Number 3/2014

Pomiary wielkości termodynamicznych

Wydarzenia

6

Aktualności

24

Od Smart Factory do przemysłu 4.0 – targi Hannover Messe 2014 zapraszają

W niemieckim Hanowerze, w dniach 7–11 kwietnia 2014 r., odbędą się już po raz 67. najważniejsze światowe Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2014. Hasłem przewodnim będzie temat numer jeden dla przyszłości branży: „Integrated Industry – Next Steps“. Na targach zostaną przedstawione kolejne kroki w kierunku stworzenia inteligentnej, samoorganizującej się fabryki. 

28

Pomiary współrzędnościowe, spektroskopia i wydruki z tytanu – z wizytą w nowej siedzibie Renishaw w Polsce

Firma Renishaw Sp. z.o o., polski przedstawiciel Renishaw plc, 18 lutego 2014 r. otworzyła nowe biuro w Warszawie, którego główną część stanowi showroom. Oficjalne otwarcie było również okazją do uczczenia rocznicy 12-lecia obecności firmy na polskim rynku.

30

Strona www.steute.pl w nowej odsłonie

Praca automatyków, projektantów czy handlowców coraz częściej przypomina przedzieranie się przez prawdziwy gąszcz informacji w poszukiwaniu rozwiązania problemu aplikacyjnego czy produktu. Firma .steute postanowiła uprościć dostęp do informacji na temat jej produktów i ich zastosowań, a efekty tych działań można obejrzeć pod adresem www.steute.pl.

94

Seminaria wiosenne PIAP

Nowości

14

Nowe produkty

88

Klub Gwarancyjny chainflex

Firma igus gwarantuje trwałość i niezawodność swoich przewodów, dzięki czemu zapewnia producentom maszyn i urządzeń pewność planowania. Dostępne są trzy rodzaje gwarancji: pomarańczowa, srebrna i złota, a czas ich trwania sięga nawet 36 miesięcy.

90

Uchwyty funkcyjne ELESA+GANTER

Firma Elesa+Ganter jest producentem pełnej gamy uchwytów, umożliwiających sterowanie funkcjami urządzenia. Uchwyty takie mają wbudowane przyciski, umożliwiające załączanie, wyłączanie i bezpieczne rozłączanie obwodów elektrycznych maszyn. Przyciski przełączające uchwytów wyposażone są w diody, sygnalizujące optycznie aktualny stan przełącznika.

91

Nowe serie zasilaczy w ofercie MEAN WELL

W zależności od branży, aplikacji czy urządzenia, stosuje się zasilacze spełniające określone parametry, normy i wymagania. W artykule prezentujemy najnowsze produkty z tej dziedziny, opracowane przez firmę Mean Well.

92

CONEC rozbudowuje ofertę

Rok 2014 w firmie Conec będzie stał pod znakiem kompleksowego rozbudowywania oferty z zakresu elementów łączeniowych. W najbliższych tygodniach na rynku pojawią się m.in. nowe kable, złącza i gniazda oraz obudowy.

93

Nowe funkcje skanerów temperatury

Firma Raytek wprowadziła nowe funkcje w oprogramowaniu skanerów liniowych MP150. Zmiany dotyczą systemu CS210, wykorzystującego specjalną wersję skanera MP150 i przeznaczonego do obrazowania rozkładu temperatury na dużych, obrotowych obiektach, takich jak piece w cementowniach, zakładach papierniczych czy spalarniach odpadów.

Temat numeru Pomiary wielkości termodynamicznych

32

Dobór przepływomierza – najważniejsze zasady

Dobór odpowiedniego przepływomierza do określonego zadania pomiarowego jest czynnością skomplikowaną, z uwagi na dużą liczbę parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę. Niniejszy artykuł skierowany jest do mniej doświadczonych projektantów instalacji pomiarowych, chociaż także doświadczeni projektanci mogą czuć się czasem zdezorientowani wśród ogromnej oferty przepływomierzy dostępnych na rynku i z powodu zalewu nie zawsze obiektywnych informacji marketingowych.

43

Bezkontaktowe pomiary temperatury

Pomiary temperatury odgrywają istotną rolę w różnych gałęziach przemysłu, począwszy od przetwórstwa tworzyw sztucznych, przez przemysł metalurgiczny, aż po budownictwo i przemysł spożywczy. Wśród różnych technologii pomiarowych firma WObit proponuje bezkontaktowe czujniki temperatury na podczerwień firmy Micro-Epsilon, odpowiednie do różnorodnych aplikacji.

44

Przepływomierze ultradźwiękowe. Pomiary przepływu biogazu

Pomiary przepływu biogazu w procesach przemysłowych wiążą się z wieloma trudnościami, które niemal uniemożliwiają stosowanie różnych rodzajów czujników. Dopiero nowoczesne przepływomierze ultradźwiękowe dobrze radzą sobie z takimi pomiarami.

45

Przepływomierze z serii MPP 6 ENKO-POMIAR

Zgodnie z obecnymi tendencjami w automatyce i pomiarach możemy coraz częściej spotkać się z ofertą wieloparametrowych urządzeń do pomiaru wielkości fizycznych. Jednymi z takich urządzeń są przepływomierze elektromagnetyczne z serii MPP 6 produkowane przez firmę Enko-Pomiar.

Rozmowa PAR

46

W branży automatyki nie mamy dziś konkurencji. XX lat targów Automaticon

Wywiad z Jackiem Frontczakiem, zastępcą dyrektora PIAP i komisarzem targów Automaticon, oraz z Januszem Rudziszem, prezesem firmy MVM i członkiem zarządu Automaticon.

