Number 11/2013

Wydarzenia

6

Aktualności

77

Kalendarium

Nowości

12

Nowe produkty

72

chainflex M – milion podwójnych cykli

Nowa rodzina przewodów firmy igus, przeznaczonych do obrabiarek, gwarantuje niezawodną jakość, co najmniej do miliona podwójnych cykli, przy korzystnych cenach.

75

Zasilacze z interfejsem DALI i regulacją prądu wyjściowego

Firma Mean Well, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników systemów oświetleniowych, wprowadziła do oferty zasilacze z interfejsem DALI. Rozwiązanie ułatwia współpracę zasilaczy LED z innymi systemami sterowania oświetleniem, np. automatyki budynkowej, oraz ułatwia rekonfigurację systemu.

74

Czy słyszał ktoś o TRIZ?

O praktycznych aspektach zastosowania metodyki TRIZ w biznesie, dla rozwiązywania różnego rodzaju problemów technicznych, organizacyjnych i technologicznych przedsiębiorstw, rozmawiamy z regionalnym dyrektorem do spraw TRIZ w Polsce, Janem Boratyńskim.

76

TRIZ – udoskonalanie istniejących rozwiązań

Wywiad z Maciejem Lasotą, konsultantem TRIZ oraz przedstawicielem firmy Delphi z Krakowa.

Temat numeru

16

Roboty przemysłowe o równoległej strukturze kinematycznej. Mechanizmy o przestrzennych łańcuchach kinematycznych

Klasyczne rozwiązania mechanizmów robotów przemysłowych to łańcuch kinematyczny złożony z członów i par kinematycznych połączonych szeregowo – struktura tworzona na wzór ręki człowieka, umożliwiająca ruch w przestrzeni. W wielu zastosowaniach lepiej sprawdzają się równoległe struktury kinematyczne.

22

ABB RacerPack: 400 sztuk na minutę

ABB Robotyka jest wiodącym dostawcą robotów przemysłowych, modułowych systemów produkcyjnych i usług w zakresie robotyzacji produkcji. Od ponad 15 lat firma jest również liderem w technologii przenoszenia, pakowania i zadań typu pick&place (sortowania). ABB RacerPack to jedno ze stworzonych przez nią rozwiązań, przeznaczone do superszybkiego pakowania.

26

EGP firmy SCHUNK. Najbardziej kompaktowy chwytak elektryczny na rynku

Mechatronika to dziedzina, w której SCHUNK jest wiodącym producentem, oferującym szeroką gamę produktów. Dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia w pneumatyce z pionierskimi sukcesami w mechatronice firma SCHUNK oferuje skuteczne, wydajne i niezawodne rozwiązania dla niemal każdego zadania. Alternatywa, inteligencja i elastyczność tworzą unikalny, wysokiej jakości system modułowy.

28

Pakowanie w czasie 670 milisekund

Szybki Portal-T oraz Tripod EXPT firmy Festo to rozwiązania o 30 procent szybsze od standardowych manipulatorów. Rozpoczynają one nową erę w technologii opakowań, stanowiąc połączenie dynamiki napędów liniowych z zastosowaniem ekonomicznego paska zębatego. To niezmiernie istotne np. w przypadku szybkiego przenoszenia produktów do pojemników – końcowego procesu obejmującego formowanie, napełnianie i zamykanie.

30

System RobiFix. Nowy standard złączy w robotyce

Złącza RobiFix szwajcarskiej firmy Multi-Contact stosowane są w robotach produkowanych m.in. przez takie firmy, jak: KUKA, Walter, Volkswagen, Staubli, ABB, Comau, IF1, Enerpac i Obara.

31

Wymagania dla systemu robotycznego do zautomatyzowanego spawania

Rosnąca konkurencja pomiędzy zakładami produkcyjnymi branży metalowej sprawia, że automatyzacja bazująca na wykorzystaniu robotów staje się nieodzowna. Wymagania stawiane niezawodnemu systemowi robotycznemu do spawania są bardzo różne i stanowią nie lada wyzwanie pod względem kompleksowości.

32

Mechanizacja i automatyzacja ukosowania blach. Podejrzane na targach SCHWEISSEN & SCHNEIDEN 2013

Targi SCHWEISSEN & SCHNEIDEN, z których obszerną relację zamieściliśmy w październikowym numerze miesięcznika „Pomiary Automatyka Robotyka”, były znakomitą okazją do zapoznania się ze stanem obecnym i tendencjami rozwojowymi całej branży, jak też poszczególnych technologii. Jednym z obszarów prezentowanych na targach było ukosowanie blach.

Aplikacje

37

Paletyzacja napojów w firmie Tymbark

Marka Tymbark istnieje na polskim rynku od 1936 r. Przez blisko 80 lat zyskała uznanie konsumentów z Polski oraz z prawie 30 innych krajów, w których jest obecna. Na tożsamość firmy największy wpływ wywarły jakość, odpowiedzialność społeczna i ekologiczna oraz innowacyjność. Nie dziwi więc fakt, że Tymbark zdecydował się połączyć wieloletnią tradycję z nowoczesną technologią, inwestując w robotyzację.

