Number 11/2012

Wydarzenia

8

ASTOR podpisał kontrakt z japońską firmą EPSON na dystrybucję robotów SCARA

Firma ASTOR rozpoczęła dystrybucję szybkich robotów SCARA japońskiego producenta firmy Epson. Decyzja polskiego dystrybutora o wprowadzeniu do oferty kolejnej marki robotów przemysłowych jest odpowiedzią na oczekiwania partnerów wdrożeniowych oraz na zapotrzebowanie rynku.

9

Pół wieku Wydziału Mechatroniki

Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej powstał w 1962 roku jako Wydział Mechaniki Precyzyjnej. Obecną nazwę wprowadzono w roku 1996, a zaproponował ją już w 1987 roku pierwszy dziekan Wydziału prof. Henryk Trebert. Należy podkreślić, że Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej był pierwszym polskim wydziałem o takiej nazwie.

Nowości

6

Nowe produkty

44

Precyzyjne wykrywanie różnic

Nowy czujnik BFS 33M True Color firmy Balluff rozróżnia najsubtelniejsze odchylenia kolorów.

46

Aicure UJ30/35 – utwardzarki ultrafioletowe firmy PANASONIC

Skuteczność utwardzania materiałów typu tusze, farby, kleje czy inne tworzywa przy pomocy naświetlania ultrafioletowego zauważono już dawno temu. Standardowo do tego rodzaju aplikacji używano lamp ultrafioletowych, ale wraz z rozwojem przemysłu znaczenia nabrały takie czynniki jak: szybkość działania, oszczędność energii i dokładność.

47

Przemysłowy konwerter Profibus-światłowód

Do oferty firmy Moxa dołączyła seria przemysłowych konwerterów ICF-1180I. Realizują one konwersję Profibus-światłowód.

48

Nowe serie zasilaczy bez obudowy – źródło „zielonej” energii

Zasilacze impulsowe zdobywają coraz większe uznanie konstruktorów i są coraz powszechniej stosowane w różnych aplikacjach, m.in. w elektronice precyzyjnej, medycznej, tele- i radiokomunikacji.

49

Pomiar z lotniczą precyzją. Termopary płaszczowe

Termopary płaszczowe produkowane są przez firmę Guenther od ponad 15 lat według sprawdzonej i nieustannie ulepszanej technologii. Termopary tego typu znajdują zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu, w których zachodzi potrzeba precyzyjnego pomiaru temperatury. Możliwa ciągła temperatura pracy w przedziale od 150 °C do 1250 °C oraz wysoka dokładność i niezawodność pozwalają na zastosowanie ich w najbardziej wymagających aplikacjach.

Temat numeru Roboty przemysłowe i stanowiska zrobotyzowane

20

Robotyzacja polskich zakładów produkcyjnych

Robotyzacja rozpoczęła się w zakładach motoryzacyjnych, ale obecnie dotyczy już wszystkich gałęzi przemysłu. Stanowiska zrobotyzowane ewoluowały – od prostych zamkniętych i niezależnych cel do kompleksowych, elastycznych i bardzo wydajnych linii produkcyjnych.

22

Manipulator Tripod EXPT

Szybki manipulator z funkcjonalnością robota do swobodnego przemieszczania w przestrzeni 3D zapewnia precyzyjne pozycjonowanie przy jednoczesnej bardzo dużej dynamice ruchu, umożliwiającą uzyskanie do 150 cykli roboczych na minutę. W połączeniu z bardzo sztywną strukturą kinematyczną piramidy i systemem sterowania ze specjalizowanym sterownikiem robotów, manipulator gwarantuje wysoką dokładność pozycjonowania dynamicznego i statycznego. Manipulator EXPT jest idealny dla zadań pick&place, sortowania i paletyzacji oraz aplikacji nakładania kleju, smaru, farby itp.

24

Estetyka, ergonomia i oszczędność nowego kontrolera firmy FANUC

Robotyka jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi automatyzacji produkcji. Dzięki wyposażeniu robotów w coraz bardziej zaawansowane funkcje, możliwa jest robotyzacja procesów dawniej wykonywanych tylko manualnie.

26

COMAU – nie tylko robotyka

Pełna oferta robotów przemysłowych i usług serwisowych, atrakcyjne ceny i najwyższa niezawodność, potwierdzona największą zainstalowaną bazą robotów w Polsce – to wszystko cechuje ofertę firmy Comau.

