy użyciu ręcznego detektora pływakowego. W celu zwiększenia wydajności pomiaru i automatycznej kontroli poziomu, detektor został zastąpiony przetwornikiem radarowym.

90

Czujniki konfokalne Micro-Epsilon do pomiaru poziomu cieczy

Bardzo istotną częścią procesów produkcyjnych jest kontrola jakości, zwłaszcza w aplikacjach medycznych. Jej realizacja jest jednak często trudna, szczególnie gdy konieczny jest pomiar poziomu cieczy w probówkach lub pomiar grubości szkła w produkcji paneli solarnych. W takich przypadkach doskonale sprawdzą się czujniki konfokalne, dostarczane przez firmę Micro-Epsilon.

Rytro 2014

95

Poprawa obciążalności transformatora zasilającego odbiorniki nieliniowe. Zastosowania aktywnego filtru harmonicznych AAF Danfoss

Rosnąca liczba i moc odbiorników nieliniowych, a szczególnie przekształtników energoelektronicznych, pobierających ze źródła zasilania prąd odkształcony powoduje, że transformatory rozdzielcze, które zasilają tego typu odbiorniki, coraz częściej są obciążane prądem o znacznej zawartości wyższych harmonicznych. Zastosowanie aktywnego filtru harmonicznych firmy Danfoss pozwala pozbyć się tego problemu.

98

System SmartWire-DT w polach kasetowych xEnergy XW

Firma Eaton nieustannie rozwija swoje produkty, w tym także najnowsze rozwiązanie w zakresie dystrybucji mocy – pola kasetowe xEnergy XW. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu SmartWire-DT kasety wysuwne można podłączyć do przemysłowej sieci komunikacyjnej, sterować nimi oraz odczytywać szereg istotnych informacji.

102

Zwiększanie konkurencyjności z firmą LUMEL dzięki kalkulacji OEE

Przy stale rosnących cenach mediów i surowców, potrzebnych do produkcji, tzw. koszty stałe mają coraz większy udział w ogólnych kosztach firmy. Ich ograniczenie jest jedną z bardziej efektywnych metod zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa.

105

Nowe konstrukcje kabli

Firma Technokabel uruchomiła produkcję opancerzonych kabli bezhalogenowych z podtrzymaniem funkcji w warunkach pożaru.

106

RFID na straży pewnego połączenia

Powszechnie stosowane w technice przeładunkowo-transportowej są złącza i węże. Pomyłki wynikającego ze złego podłączenia potrafią być kosztowne i niebezpieczne. Jak temu zaradzić? Firma Turck przedstawia swoją propozycję na rozwiązanie tego problemu.

108

Skamer-ACM – zaufany dostawca rozwiązań automatyki

Skamer-ACM to marka rozpoznawana w całej Polsce i kojarzona z firmą, która zrealizuje każde zadanie związane z automatyką, począwszy od opracowania koncepcji, przez projektowanie, dostawy, montaż, rozruch instalacji, a skończywszy na serwisie.

110

Przepływomierze Micro Motion serii Elite

Wprowadzane na rynek przez firmę Emerson czujniki Elite CMFS to całkowicie nowa, kompaktowa i łatwo drenowalna konstrukcja. Obejmuje ona szeroki wybór wielkości i zapewnia precyzyjne pomiary, dzięki czemu nadaje się nawet do najbardziej wymagających aplikacji.

112

Nowe produkty w ofercie LIMATHERM SENSOR

Limatherm Sensor jest jednym z głównych producentów elementów automatyki w zakresie pomiarów temperatury oraz urządzeń peryferyjnych, wspomagających procesy automatyzacji procesów przemysłowych. Dynamicznie rozwijający się rynek branży aparatury pomiarowej wymaga od firmy spełniania wysokich oczekiwań klientów, co wiąże się z ciągłą progresją stosowanych rozwiązań technologicznych i jakościowych.

114

Kalibracja bezprzewodowa

Urządzenia mobilne, takie jak iPad, mogą być w przydatny i ciekawy sposób wykorzystywane np. w przemyśle, logistyce oraz na potrzeby usług serwisowych. Przeglądarka internetowa oraz interfejs Wi-Fi umożliwiają podłączenie urządzenia do sieci i tym samym dostęp do danych. Możliwości, które stwarzają dzięki temu rozwiązaniu przyrządy pomiarowe, przedstawiono w artykule na przykładzie laboratorium kalibracyjnego, badającego wartości ciśnienia.

116

Uniwersalny regulator JUMO DICON touch

Regulator procesowy JUMO DICON touch z ekranem dotykowym znakomicie ułatwia i upraszcza obsługę i sterowanie procesami.

Publikacje PAR

148

Indeks firm

150

Prenumerata