Rozmowa PAR

38

Potencjał czeka na inwestorów

Wywiad z doktorem Zbigniewem Nawratem, dyrektorem naukowym Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

Automatyka

42

MATLAB&Simulink w projektowaniu systemów sterowania

Pakiet MATLAB&Simulink, dzięki zastosowaniu metodyki Model-Based Design, pozwala na znaczne przyspieszenie czasu realizacji projektu oraz obniżenie kosztów przez ciągłą weryfikację i symulowanie projektu – od wstępnych założeń do gotowego urządzenia.

45

Układy mechaniczne w ofercie WObit

Komponenty mechaniczne stanowią podstawę do budowy maszyn oraz robotów. Firma WObit, świadoma roli, jaką pełnią prowadnice liniowe czy śruby kulowe, proponuje wysokiej jakości technikę liniową w atrakcyjnych cenach.

46

System usług serwisowych dla techniki napędowej

Stworzony przez SEW-Eurodrive system CDM – Zarządzanie konserwacją pomaga ograniczyć przestoje i zwiększyć dostępność operacyjną urządzeń, oferując przejście na nieznany dotąd, nowy poziom dostępności danych i niezawodności.

50

Sprzęgła indukcyjne o szerokim zakresie zastosowań. Elastyczna transmisja energii i danych

Przesyłanie energii i sygnałów do ruchomych obiektów zawsze stanowi wyzwanie pod względem technologicznym. Często jest niezwykle trudne, a czasami nawet niemożliwe. Nowe systemy sprzęgieł indukcyjnych to rozwiązania, które pozwalają na jednoczesną transmisję danych oraz energii.

52

Szczelne odcinanie przepływu

Wyroby armatury przemysłowej służą do przemieszczania płynów, np. gromadzenia spływającego płynu do określonych miejsc (zbiorników), lub rozdziału ze źródeł do różnych odbiorców. Dystrybucja płynu zazwyczaj jest realizowana rurociągami. Rurociągi, nazywane dalej przewodami, są wykonywane z odpowiednio dobranych materiałów, w zależności od przeznaczenia.

Pomiary

59

Pomiar temperatury w przemyśle tworzyw sztucznych

Jedynie producenci wiedzą, jak istotny wpływ na produkcję materiałów z tworzyw sztucznych mają niezawodne i dokładne pomiary temperatury. Firma Guenther produkuje czujniki temperatury od ponad 45 lat, ma więc doświadczenie i technologię, pozwalającą na produkcję czujników dla procesów wytwarzania tworzyw sztucznych. Czujniki te gwarantują optymalne dopasowanie do danego procesu oraz długotrwałą żywotność.

60

Mierniki stężenia CO2 (2)

W pierwszej części artykułu, zamieszczonej w październikowym numerze miesięcznika „Pomiary Automatyka Robotyka”, poruszony został problem wentylacji we współczesnych budynkach biurowych, gdzie okna nie mają klamek, więc prawidłowa wentylacja ma szczególnie istotne znaczenie. Dziś przybliżamy możliwości kontrolowania warunków pracy w zakresie stężenia CO2.

Rynek i technologie

62

Silniki skokowe – niezawodne i dokładne

Zawsze, gdy najważniejszym wymaganiem w ruchu efektora jest precyzja, pierwszym odruchem inżyniera, bez względu na specjalizację czy doświadczenie, jest sięgnięcie po silnik skokowy. Nie bez powodu – mimo pewnych wad i nietypowego sterowania, silniki te mają unikalną zdolność do precyzyjnej kontroli prędkości i pozycji.

68

Ezi-SERVO-PR – napędy sterowane przez sieć

Koreańskie serwonapędy krokowe Ezi-SERVO Plus-R pracują w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, która zapewnia doskonałą powtarzalność pozycjonowania. Daje ona jednocześnie gwarancję niezgubienia kroku przez silnik, nawet przy nagłych zmianach obciążenia. Algorytm programowego tłumienia wibracji gwarantuje wysoką kulturę pracy silnika.

70

Nowe przemienniki częstotliwości PowerXL firmy EATON

Firma Eaton Electric wprowadziła do oferty przemienniki rodziny PowerXL. Wśród nich dostępne są urządzenia dwóch serii o zróżnicowanej funkcjonalności i przeznaczeniu.

Forum Młodych

78

Łaziki marsjańskie będą rywalizować w Polsce

To już pewne – prestiżowe zawody łazików marsjańskich w 2014 r. po raz pierwszy odbędą się w Polsce. Informację o organizacji European Rover Challenge ogłoszono na specjalnym pokazie Mars Society, który odbył się 8 października na terenie toruńskiej kopalni Wienerberger.

Publikacje PAR

92

Indeks firm

94

Prenumerata