28

Optymalna praca każdego robota przemysłowego. Automatyczna wymiana narzędzi i układy antykolizyjne firmy SCHUNK

Firma SCHUNK, oprócz chwytaków, układów liniowych oraz obrotnic, ma w swojej ofercie również akcesoria do robotów, obejmujące szerokie spektrum modułów mechanicznych, sensorowych i energetycznych do połączeń między robotem a jego narzędziami manipulacyjnymi. Optymalne funkcjonowanie robotów i chwytaków zapewniają najwyższej jakości systemy szybkiej wymiany, rozdzielacze obrotowe oraz czujniki antykolizyjne i antyprzeciążeniowe.

29

Mały robot KR Agilus firmy KUKA. Nowy. Szybki. Precyzyjny

Seria KR Agilus, prezentowana przez firmę KUKA, to kompleksowa rodzina robotów należąca do kategorii małej robotyki. Nowa seria małych robotów wyróżnia się jedyną w swoim rodzaju sprawnością w określonym zakresie obciążeń. Wszystkie bez wyjątku modele serii KR Agilus są eksploatowane ze sprawdzonym układem sterowania KR C4, uniwersalną technologią sterowania opracowaną dla robotów firmy KUKA.

30

Kurtyny i bariery świetlne .steute/GREIN – prezentacja dostępnych rozwiązań

W ostatnich latach obserwuje się w przemyśle wyraźny wzrost zainteresowania różnego rodzaju zabezpieczeniami optycznymi. Mimo wprowadzania na rynek coraz nowocześniejszych, innowacyjnych rozwiązań, nadal prym wiodą kurtyny i bariery świetlne bezpieczeństwa, często wykorzystywane są w zrobotyzowanych stanowiskach produkcyjnych. Urządzenia tego typu znajdują także szerokie zastosowanie w układach automatyki, służąc do detekcji, pomiarów czy zliczania.

34

Analiza rynku robotów przemysłowych w Polsce i na świecie

Rynek robotów przemysłowych rozwija się od ponad 50 lat. Pierwszy zainstalowany na świecie robot powstał z myślą o zastąpieniu człowieka przy wykonywaniu powtarzalnej i niebezpiecznej pracy na linii produkcyjnej w fabryce samochodów General Motors. Niezmiennie od tamtej pory to branża motoryzacyjna napędzała rynek robotów przemysłowych. W ostatnich latach sytuacja na rynku robotów ulega dynamicznym zmianom głównie z powodu światowego kryzysu finansowego. Jednym z jego skutków był drastyczny spadek poziomu sprzedaży robotów przemysłowych.

35

Wszechstronne moduły ML WObit

W automatyce przemysłowej bardzo często występuje ruch liniowy, gwarantujący dynamiczne, a przy tym bardzo dokładne przemieszczenia. Serwonapęd umożliwia szybkie rozpędzanie, hamowanie na poziomie kilkudziesięciu m/s2 i dużą precyzję pozycjonowania silnika. Konstruktorzy firmy WObit połączyli technikę liniową z serwonapędami rozszerzając ofertę o wszechstronne moduły liniowe ML napędzane silnikami serwo.

Aplikacje

36

Zrobotyzowane stanowisko spawania aluminium z wykorzystaniem zewnętrznej osi robota

Stanowisko wykonane dla Valeo THS Skawina służy do produkcji chłodnic powietrza. Zostało wyróżnione na targach Expowelding 2012 w Sosnowcu.

38

Platforma Eplan skraca czas cyklu produkcyjnego o 30%

Szwajcarska firma W. Althaus AG, dostawca pełnego zakresu usług dla automatyki przemysłowej realizuje wszystkie operacje związane z elektrotechniką przy użyciu Eplan Electric P8 oraz Eplan Pro Panel – systemu 3D do zabudowy rozdzielnic. Przejście na platformę Eplan stanowiło ogromny skok w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych firmy i kontroli jakości produktów.

40

Miliony cykli prowadników igus w przemyśle farmaceutycznym

GlaxoSmithKline to lider na polskim rynku farmaceutycznym i największy inwestor w branży.

Rozmowa PAR

42

Na polskim rynku nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa

O tym, że korporacja także może stosować strategię działania w rynkowych niszach, mówi Adam Więch, dyrektor zarządzający firmy .steute Polska.