Automatyka

52

Regulacja prędkości obrotowej silników elektrycznych

Firma Danfoss specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości napędów elektrycznych, stosowanych w przemyśle. Ich zastosowanie oraz regulacja prędkości obrotowej napędów maszyn przynosi często korzyści energetyczne, które można bardzo szybko zauważyć bezpośrednio na rachunku za prąd. W artykule opisujemy zabiegi, które warto zastosować, by zoptymalizować pracę napędzanych maszyn.

56

Moduły liniowe firmy SCHUNK

Firma SCHUNK, największy na świecie producent chwytaków, oprzyrządowania do robotów oraz modułów obrotowych, oprócz wymienionych grup produktów, w ofercie systemów automatyki ma również szeroką gamę modułów liniowych.

58

Modularyzacja i specjalizacja w budowie maszyn ­– skalowalne rozwiązania interfejsów

Rozwój technologiczny i ekonomiczny wymaga obecnie niezwykle elastycznych i łatwych do wykonania maszyn produkcyjnych. Istnieje konieczność tworzenia systemów modułowych. HARTING zapewnia skalowalne rozwiązania interfejsów wszystkich typów: zasilania, transmisji danych oraz sygnałów dla wszystkich poziomów systemów produkcyjnych.

60

B&R Automation Academy – efektywne i praktyczne szkolenia

Firma B&R Polska organizuje szkolenia, pozwalające uczestnikom posiąść umiejętność pracy ze sprzętem i oprogramowaniem i umożliwiające im wykorzystanie w pełni możliwości systemów B&R. Wiedza zdobyta na szkoleniu przyczyni się do szybszego wdrożenia projektu, a poświęcony czas z pewnością nie będzie stracony.

61

Produkty PoE firmy ANTAIRA

Pomysł zasilania urządzeń z interfejsem Ethernet tym samym kablem, którym przesyłane są dane, pojawił się już w latach 90. Obecnie standard PoE przeszedł ewolucję i jest wygodnym, popularnym sposobem na dostarczanie zasilania. W artykule opisano urządzenia firmy Antaira, która oferuje produkty wspierające PoE.

Robotyka

62

Ruch robota z wyczuciem

Nowe technologie ABB umożliwiają nie tylko kontrolę prędkości, ale i siły pojawiającej się w trakcie ruchu przytwierdzonego do robota narzędzia względem przedmiotu obrabianego. Sterowanie siłą sprawia, że roboty stają się uniwersalnymi narzędziami również w procesach obróbczych.

66

Kompaktowy manipulator EXCM

Nieduże manipulatory Festo EXCM to idealne rozwiązania dla małych urządzeń montażowych. W artykule opisano cechy dostępnych wersji tych manipulatorów.

Pomiary

68

Efektywne użytkowanie mediów

Firma Skamer-ACM, dzięki swojemu blisko 30-letniemu doświadczeniu, wszechstronnej wiedzy, współpracy z ośrodkami akademickimi oraz wykwalifikowanej kadrze, jest pomocnym partnerem w zwiększaniu efektywności użytkowania energii. Pozwala to uzyskać znaczne oszczędności w zakładach przemysłowych.

70

Kamera IP ze zintegrowanym serwerem wideo

Firma Optosoft wprowadziła do sprzedaży autonomiczną kamerę, produkcji IDS Imaging Development Systems, ze zintegrowanym serwerem wideo, przeznaczoną do zastosowań w kontroli procesów, logistyce i ITS. Kamera VSE IP ma obsługiwany przez przeglądarkę internetową intuicyjny interfejs użytkownika, o wcześniej niespotykanej łatwości użytkowania.

72

Miernik wielofunkcyjny testo 480 w aplikacjach VAC

Firma Testo wprowadziła rozszerzony zestaw sond, które można podłączać do wielofunkcyjnego miernika testo 480. W artykule opisano aplikacje, w których można go użyć oraz zaprezentowano nowe sondy.

74

Przetworniki ciśnienia w ofercie Poltraf

Firma Poltraf wprowadziła do sprzedaży kilka nowych przetworników ciśnienia, wykonanych w technologii cienkowarstwowej.

75

Nowa generacja enkoderów magnetycznych

Zadania pozycjonowania w inżynierii maszynowej wymagają zwykle dużych dokładności, rozdzielczości i dynamiki. Dotychczas produkowane en kodery magnetyczne były zwykle zbyt mało dokładne, a modele optyczne zbyt wrażliwe na trudne warunki środowiskowe. Nowe, obrotowe enkodery magnetyczne Pepperl+Fuchs rozwiązują ten problem.

Rynek i technologie

76

Pomiary termowizyjne – przegląd kamer

Termowizyjne systemy pomiarowe są obecnie coraz powszechniej stosowane. Są dokładne, wygodne w użyciu, a ich ceny można uznać za rozsądne. W artykule dokonano przeglądu polskiego rynku urządzeń termowizyjnych.

87

Termowizyjne badanie podgrzewanych szyb samochodowych

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie szybkiej metody kontroli jakości podgrzewanych szyb samochodowych. Badania wykonywane są przy użyciu kamery termowizyjnej o wysokiej rozdzielczości, a wyniki obrobione w oprogramowaniu do analizy danych pomiarowych.

Automaticon 2014

96

Zaproszenie Komisarza Targów

97

Lista wystawców

100

Seminaria

Publikacje PAR

128

Indeks firm

130

Prenumerata